|
nawigacja: Z-ne.pl » Portal Zakopiański |
Felietony
|
PÓŁNOCNA GRANICA TATR
( )
strona: 3/3 1 2 3  |
Przebieg północnej granicy Tatr
-
Granica pomiędzy Tatrami a Kotliną Zuberską i Orawic biegnie wpierw wyraźnym załomem pomiędzy stokami grupy Osobitej a płaskim dnem górnego odcinka Doliny Błotnej; następnie przechodzi tuż na południe od Przełęczy Borek, schodzi wzdłuż Doliny Mihulczej (załomem pomiędzy dnem a stokami Osobitej), następnie podnóżem Mihulczej Czuby do wylotu Doliny Bobrowieckiej, stąd podnóżem Jeżowego Wierchu do wylotu Doliny Juraniowej, wreszcie załomem popod stokami bocznych ramion Furkaski na południowy skraj polany Molkówki.
-
Granica pomiędzy Tatrami a Rowem Zakopiańskim. Z polany Molkówka ku wschodowi na południowy skraj Siwej Polany i następnie załomem morfologicznym (wzdłuż którego biegnie Droga Pod Reglami), mijając wylot Doliny Lejowej i dalej nieco na południe od szosy do wylotu Doliny Kościeliskiej (Kiry). Stąd wyraźną granicą morfologiczną u podnóża Tatr Reglowych, wzdłuż lub w pobliżu Drogi pod Reglami (przecinając skocznie) do wylotu Dol. Bystrej (koło Przystanku Murowanica), stąd zachodnim i północnym podnóżem stoków Nosala do wylotu Doliny Olczyskiej (Jaszczurówka).
-
Granica pomiędzy Tatrami a Działami Poronińskimi. Z Jaszczurówki ku wschodowi załomem pod stokami Kopieńców i następnie południowym (górnym) skrajem Toporowej Cyrhli, stąd łukiem, wpierw lekko ku północy w okolice Brzezin, a potem ku południowi do potoku Sucha Woda (na północ od wału morenowego okalającego Toporowe Stawy i wylot Doliny Suchej Wody); stąd Suchą Wodą ku pn.-wsch. (w dół), a następnie, w okolicach Wawrzeczkowej Cyrhli znów na wschód, wyraźnym załomem u podnóża Kop Sołtysich i Filipczańskiego Wierchu do Doliny Filipka, na północ od jej połączenia z Doliną Złotą.
-
Granica pomiędzy Tatrami a Hurkotnym Działem. Z Doliny Filipka boczną dolinką biegnącą w kierunku pd.-wsch. i w jej przedłużeniu w poprzek szerokiego wododzielnego grzbietu (oddzielającego Filipczański Potok i Białkę) na północ od Gołego Wierchu, stąd wyraźnym zagłębieniem terenu zlokalizowanym na północ od bocznego grzbietu biegnącego ku Łysej Skałce, dalej ku pn.-wsch. wzdłuż dolinki stanowiącej przedłużenie owego zagłębienia (przecinając Drogę Oswalda Balcera koło serpentyn) na dno Doliny Białki (ok. 2 km na północ od mostu granicznego na Łysej Polanie).
-
Granica pomiędzy Tatrami a Kotliną Białczańską. Z dna Doliny Białki ku pd.-wsch. na grzbiet Chowańców Wierch w okolicach kolana Drogi Wolności koło Maćkowej Polany, stąd dalej ku pd.-wsch. w przybliżeniu wzdłuż szosy do wylotu Doliny Jaworowej; następnie ku pn.-wsch. u podnóża Tatr Bielskich, wyraźnie zaznaczonego załomem morfologicznym, z początku wraz z Jaworowym Potokiem, a następnie popod stokami Małego Wierchu do Hawraniego Potoku, nieco na południe od miejsca, gdzie przecina go Droga Wolności.
-
Granica pomiędzy Tatrami a Rowem Zdziarskim. W górę ku pd.-wsch., wzdłuż Hawraniego Potoku, a następnie ku wschodowi wpierw wzdłuż Czarnego Potoku, a następnie wzdłuż Podspadzkiego Potoku (na południe od Długiego Wierchu) na Podspadzkie Siodło (pierwszą przełęcz od Zdziarskiej Przełęczy na południe, leżącą pomiędzy Małym Przysłopem (na południe) i Długim Wierchem (na północ); stąd dalej ku wschodowi wyraźną dolinką (równoległa do położonej dalej na północ dolinki potoku Średnica), dochodząca do Bielskiego Potoku, w miejscu, w którym zmienia on bieg z kierunku południkowego na równoleżnikowy, stąd ku wschodowi wzdłuż Bielskiego Potoku, omijając łukiem od południa Ptasiowskie Turnie, a następnie, południowym brzegiem coraz szerszego dna doliny aż do wylotu Bachledowej Doliny, gdzie Bielski Potok zakręca na południe i równocześnie kończy się północna granica Tatr.
Podsumowanie
Warto na koniec zwrócić uwagę, że omawiane zagadnienie ma nie tylko charakter teoretyczny i nie służy jedynie zaspokojeniu ciekawości turystów (czy też przewodników). Określenie położenia granicy Tatr może bowiem mieć niebagatelne znaczenie praktyczne, choćby jakby argument w sporach o granice Tatrzańskiego Parku Narodowego, którego terytorialny zasięg bywa ostatnio na różne sposoby kwestionowany, przy czym roszczenia dotyczą nie tylko obszarów położonych ewidentnie poza Tatrami, ale i znajdujących się bezdyskusyjnie w Tatrach. Konsekwencją wyłączenia z TPN zespołu skoczni narciarskich na stokach Krokwi jest zatem nie tylko zmniejszenie powierzchni parku, ale i stworzenie groźnego precedensu, że jedna z części naszych niewielkich Tatr wcale nie musi być objęta parkiem narodowym.
strona: 3/3 1 2 3
|
|
|
 |
Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »» |
|