E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Kalendarz imprez - Zakopane, Tatry i Podhale
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Poprzedni miesiąc 06 / 2009 Następny miesiąc

Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański


   Nowe Bystre (Zakopane)
Miejsca, które warto odwiedzić

  O miejscowości  
  Dojazd / okolica  
  Lato  
  Zima  
  Turystyka  


Nowe Bystre to wioska z gatunku: "cisza i spokój po Tatrami", stanowi zatem całkowitą opozycję do wiecznie zatłoczonego Zakopanego. Pobyt w takiej wiosce jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą faktycznie odetchnąć od wielkomiejskiego hałasu, dla turystów poszukujących ciszy, spokoju i bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Nie znaczy to jednak, że miejscowość ta położona jest na końcu świata, bowiem wygodne połączenie przez Ząb i Poronin z Zakopanem, oraz przez Ratułów i Miętustwo z Czarnym Dunajcem i Chochołowem (przejście graniczne do Suchej Hory na Słowację) dodatkowo podnoszą atrakcyjność wsi. Wioska żyje własnym rytmem życia a wśród miejscowych rolników podtrzymywane są tradycje pasterskie, wielu z nich trudni się wyrobami oscypków, bundzu i innych przetworów mleczarskich, które są później sprzedawane np. na targu pod Gubałówką.

W okolicy Nowego Bystrego nie można się nudzić zwłaszcza, gdy dysponuje się odpowiednim zapasem czasu i energii. Zamiast tkwić w korkach ulicznych warto odbyć wędrówkę pieszą do Zakopanego, zwłaszcza, że z wioski prowadzi do miasta znakowany szlak turystyczny (tym bardziej, że grzbiet Gubałówki można osiągnąć już po niecałej godzinie marszu). Podczas tej wędrówki będzie można dowoli naoglądać się tatrzańskich i beskidzkich szczytów, pooddychać świeżym leśnym powietrzem. Wyruszając z Nowego Bystrego na wschód do Zębu a później do Czerwiennego warto pofatygować się jeszcze w stronę Bachledówki - wzgórza na którym w końcu XX w. został wybudowany i ozdobiony w góralskiej konwencji, kościół pod wezwaniem MB Częstochowskiej prowadzony przez OO. Paulinów. Na północ od Nowego Bystrego znajduje się słynna niegdyś z produkcji góralskich fajek wioska Ratułów. Na północny-zachód od Nowego Bystrego godna zwiedzenia jest przygraniczna miejscowość Chochołów. W tej miejscowości zachowała się bowiem zwarta drewniana zabudowa wsi. Chochołowskie chaty wykonane są w całości z drewna, zaś w jednej z chat, naprzeciwko kościoła znajduje się Muzeum Powstania Chochołowskiego - niepodległościowego zrywu górali podhalańskich przeciw władzy austriackiej w 1846 r.

«« Powrót do listy miejscowości
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1691





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025