E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny

Zakopane
Przejście nie jest gminy, a marszałka
 dodano: 18 Lutego 2009    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/02/18)
Od początku były problemy z przejściem podziemnym, nawet na etapie planowania (FOT. PRZEMYSŁAW BOLECHOWSKI)

Poprzednie władze podpisały dziwną umowę. Wyjściem jest przejęcie dwóch ulic od ZDW. Gmina Zakopane wybudowała przejście, a teraz powinna je oddać województwu.

Znowu władze Zakopanego mają problem z przejściem podziemnym na skrzyżowaniu ulic Nowotarskiej, Kościeliskiej, Na Gubałówkę i Krupówek. Okazało się, że mimo iż gmina wydała ponad pięć milionów złotych na wybudowanie przejścia, to jednak nie należy ono do niej. Po zakończeniu budowy gmina powinna przekazać całą inwestycję wraz z gruntem bezpłatnie na rzecz województwa małopolskiego. Taką umowę, bez zgody rady miasta, podpisali poprzedni burmistrzowie Zakopanego.


Teraz władze miasta zastanawiają się, jak wybrnąć z całej sytuacji. Ulice Kościeliska i Nowotarska, pod którymi wybudowano przejście podziemne, nie należą do gminy Zakopane, ale są wojewódzkie. Podlegają Zarządowi Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Inwestycję współfinansowała gmina i urząd marszałkowski. Podpisana została stosowna umowa między gminą Zakopane, a województwem małopolskim w imieniu którego działał Zarząd Województwa Małopolskiego. Dziś okazuje się, że nie tylko na niekorzyść gminy, ale i niezgodnie z przepisami.

– Na podstawie umowy przejście podziemne powinno zostać przekazane po zakończeniu inwestycji i to nieodpłatnie na rzecz województwa małopolskiego – wyjaśnia Wojciech Solik, wiceburmistrz Zakopanego.

– Ostatnia kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej w naszym urzędzie wykazała, że umowa o przekazaniu inwestycji podpisana została bez zgody rady miasta Zakopanego, a tak być nie powinno.

– Byłem niedawno u marszałka i w obecności jego i naszych prawników radziliśmy, jak teraz te nieprawidłowości usunąć – podkreśla burmistrz Solik. – Muszę dodać, że prawne nieprawidłowości są tak poważne, że trudno je będzie teraz sprostować! Przy okazji okazało się, że radni nie tylko nie wyrazili zgody na przekazanie inwestycji województwu, ale nawet nic nie wiedzieli, że taka umowa została sformułowana.

– Gdy głosowaliśmy nad przejściem podziemnym, nic nie wiedzieliśmy o takiej umowie z województwem. W życiu byśmy się na coś takiego nie zgodzili! – zaznaczył Leszek Dorula, przewodniczący komisji ekonomiki.

Teraz władze Zakopanego widzą rozwiązanie tej sytuacji poprzez zmianę kategoryzacji ciągu ulic Kościeliska-Nowotarska z wojewódzkiej drogi na gminną i przejęcie części tego ciągu (od Ronda Dmowskiego do granic z gminą Kościelsko) od Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Halina Kraczyńska







•  przejście podziemne   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 andrzej      17:44 Śr, 18 Lut 2009
Dlaczego w tym kraju jest źle? Bo idiotyzm goni idiotyzm.





«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    944





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024