E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny

Podhale
Niechciana wełna
 dodano: 10 Października 2008    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2008/11/10)
Polskie owce górskie i cakle przychodzą jesienią z podhalańskich hal z ogromnym zapasem wełny. Pytanie, jak ją wykorzystać (FOT. JÓZEF SŁOWIK)

Firmy reklamują niby-ekologiczne pościele, gdzie oryginalnego runa owczego jest góra 20 procent. Reszta to tworzywa sztuczne.

Podhalańscy hodowcy owiec nie wiedzą, co robić z wartościową od strony ekologicznej wełną owczą. Okazuje się bowiem, że nikt nie chce jej kupić. Na Podhalu ostał się tylko jeden skup – w Nowym Targu – płacący za kilogram wełny jedynie złotówkę. Jego właściciel również narzeka, że coraz trudniej dziś znaleźć nabywcę wśród firm przędzalniczych.


Najbardziej narzekają jednak hodowcy owiec. – Osoba strzygąca owce bierze za swoją robotę 3 złote od sztuki, podczas gdy z tej samej sztuki udaje się uzyskać czasami dwa kilogramy, czyli 2 złote – mówi Józef Pietraszek, hodowca owiec z Krempach. – A i tak czasami trudno sprzedać i tę wełnę. Wiem, że u innych rolników wełna latami zalega na strychach.

Jak tłumaczy Pietraszek, wełna z owiec nie jest w stanie dzisiaj konkurować z wyrobami ze sztucznych tworzyw. Przede wszystkim ze względu na koszty procesu technologicznego. – Jakiś czas temu próbowano z wełny wyrabiać maty izolacyjne – mówi hodowca. – Dziś wykorzystywane są w tym celu przede wszystkim odpadki kuśnierskie. Ale co zrobić? Rolnicy są zmuszeni do sprzedaży, bo za dwa, trzy lata zjedzą ją mole.

Hodowcy owiec z łezką w oku wspominają lata 80., gdy za jesienne postrzyżyny owiec po powrocie z hal niejeden z nich mógł kupić ciągnik. W tamtym okresie wełna była skupowana m.in. do wyrobu dywanów, chodników, materaców. Brali ją też lokalni wytwórcy swetrów i skarpetek. Wełna z Podhala była wykorzystywana także do wyrobu ubrań wojskowych.

Stanisław Fic z Nowego Targu, który od wielu lat skupuje wełnę od podhalańskich rolników, tłumaczy, że ten bardzo zdrowy surowiec, chociaż czasami mało przyjemny w dotyku, jest dziś skutecznie wypierany przez sztuczne tkaniny. Wełna, chociaż bardzo zdrowa, wymaga ogromu pracy, by można było z niej wykonać jakieś produkty. Wymaga prania oraz zastosowania odpowiednich środków, aby nie gnieździły się w niej np. mole. Według Fica nadal nie doceniamy walorów ekologicznych „owczego włosia”. – Ludzie, zamiast wstawać wypoczęci, narzekają, że bolą ich głowy i kręgosłupy – mówi Fic. – Jakby spali dalej tak jak pradziadowie pod pierzynami z pierza i na materacach z wełny, toby nie narzekali. Dziś firmy reklamują niby-ekologiczne pościele, gdzie oryginalnego runa owczego jest góra 20 procent, a reszta to tworzywa sztuczne.

Dla podhalańskich rolników konkurencję stanowią też Rumuni czy Węgrzy. Stąd też z wyrabiania produktów wełnianych rezygnują firmy nie tylko w Polsce, ale również za granicą.

Józef Słowik







•  ojczyzna   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 kat      18:29 Pią, 10 Paz 2008
O TAKE POLSKĘ WALCZYLIŚCIE. CHCIELIŚCIE KAPITALIZMU TO MACIE, A NIE SKOMLIJCIE TERAZ. amd

         •  Re: ojczyzna   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 andrzej      13:19 Sb, 11 Paz 2008
Smutne co piszesz.Ale masz 100 % rację.Pytam się ciągle dla kogo przyniósł wolność laureat pokojowej nagrody Nobla? :-(

                 •  Re: ojczyzna   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 miler      16:09 Sb, 11 Paz 2008
Nie generalizujcie kwestii i nie spłycajcie zagadnienia. Nie od dziś wiadomo , że system o który się "ubiegaliśmy" jednych bogaci , a drugim pustoszy kieszeń , ale czyż za komuny nie było podobnie? .... tylko pełny kamuflaż.
Z pustego to ponoć i Salomon nie naleje......
Przecież przemiany stworzyli ci sami ludzie i tylko ludzie. System nie jest tu nic winny. To ludzie wyrwani z ramion niewolniczego ustroju zaczynają naginać w inną stronę.Także nie oceniajmy przemian na podstawie incydentalnych i marginalnych przypadków. Choć część racji w tym co odczuwa społeczeństwo na pewno jest ... to przypomnijcie sobie (tu do niektórych) jak było przed '80 rokiem ..... czy chcielibyście zupełnego powrotu.
.................... ....................
Rozpisa em się nie na temat , więc z tatrzańskim pozdrowieniem. HEJ!!!!
Pozdrawiam również wszystkich na szlaku i zazdroszczę pogody

PS
Oczywiście dodam , że moim zdaniem.

                         •  Re: ojczyzna   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ptt66      21:52 Sb, 11 Paz 2008
Taak,prawda,ale niestety polskia wolność i demokracja jest na poziomie południowoamerykańsko-afryka ńskim,stąd nostalgia wielu za minionymi czasami.Minione czasy zawsze miały dobre notowania tylko w Zakopanem-ten rejon zawsze był na piedestale.Bez względu na system.Dziś także.





«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    3646





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024