E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny

Zakopane
Znamy laureatów Nagrody Literackiej Zakopanego
 dodano: 11 Lipca 2022

Trzeci dzień i jednocześnie finał 7. Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego jak w poprzednich dniach rozpoczął się na Placu Niepodległości Targami Książki i spotkaniami autorskimi, a zakończył wręczeniem Nagrody Literackiej Zakopanego oraz koncertem Mietka Szcześniaka.


Czytelnicy kolejny raz mieli okazję skorzystać z możliwości nabycia wyjątkowych pozycji książkowych opatrzonych autografami pisarzy. Targi książki przez cały czas trwania festiwalu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a pod namiotem tłumnie zbierali się czytelnicy i wielbiciele literatury. Niedziela przywitała gości festiwalu #GodziniąWolnegoCzytania i nawet zmienne warunki pogodowe nie zniechęciły uczestników wydarzeń. Pierwszym spotkaniem w jakim mogli uczestniczyć goście była promocja książki „Mit Zakopanego i mity zakopiańskie” z udziałem Macieja Pinkwarta.
Tym razem także nie zabrakło atrakcji dla dzieci, o które zadbała Miejska Biblioteka Publiczna organizując warsztaty integracyjne oraz międzypokoleniowe dla polsko- ukraińskiej młodzieży. Spotkania z młodszymi czytelnikami prowadziła m.in. Monika Michaluk, Przemysław Corso i Marcelina Misztal czytając „opowieści z Białej Doliny”. Na koniec ostatniego dnia festiwalu dzieci miały szansę uczestniczyć w warsztatach literacko plastycznych pt. „Janosik” na podstawie poematu Stanisława Nędzy- Kubińca.
Kolejne spotkanie autorskie na Placu Niepodległości odbyło się pod hasłem „Literatura popularna- literatura ambitna. Blaski i cienie autora kryminałów” z udziałem Krzysztofa Zajasa. W tym samym czasie Kino Miejsce ugościło Barbarę Caillot i Aleksandrę Karkowską, które zaprezentowały słuchowisko na podstawie swojej książki pt. „Na Giewont się patrzy”. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Zakopanego, ale przyciągnęło także turystów i gości festiwalu z całej Polski.
Kolejne godziny przyniosły bardzo ciekawe i przyciągające sporą publiczność rozmowy z autorami. Pisarz Jacek Karczewski wprowadził czytelników w bardzo edukacyjne i pouczające spotkanie pt. „Zobacz Ptaka” , a chwilę później Piotr Brysacz i Jędrzej Morawiecki rozmawiali o Rosji i Ukrainie w spotkaniu pt. „Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie.”
Spotkania z autorami podczas 7. Edycji Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego zakończył Wojciech Bonowicz w rozmowie pt. „Uważność sprawia, że jesteśmy życzliwi”.
Niedzielny wieczór zakończony został rozstrzygnięciem konkursu i wręczeniem Nagrody Literackiej Zakopanego.
Trofeum otrzymał
poemat autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej o zakopiańskim rzeźbiarzu Marcinie Rząsie. Pozycję "Marcin Rząsa. Rzeźby" wydała Fundacja im. Antoniego Rząsy. Współautorką tejże książki jest Magdalena Ciszewska-Rząsa, która wykonała fotografie dzieł rzeźbiarza i którą jury niniejszym wyróżniło za wybitne walory artystyczne. W tej samej kategorii wyjątkowo pięknie edytorsko opracowanych dzieł wyróżniona została ex aequo publikacja "Góralską muzykę" autorstwa Krzysztofa Gocała wydaną przez PTTK Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej.

Nagrody zostały wręczone przez obecnych na Gali: Burmistrza Miasta Zakopane – Leszka Dorulę oraz Zastępcę Burmistrza Miasta Zakopane - Agnieszkę Nowak -Gąsienice.
Zwieńczeniem tegorocznej 7. Edycji Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego był wyjątkowy koncert Mietka Szcześniaka, który zgromadził sporą publiczność kołyszącą się w rytm muzyki z pogranicza popu, gospelu i jazzu nadające temu wieczorowi bardzo nostalgiczny i relaksacyjny klimat.


«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1756

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024