E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny

Podhale
Cykl spotkań "Między nami pod Tatrami"
 dodano: 16 Września 2020    (źródło: http://domludowy.pl/)

Zapraszamy od 18 września do 16 października 2020 r. na cykl spotkań "Między nami pod Tatrami" - Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy” ul. T. Kościuszki 87, 34-530 Bukowina Tatrzańska http://domludowy.pl/18 września – Anna Kozak

„Pamiątki po Janie Krzeptowskim – Sabale w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego”

Jan Krzeptowski-Sabała – postać, która na trwałe zapisała się w historii podhalańskiej ziemi. Muzykant, bajarz, przewodnik tatrzański, strzelec, a podobno i zbójnik. Pozostawił po sobie przeogromną spuściznę. To ta niezwykła postać stała się patronem bukowiańskiego festiwalu „Sabałowe Bajania”. Dowiemy się jakie materialne pamiątki pozostały po tym niezwykłym góralu, nazywanym Homerem Tatr.

25 września – Piotr Bąk

„Geodezyjne i topograficzne aspekty sporu o Morskie Oko”

Morskie Oko to jeden z najpiękniejszych zakątków Polski. Spór do jakiego doszło jeszcze za czasów zaborów, mógł doprowadzić do utraty tego tatrzańskiego stawu wraz z górskimi przyległościami. Jak doszło do granicznego sporu? Jakie były uwarunkowania i tło konfliktu? W jaki sposób rozpatrywano proponowane rozwiązania przebiegu granic i co sprawiło, że do Morskiego Oka dziś możemy swobodnie wędrować?  

2 października – Piotr Jasieński

„Jak to z narciarstwem bywało”

Góry i narty, narty i góry. 2 października usłyszymy o rozwoju narciarstwa na Podhalu, rodzajach nart, wiązań i stylów tego sportu, o ewolucji sprzętu narciarskiego i jego przemianach oraz o roli Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w promowaniu bezpiecznego uprawiania narciarstwa.

9 października – Wojciech Gąsienica-Byrcyn

„Tatry, polowace, skrytostrzelcy”

Tatrzańskie lasy od zawsze były bogate w zwierzynę, na którą „temperamentni” miejscowi górale chętni się zasadzali – polowali. Czym się różni „skrytostrzelec”, od kłusownika? Co należało do ekwipunku „polowaca”?  W jaki sposób i kiedy chodzono „do lasa” oraz jakie były koleje losu znanych i legendarnych „ropsików”? Dowiemy się 9 października.

16 października – Anna Mlekodaj

„Cosi o prowdzie, Tetmajer – Tischner”

Na ostatnim spotkaniu, w piątek 16 października, usłyszymy „cosi o prowdzie” według Tetmajera i Tischnera – wyjątkowych postaci dla Podhala.  W tym roku mija 20-ta rocznica śmierci księdza, profesora Józefa Tischnera. Od wielu lat był On związany z Domem Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej, goszcząc na różnego rodzaju uroczystościach i wydarzeniach. Bukowianie mieli zaszczyt występować w Jego filmach: „Siedem grzechów głównych po góralsku” i „Historia filozofii po góralsku”. Nie brakuje pamiątek, wspominków i refleksji związanych z tą wybitną postacią. Kazimierz Przerwa-Tetmajer, którego dorobek i twórczość są prawdziwą skarbnicą dla Podhalan, wytyczył kierunki, którymi ludzie gór powinni kroczyć.«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    238

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2020