E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny

Zakopane
Wieczór w Czerwonym Dworze - Kolędy i pastorałki w wykonaniu Zespołu im. Klimka Bachledy
 dodano: 9 Stycznia 2020

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Zakopiańskie Centrum Kultury zapraszają 13 stycznia 2020 o godz. 18:00 na Wieczór w Czerwonym Dworze: Kolędy i pastorałki w wykonaniu Zespołu im. Klimka Bachledy.


Zespół Góralski im. Klimka Bachledy z Zakopanego powstał w 1952 roku przy zakopiańskiej "Cepelii". Przy Związku Podhalan jest od 1957 roku. W swoich szeregach skupia starszych

i młodszych, którzy umiłowali bogatą kulturę podhalańskiej ziemi i tradycje wyniesione z rodzinnych góralskich domów. Od ponad pół wieku pielęgnuje tradycje, które w regionie Podhala są ciągle żywe. Dorobek artystyczny zespołu to programy i przestawienia oparte na tradycjach podhalańskich, m.in. programy: Na hali, Zaloty, Wesele góralskie, Jasełka. Oprócz muzyki, tańca czy śpiewu z regionu Podhala w skład występów wchodzą obrzędy, gra na starych instrumentach, poezja, sztuka, przedstawienia teatralne, a nawet pierwsza góralska opera pt. "Jadwisia spod Regli". Zespół im. Klimka Bachledy brał udział w powitaniu Ojca Świętego Jana Pawła II na Podhalu w 1997 roku.

W ciągu 65 lat swego istnienia zespół dał ponad 2000 występów, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, prezentował polską kulturę w wielu krajach świata, ma na swoim koncie liczne osiągnięcia artystyczne, nagrody i odznaczenia. Koncertuje często na cele charytatywne. Członkowie zespołu mieli także okazję odwiedzić piękne zakątki Polski i Europy, Turcję, a w latach 70-tych koncertowali w Ameryce Północnej. Ich szeroka działalność edukacyjna obejmuje również lekcje o regionie Podhala.

Kierownikiem zespołu jest Zofia Kubiniec-Stanuch.

 «« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    284

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2020