E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny

Zakopane
IX Europejskie Targi Produktów Regionalnych - 2 dzień - 2018/08/12 - relacja
 dodano: 12 Sierpnia 2018

Drugi dzień Europejskich Targów Produktów Regionalnych upłynął pod znakiem pięknej, słonecznej pogody, która sprawiła że do targowej wioski zawitało kilka tysięcy osób.


Podobnie jak wczoraj, także i dziś przez cały dzień można było wziąć udział w warsztatach. Wszyscy zainteresowani mogli podejrzeć jak wygląda obróbka wełny, nauczyć się robić ozdoby z bibuły u Zofii Majerczyk-Owczarek, czy spróbować rzeźby w drewnie z pomocą Marcina Lichosyta.
 
O doznania smakowe zadbały dziś członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Kościeliska, które przygotowały moskole oraz tradycyjną, przednówkową zupę „Warmuz”, którą przyrządza się z gotowanych liści scyrboka i dzikiego kminu. Gotowana może być na wodzie, serwatce lub maślance. Podawać ją trzeba z gotowanymi ziemniakami.
 
KGW w Kościelisku to kontynuacja dawnego Koła Gospodyń, działającego prężnie na terenie Kościeliska. Obecnie skupia 30 pań, w różnym wieku, o różnych umiejętnościach i kwalifikacjach zawodowych. Choć organizacja reaktywowała się całkiem niedawno, bo w 2014 roku, na swoim koncie ma już sporo sukcesów. Cykliczne konkursy ciast „Góralskie Słodkości”, czy domowych nalewek „smaki Babiego Lata”, tematyczne zabawy kostiumowe w karnawale, gromadzą nie tylko licznych uczestników, ale i także gości z całej Polski.
 
Tematem przewodnim dzisiejszego dnia była Portugalia. Za sprawą dwóch Portugalczyków - Jose Moreno i Ricardo Silva, właścicieli firmy A Mesa, przenieśliśmy się do tego pięknego kraju. W programie prezentacji znalazły się popisy kulinarne kucharza Hugo Ramosa, pracującego w 5 gwiazdkowym hotelu Hotel Pestana Cidadela Cascais, oraz występ Kingi Rataj – znana w Portugalii i w Polsce fadistki, która swoimi wykonaniami nostalgicznych portugalskich pieśni porusza widzów i znawców muzyki. W jej repertuarze znajdują się zarówno autorskie utwory, jak i oryginalne interpretacje pieśni czołowych wykonawców fado – m.in. królowej fado Amálii Rodrigues czy Dulce Pontes. Podczas rozmów i degustacji, które prowadził Marcin Subotowicz, spotkaliśmy się z miłośnikami Portugalii, którzy opowiedzieli o jej historii i kulturze.
 
Partnerem dnia portugalskiego jest Philpiak Milano - pochodzący z Włoch producent wysokiej jakości naczyń i akcesoriów kuchennych ze stali szlachetnej do gotowania bez wody i smażenia bez tłuszczu.
 
Prezentacje kulinarne odbywały się z pomocą członków Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników, którzy tworzą bajkowy świat smaków w połączeniu z wiodącym produktem, którym w tym roku jest MIÓD. Mistrzowie pokazują jak można połączyć „starą kuchnię”, dodając szczyptę nowoczesnego stylu gotowania. Każdego dnia kucharze zaserwują nam inne danie. W Menu znajdują się m.in. zupa z białych warzyw z bobem słonecznym, karmelizowanym miodem i z kulkami kolendry, makaron rurki w sosie z karmelizowanym na miodzie z boczkiem, groszkiem zielonym i prażoną cebulką, z dodatkiem śmietany, pierożki drożdżowe z mięsem lub kapustą i grzybami, czy placuszki z brokułów z kukurydzą, z dresingiem z kwaśnego mleka z czosnkiem niedźwiedzim z kolorowym pieprzem i miodem.
 
Na Targowej scenie wystąpili Zespół „Małe Podhale” z Jurgowa oraz Mali Holni z Sierockiego.
 
Muzykę dla jurgowskiego zespołu tworzyła najpierw rodzina Młynarczyków z Czarnej Góry, a następnie po śmierci prymisty Wojciecha Młynarczyka w 1986 r. przygrywała rodzina Dziadoniów z Rzepisk. Od 1993 r. roku zespołowi przygrywa kapela z Jurgowa pod przewodnictwem Tomasza Wojtasa. Od końca lat 90-tych zespół jurgowski wziął udział w wyjazdach krajowych i zagranicznych. W 2006 r. podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Góralskich w Żywcu, zespół został wyróżniony Nagrodą Publiczności i zakwalifikowany do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Podczas tego festiwalu zdobył wyróżnienie w postaci Parzenicy. Równolegle do dużego zespołu działa szkolny zespół Małe Podhale – grupa spiska z Jurgowa.
 
Młodzi górale z Sierockiego, swoim energetycznym występem podbijają serca publiczności. Europejskich targów Produktów Regionalnych już kilka lat . Mali Holni to 24-osobowa formacja śpiewaków i tancerzy z Sierockiego, spod Białego Dunajca. Zespół powstał 27 stycznia 2000 roku przy Związku Podhalan Sierockie/Leszczyny. Nazwa "Mali Holni" powstała od wiatru halnego który szczególnie daje się odczuć w Sierockim. W 2002 roku zespół został przeniesiony pod opiekę szkoły i tam działa do dzisiaj. Zespół skupia dzieci i młodzież w wieku szkolnym z Sierockiego, Leszczyn i okolicznych miejscowości. Obecnie w zespole tańczy i śpiewa około 40 osób. Zespół występuje na różnych imprezach i uroczystościach szkolnych, gminnych czy kościelnych. Bierze także udział w konkursach i przeglądach gdzie zdobywa nagrody i wyróżnienia (Przegląd Młodych Toniecników w Białym Dunajcu, Przezieracka w Ratułowie, Festiwal Papieski w Leśnicy, Papieska Majówka na Bachledówce).
 
Tekst i zdjęcia Kronos Media


«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1225

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2023