E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny

Zakopane
Katownia Podhala „Palace” własnością Miasta Zakopane
 dodano: 18 Grudnia 2017

Miasto Zakopane 14 grudnia sfinalizowało zakup budynku „Palace” przy ul. Chału­bińskiego 7 w Zakopanem. Od 72 lat tej sprawy nie udało się uregulować. Jak podkreślał Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, podpisanie aktu notarialnego jest więc historyczną chwilą. 9 mln zł na ten cel przeznaczyła Premier Beata Szydło, a całkowita cena zakupu wyniosła 11,5 mln zł.


Podczas konferencji prasowej Burmistrz dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu: Stowarzyszeniu Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” na czele z Prezes Lucyną Galicą-Jurecką, Radzie Miasta Zakopane oraz Posłowi Edwardowi Siarce, który zabiegał o środki na zakup skupiając wokół tej inicjatywy także innych parlamentarzystów na czele z Wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim oraz Szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beatą Kempą.

- Jestem ogromnie wdzięczny wszystkim, którzy w tę sprawę się zaangażowali i wspólnie wykonali ogromną pracę. Myślę, że historia nie zapomni tej chwili. To, co Państwo zrobili dla Zakopanego i Muzeum „Palace”, pozwoli należycie uczcić pamięć tych wszystkich, którzy tam cierpieli i zginęli, a dla których ważniejsza od własnego życia była Polska. Teraz przed nami kolejny etap. Chcielibyśmy, by w ciągu trzech lub czterech lat zaczęło tam funkcjonować nie tylko Muzeum Walki i Męczeństwa, ale także Muzeum Historii Zakopanego. Będziemy także starać się o dalsze wsparcie na jego uruchomienie i dalszą działalność – powiedział Burmistrz Leszek Dorula, zapraszając wszystkich do dalszej współpracy i wspierania tej ważnej dla Podhala inicjatywy.

- To bardzo ważne, by potomni pamiętali o tym miejscu wyjątkowej kaźni Polaków. To jest Pana dzieło, które wpisuje się w historię tego miasta. Wszyscy, którym na sercu leżały losy tego miejsca, będą pamiętali jak wiele włożył Pan wysiłku i pracy, by znaleźć sojuszników i wspólnie ten cel zrealizować – podkreślił Poseł Edward Siarka, dziękując i gratulując Burmistrzowi.

Zakup budynku to efekt starań władz miasta na cze­le z Burmistrzem Leszkiem Dorulą oraz władz Stowarzyszenia Muzeum Walki i Męczeń­stwa „Palace”, którym udało się namówić właściciela do sprzedaży budynku oraz wynegocjować jak najniższą cenę. Przypomnijmy, że wcześniej Miasto od blisko 20 lat bezskutecznie podejmowało próby rozmów na ten temat, a w budynku działał ośrodek wypoczynkowy. W sierpniu 2017r. Rada Miasta Zakopane wyraziła zgodę podejmując stosowną uchwałę. Następnie cztery miesiące trwały intensywne prace nad sfinalizowaniem zakupu. Motywacją do tych działań było przekonanie, że to miejsce jest uświęcone krwią Polaków i powinno być otoczone przez nas i kolejne pokolenia wielką czcią i pamięcią. Dzięki zakupowi możliwe będzie uratowanie tego miejsca i rozszerzenie działalności muzeum, a także innej działalności edukacyjnej, kulturalnej i społecznej.

Krótka historia „Palace”

W czasie okupacji od listopada 1939 roku w „Palace” znajdowała się siedziba Gestapo, a piwnice zostały zaadoptowane na cele więzienne. Przez „Palace” zwane „Katownią Podhala” przeszło kilka tysięcy Polaków. Większość męczono, ok. 250 osób zabito na miejscu, wielu kierowano do innych więzień i obozów koncentracyjnych. Wśród więźniów „Palace” byli m.in. bł. Piotr Dańkowski, Franciszek Gajowniczek, Kurierzy Tatrzańscy – Stanisław Marusarz, Helena Marusarzówna, Bronisław Czech, a także dr Wincenty Galica, Marian Polaczyk i Władysław Szepelak, z których inicjatywy w 1994 r. w podziemiach powstało niewielkie muzeum prowadzone przez Stowarzyszenie Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace”. Ostatnio jego funkcjonowanie było jednak bardzo ograniczone. Dzięki nowemu zarzą­dowi na czele z Prezes Lucyną Galicą-Jurecką, córką doktora Wincentego Galicy, od grudnia 2016 r. muzeum wznowiło działalność, którą wspierają władze samorządowe na czele z Bur­mistrzem Leszkiem Dorulą, a także lokalne sto­warzyszenia i firmy.











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1235





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025