E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny

Podhale
Spektakl "W ogień" w zakopiańskim plenerze
 dodano: 13 Września 2017

Twórcy teatralni odkrywają na nowo Małopolskę. Festiwal Genius Loci to 9 prapremier i 11 wydarzeń w różnych miejscach regionu. Jednym z nich będzie zakopiański plener, w czasie którego publiczność obejrzy spektakl o podhalańczyku, Józefie Kurasiu „Ogniu”. Bilety w cenie 10 zł!


Festiwal Genius Loci to przedsięwzięcie, w ramach którego teatr wychodzi poza swoje mury, poszukuje nowych przestrzeni i nowych odbiorców. W jego centrum uwagi znajdują się zaś miejsca naznaczone przez wielką historię i wielkich ludzi; miejsca kultowe, oswojone i obce, przestrzenie realne i symboliczne. Mieszkańcy regionu i turyści teraz doświadczą je inaczej, bo po raz pierwszy jako widzowie, uczestnicy teatralnego zdarzenia. Dzięki twórcom oraz artystom, rozmaite małopolskie lokacje objawią potencjał performatywny i sceniczny.

- Gdy miejscu nadaje się nowe niż dotychczas znaczenie to pojawia się natychmiast uwaga i pogłębiona relacja - mówi Bartosz Szydłowski, kurator programu artystycznego w Teatrze im. J. Słowackiego i pomysłodawca festiwalu. - Myślę również, że ta wyprawa po Krakowie i Małopolsce sprowokuje refleksje dotyczącą naszej lokalnej tożsamości. Poza funkcją edukacyjną, odkrywaniem historii, których nikt nie zna lub nie pamięta, pokażemy skomplikowaną sieć znaczeń, bogactwo społeczno-historycznych zawiłości, które na pewno sprowokują pytania, co to znaczy mieszkać tutaj, kim jesteśmy, co określa i co może wzbogacać naszą małopolską tożsamość.

Genius Loci to łącznie 20 teatralnych przedsięwzięć, realizowanych w przestrzeni Krakowa, ale też Ojcowskiego Parku Narodowego, Zakopanego i Nowego Sącza. W tym ostatnim wypadku zostanie wykorzystany parking przy ulicy Nowotarskiej 27, przy rondzie Solidarności.

- Historycznie niejednoznaczną, a na Podhalu wręcz kontrowersyjną postać Józefa Kurasia staramy się osadzić w niejednoznacznej przestrzeni. Takiej jak Podhale, które jako miejsce składa się nie tylko z konkretu, ale i turystycznego lukru, legend czy mitów – mówi reżyser przedstawienia „W ogień!” Wojciech Klemm.

Miejsce przy Nowotarskiej – nic szczególnego, ot parking przy rondzie – posłuży twórcom do zmierzenia się z mitem Józefa Kurasia „Ognia”. Kim był – przestępcą czy bohaterem? Do dziś trwa spór o ocenę jego czynów. Na podstawie jego historii twórcy pytają o to, kim jest bohater, kto bohaterem zostaje i dla kogo? Czy w przypadku bohaterów można mówić o prawdzie historycznej czy o wykreowanym micie?

- W naszym kraju nieustannie zderzamy się z przymusem oglądania współczesności poprzez przeszłość. Nikt nie patrzy do przodu, wszyscy patrzą do tyłu, a to co tam widać jest mocno idealizowane. Razem z autorem tekstu sztuki - Mateuszem Pakułą, zastanawiamy się nad tym, czy to dobry sposób na życie. Jeśli tak, to w którą stronę owej przeszłości powinniśmy bardziej spoglądać i jak? – zastanawia się Klemm.

Spektakl “W ogień” powstał we współpracy z Muzeum Tatrzańskim im. dra Tytusa Chałubińskiego i Teatrem im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem.

Organizatorzy zapraszają 15 i 16 września, bilety w specjalnej cenie 10 zł można będzie kupić w Teatrze Witkacego lub za pośrednictwem strony Teatru Słowackiego www.slowacki.krakow.pl .

W OGIEŃ!

Tekst: Mateusz Pakuła

Reżyseria: Wojciech Klemm

Scenografia: Anna Maria Karczmarska

Muzyka: Dominik Strycharski

Obsada: Karolina Kazoń, Natalia Strzelecka, Mateusz Janicki, Marcin Kalisz, Wojciech Skibiński

***

Organizatorem Festiwalu Genius Loci jest Teatr w Krakowie im. J. Słowackiego we współpracy z Teatrem Łaźnia Nowa oraz instytucjami: Muzeum Archeologicznym w Krakowie, Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, Muzeum Tatrzańskim im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Teatrem im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem i Małopolskim Instytutem Kultury.

Mecenasami festiwalu są: Województwo Małopolskie, Prezydent Miasta Krakowa oraz Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura-Interwencje 2017”.

- Dziękuję organizatorom Festiwalu Genius Loci za zaangażowanie i pomysłowość włożoną w jego przygotowanie. Twórcom i realizatorom spektakli życzę dobrego przyjęcia zarówno przez widzów, jak i znawców sztuk teatralnych, a wszystkim uczestnikom – niezapomnianych wrażeń – zachęca Jacek Krupa, marszałek Województwa Małopolskiego.

Tekst i foto: Teatr Słowackiego«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    320

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2018