E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny

Felietony
Pomagając myśl o sobie
( )

Niewiele trzeba zrobić, by raz w roku pomóc. Pomóc materialnie. Raz na rok bowiem każdy z nas oddaje 1 procent swego podatku na instytucje pożytku publicznego. Decyzja ta nie należy do łatwych, bo takich organizacji jest wiele. A wszystkie powołane do istnienia w szczytnym celu - czy to do zbierania funduszy dla chorych dzieci, czy też na walkę z rakiem, na pomoc biednym i przez los pokrzywdzonym ludziom, tudzież by wspierać osoby starsze. Jak w takiej sytuacji wybrać taką organizację, która najbardziej potrzebuje finansowego wsparcia? Czy istnieje jakikolwiek sposób, by ustawić je i ich cele w hierarchii ważności? Raczej nie... Może więc warto po prostu pomyśleć o sobie?

Jeśli ktoś się boi, że zachoruje na raka, niech wesprze swoim procentem fundację zajmującą się tą problematyką. Współczujesz ludziom samotnym i bezdomnym? Noclegownie i jadłodajnie żadnym groszem nie pogardzą, to pewne. Kochasz zwierzęta? Oddaj część podatku na najbliższe schronisko dla zwierząt. Żyją nie raz w koszmarnych warunkach. Twoim życiem są góry? Wtedy pomyśl o ratownikach!

Wybierając się na szlaki, nikt nie myśli o tym, co się może stać. Myśl „nie znasz dnia ani godziny” daleka jest od nas w czasie, gdy obcujemy z cudownością natury. Dopóki zapatrzeni na piękno górskiego krajobrazu, nie potkniemy się i boleśnie nie złamiemy nogi. Wtedy wraca szara rzeczywistość. I przypominamy sobie o nich. O górskich ratownikach.

A przecież ci panowie muszą mieć za co pospieszyć z pomocą. Sprzęt kosztuje, nie każdy z nich może pracować jako wolontariusz. Na szkolenie środki też są potrzebne. Owszem, przecież istnieją i sponsorzy. Ale dla ratowania życia, a tym jak sama nazwa wskazuje ratownicy się zajmują, żadna kwota nie jest zbyt duża.

Zatem jeśli nie możemy się zdecydować, na co przeznaczyć nasze ciężko zarobione pieniądze, nie czekajmy na to, aż los zdecyduje za nas na czyje konto zostaną one przelane. Pomyślmy po prostu o sobie i swoich potrzebach, obawach, miłościach czy fascynacjach. Bo góry to dziwny twór. Nikt nie wie, nie przewidzi, co człowieka tam spotka. Za to właśnie, za tą nieobliczalność, górskie szlaki tak się kocha. Ale uczucie to zapewne będzie głębsze, gdy na wierchy podążymy z poczuciem, że ktoś pospieszy nam z pomocą w razie potrzeby...

tlb
strona:

«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    5668

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2021