Historia Dnia Kobiet sięga czasów starożytnego Rzymu. Obchodzone w wiecznym mieście w pierwszych dniach marca Matronalia, były świętem związanym z macierzyństwem i płodnością. Z tej okazji kobiety otrzymywały od swoich mężów upominki.
Międzynarodowy Dzień Kobiet wziął swój początek w ruchach robotniczych w Ameryce Północnej oraz Europie. Socjalistyczna Partia Ameryki zainicjowała pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet, które odbyły się 28 lutego 1909 r.. Organizacja chciała w ten sposób upamiętnić strajk nowojorskich pracownic przemysłu odzieżowego, które protestowały przeciw złym warunkom pracy. Kobiety zamknięto w fabryce, w której niedługo potem wybuchł pożar. Zginęło wówczas 126 kobiet.
Od 1910 roku, kiedy to Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła światowy Dzień Kobiet, święto służy m.in. krzewieniu idei praw kobiet. 19 marca 1911 r. pierwszy raz obchodzono Międzynarodowy Dzień Kobiet w Austrii, Danii, Niemczech oraz Szwajcarii. Walczono o prawa kobiet m.in. do głosowania, obejmowania stanowisk publicznych i zaprzestania dyskryminacji w miejscach pracy.
Dzień Kobiet w Polsce bywa kojarzony z czasami PRL–u. 8 maca panie otrzymywały goździki, rajstopy, ścierki, mydło i kawę. Współcześnie z okazji Dnia Kobiet organizowane są w całym kraju manifestacje, które mają zwrócić uwagę opinii publicznej na problem dyskryminacji kobiet. Zdarza się, że w dobie XXI wieku równouprawnienie w dalszym ciągu istnieje tylko w teorii.
AG