E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny

Podhale
Kamieniołomu nie da się przesunąć
 dodano: 6 Maja 2010    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2010/05/06)
Kamieniołom w Klikuszowej miał zniknąć z centrum wsi. Czy tak się stanie zadecyduje sąd

Wojewoda kwestionuje plan w Klikuszowej. Wojewódzki Sąd Administracyjny rozstrzygnie spór.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie wydała negatywną ocenę dla planu zagospodarowania przestrzennego w Klikuszowej, który przewidywał odsunięcie od centrum wsi uciążliwego kamieniołomu. Jan Smarduch, wójt gminy Nowy Targ, nie daje jednak za wygraną i nawet po rozstrzygnięciu wojewody, który przyznał rację RDOŚ, skierował sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. To on rozstrzygnie, czy kamieniołom zajmie kolejnych 18 hektarów. Decyzja RDOŚ dziwi mieszkańców Klikuszowej, którzy cieszyli się, że w końcu będą mieć spokój.


Według Bożeny Kotońskiej, zastępcy regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Krakowie, a zarazem konserwatora ochrony przyrody - teren, gdzie miałoby zostać przesunięte wydobycie piaskowca, znajduje się na terenie tzw. Południowomałopolskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. 30 hektarów terenu, gdzie wydobywany ma być w przyszłości kamień, porośnięte jest lasem, a dodatkowo ma ogromne walory krajobrazowe. Ponadto, co podnosi Kotońska, ze względu na zróżnicowany ekosystem, teren ma ogromne znaczenie nie tylko dla przyrody, ale i rozwoju turystyki.

- Warunkiem uzyskania uzgodnienia dla planu w zakresie ochrony przyrody jest ograniczenie terenów eksploatacyjnych na terenie kamieniołomu w Klikuszowej - napisała w piśmie do Urzędu Gminy w Nowym Targu Bożena Kotońska.

- Gdzie jest w tym wszystkim dobro mieszkańców - pytają najbardziej zainteresowani całą sprawą klikuszowianie?

- Przecież na decyzję o przesunięciu kamieniołomu wszyscy dawno oczekiwali - mówi Józef Madeja z Klikuszowej. - Wyrobisko nie byłoby tak uciążliwe dla wsi jak do tej pory, a dodatkowo zakład, do którego należy kamieniołom, obiecał że zbuduje drogę od drugiej strony. Potężne ciężarówki wyładowane kamieniem nie jeździłyby przed oknami.

Funkcjonowanie kamieniołomu, zwłaszcza odgłosy detonacji ładunków wybuchowych używanych do kruszenia skał, jeszcze kilka lat temu budziły ogromne protesty wszystkich mieszkańców.

Wójt Jan Smarduch uważa, że negatywna opinia Bożeny Kotońskiej, co do uchwalonego w listopadzie ub.r. planu dla miejscowości Klikuszowa, wpłynęła po terminie i nie ma możliwości, aby zgodnie z prawem ją uznać. Dlatego gmina uważa uchwalony plan za obowiązujący.

- Teraz niech tę sprawę rozstrzygnie Wojewódzki Sąd Administracyjny. Przecież było dostatecznie dużo czasu na złożenie odwołań i opinii - mówi Smarduch. - W planie dotyczącym terenu, na którym znajduje się kamieniołom zawarliśmy szereg postanowień i zasad dotyczących ochrony środowiska na całym obszarze. Obecnie ani my, ani sołectwo nie mamy nic przeciwko nowemu planowi. Kwestionuje go jedynie Regionalna Dyrekcja.

Józef Słowik

Nowe złoża

Kamieniołom w Klikuszowej działa od lat 60. XX wieku. Wydobywany jest tutaj piaskowiec magurski. Obecnie kamieniołom należy do Kopalni Odkrywkowej Surowców Drogowych w Rudawie (własność francuskiej spółki Lafarge Kruszywa). To ta firma sfinansowała zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego, bowiem w jej interesie leżało poszerzenie terenu kamieniołomu. Firma ma już udokumentowane złoże na nowym miejscu.

Po poszerzeniu obszaru teren kamieniołomu obejmowałby 18 hektarów.











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    2438





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025