E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny

Podhale
Turystyczna święconka
 dodano: 2 Kwietnia 2010    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2010/04/02)
Turyści, którzy Wielkanoc spędzają w Zakopanem, chcą także zobaczyć tradycje góralskie, np. polewackę

Polacy lubią Wielkanoc pod Tatrami.

W tym roku na wielkanocne narty i święcone pod Tatry przyjadą prawdziwe tłumy. W niektórych hotelach i pensjonatach w Zakopanem zostały już tylko pojedyncze pokoje. O naszego turystę biją się też słowackie ośrodki, kusząc go „polewacką", zdobieniem kraszanek, strzyżeniem owiec, zaplataniem korbaczy i smakowitym tradycyjnym jadłem wielkanocnym.


Jak mówi Barbara Strączek, dyrektor do spraw marketingu w zakopiańskim biurze podróży Trip, rodzi się wśród Polaków nowa tradycja.

- Bardzo wiele osób decyduje się wyjechać na Wielkanoc i spędzić święta poza domem, bo nie ma ochoty ich przygotowywać - mówi Strączek. - Przede wszystkim przyjeżdżają rodziny z dziećmi.

Jak dodaje przedstawicielka biura, goście nastawiają się głównie na narty, kąpiele termalne, zabiegi spa (w tym czasie dla dzieci zaplanowano bajki). Nie zabraknie jednak akcentów typowo wielkanocnych.

- Oczywiście, będzie świąteczny biesiadny nastrój, tradycyjne dania wielkanocne - zaznacza Barbara Strączek. - Organizujemy w sobotę dla tych gości, którzy sobie tego życzą, uroczysty przejazd dorożkami góralskimi ze święconką do kościoła.

Słowacy, którzy mają doskonałe rozeznanie, jeśli chodzi o nasz rynek turystyczny, również uznali, że mogą coś ugrać na wielkanocnych turystach z Polski i prześcigają się w ofertach świątecznych. Szczególnie kuszą starymi zwyczajami ludowymi w regionie Liptów.

- Wiosenne oblewanie wodą, piszczące dziewczęta w strojach ludowych i goniący za nimi chłopcy z wiadrami w rękach... Takie sceny już od dziesięcioleci tworzą typowy obraz każdej wsi Liptowa Jeśli ktoś chce się przenieść do tamtych czasów, wystarczy odwiedzić jeden ze skansenów tradycyjnej architektury Liptowskiej, w Vlkolincu lub w Pribylinie - zachęca Miroslav Parobek, koordynator PR z Liptowskiego Mikulaszu na Słowacji.

W Muzeum Wsi Lipowskiej w Pribylinie turyści mogą podziwiać tradycyjne zdobienie jajek, plecienie koszyków, strzyżenie owiec i obejrzeć występy folklorystyczne. W Wielki Czwartek z kolei zaprasza miasto Rużomberok, na ulicach którego od rana przypomina śmigus-dyngus zespół folklorystyczny Liptów. W Wielki Piątek goście mogą zajrzeć do wsi Vlkolinec, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, by obejrzeć m.in. wyplatanie korbaczy.

- Może warto podpatrzeć Słowaków i wzbogacić naszą ofertę pokazami tradycji wielkanocnej - mówi Strączek.

Halina Kraczyńska











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    2473





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025