E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny

Podhale
Poronin. Park wodny z muzeum Lenina w tle
 dodano: 10 Grudnia 2009    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/12/10)
Teren wokół dawnego muzeum Lenina, może zaminić się w aquapark, a zabytkowa chata będzie jednym z kąpielowych obiektów

Gmina chce zbudować swój aquapark. Najpierw trzeba ustalić przebieg zakopianki.

Miasteczko wodne w Poroninie? A dlaczego nie - mówią mieszkańcy. W gminie powstaje właśnie koncepcja budowy aquaparku, na terenach prywatnych i należących do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie przed laty mieściło się Muzeum Włodzimierza Lenina.


Odbyło się już spotkanie właścicieli działek, na których mógłby powstać aquapark. I górale jednym głosem powiedzieli „tak" pomysłowi budowy wodnego miasteczka. Teraz do końca roku ma być przygotowany wstępny projekt i koncepcja planowanego obiektu. Nieoficjalnie wiadomo również, że jest i inwestor, który chce sfinansować budowę aquaparku.

W Poroninie od dawna istnieje już odwiert geotermalny, skąd można czerpać wodę o temperaturze 80 stopni. Woda zawiera sporo związków siarki, świetnych na leczenie chorób skóry. Odwiert jest własnością Polskiej Akademii Nauk. Ale niedawno jeden z mieszkańców Szaflar zdobył koncesję na eksploatację gorącego źródła i rozpoczął starania o to, aby wspólnie odwiert jakoś wykorzystać. Co najważniejsze, właściciele terenów potrzebnych na budowę są za inwestycją.

- Na spotkaniu górale zgodzili się, że warto powołać spółkę i coś zrobić dla Poronina - mówi nam Bronisław Stoch wójt gminy Poronin. - Na razie trwa dyskusja, jaki charakter ma mieć planowana inwestycja. Tu padają propozycje, aby było to typowe miasteczko wodne, ale i po prostu może miejsce rekreacyjne czy lecznicze, skoro woda ma takie właściwości.

Nieoficjalnie mówi się, że jedna z koncepcji zakłada, aby miasteczko wodne objęło tereny parku, gdzie obecnie mieści się GOK, a kiedyś mieściło się Muzeum Lenina. I do dziś stoi tam drewniany budynek karczmy Pawła Guta Mostowego, w których miał często bywać wódz rewolucji.

- To piękna drewniana góralska chałupa - mówi nam Andrzej Galica mieszkaniec gminy. - I gdyby właśnie to miasteczko czy teren rekreacyjny zrobić w stylu góralskim z drewna, byłaby to ogromna atrakcja turystyczna. Drewno połączone z basenami, nawet otwartymi, z gorących źródeł, pięknie by się komponowało. Są jednak i turyści, którzy w pomysłach idą jeszcze dalej i proponują, aby może jako atrakcję w aquaparku ustawić pomnik Lenina.

- Ten, który tu kiedyś stał i gdzieś podobno jest w Polsce przechowywany - mówi nam Tomasz Niestrój, turysta z Opola. - Teraz jest moda na takie socrealistyczne klimaty i ja bym do miasteczka wodnego wodza rewolucji przyjechał.

Zapał nieco studzi burmistrz Zakopanego. - Cieszę się, że coś nowego powstanie w Poroninie - zapewnia burmistrz Janusz Majcher. - Ale trzeba jeszcze uzgodnić przebieg zakopianki w tym rejonie. Przecież tam miało powstać skrzyżowanie, tzw. węzeł tatrzański.

Przemysław Bolechowski

Dawne muzeum wodza rewolucji

Muzeum Włodzimierza Lenina w Poroninie powstało w 1947 r. Władze PRL-u chciały w ten sposób nawiązać do faktu, że w latach 1913-14 wódz rewolucji mieszkał w Białym Dunajcu, bywał też w karczmie Guta Mostowego. Gdy powstawało muzeum, dom w którym mieściła się karczma przeniesiono i postawiono przy budynku pomnik Lenina. W 1990 r. muzeum zlikwidowano.











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    4649





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025