Czysta poezja! dodano: 15 Maja 2009 (źródło: Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury)
13 maja odbył się „Wieczór Poezji”, podczas którego swoje wiersze czytali: Antonina Łacek, Maria Stoch, oraz Andrzej Rusnak.
Po raz kolejny słowa poezji znalazły głęboki odbiór w szerokiej widowni składającej się z rodzin, przyjaciół, serdecznych znajomych Autorów. Swoją obecnością zaszczycili m.in. Andrzej Gąsienica Makowski, Starosta Tatrzański oraz Andrzej Skupień, Wicestarosta Powiatu Tatrzańskiego.
Prowadzącą ubiera „Pracownia Strojów Ludowych i Haftu” Stanisławy Łukaszczyk.
Antonina Łacek pochodzi z Nowego Bystrego. Tu przyszła na świat, tu ukończyła szkołę i tu gospodaruje całe życie. Kocha swoją rodzinną wieś, podziwia piękno krajobrazu i przyrody ze wszystkimi jej walorami. Docenia piękno gwary, śpiewu, muzyki i zwyczajów góralskich. Ciężka praca na roli nauczyła ją odpowiedzialności, pracowitości i uporu w dążeniu do celu. Rodzice nauczyli ją szacunku i miłości do drugiej osoby. Swoje przemyślenia o życiu i uczuciach zaczęła pisać dość późno, ale zebrało się tego bardzo dużo i zdążyła wydać tomik pt. „W góralskim sercu to było ukryte”. Nadal pisze i bierze udział w różnych konkursach poetyckich.
Maria Stoch urodziła się w Białym Dunajcu, a Poronianką jest z wyboru. Wspólnie z mężem i dziećmi prowadzi gospodarstwo rolne. Jak sama przyznaje zawsze interesowała się poezją. Lubi czytać. Kocha przyrodę, kwiaty, pracę w ogródku. Ceni spokój w zaciszu domowym. W ostatnich latach napisała kilkadziesiąt wierszy, w których przekazuje swoje uczucia i przemyślenia. Jest osobą bardzo skromną i wrażliwą. Brała udział w licznych konkursach, takich jak „Śladami naszych podhalańskich poetów”, Wojewódzki Festiwal Papieski, konkurs o tematyce religijnej im. Ks. J. Tischnera, konkursie o tematyce górskiej im. Tadeusza Staicha. W konkursach tych zdobywała znaczące sukcesy. Wydała tomik wierszy „W cieniu Giewontu”.
Andrzej Rusnak: nauczyciel, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Rzepiskach. Pierwsze wiersze pisane spiską gwarą powstały podczas studiów na politechnice Krakowskiej, gdzie związał się z ze Studenckim Zespołem „Skalni”. Był członkiem zespołu „Klimka Bachledy” w Zakopanem, zespołu „Wierchowianie” w Bukowinie Tatrzańskiej oraz „Śwarnych” w Nowym Targu, gdzie w dalszym ciągu tańczy. Oprócz tańca występuje w grupie teatralnej zespołu „Śwarni”. Występuje tez gościnnie w zespole „Ciardasie”z Czarnej Góry. Gra w sztukach teatralnych. Otrzymał wiele wyróżnień artystycznych. Interesuje się kulturą góralską , zdobnictwem i starą fotografią.
Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały(teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»