***
Co człowiek może dać górom?
Może je zwieńczyć sztuką
Józef Tischner
Podążając tropem myśli Księdza Prof. Józefa Tischnera umiejętnie wybranych i wplecionych w twórczość Artystki można za tym wielkim filozofem powtórzyć: że sztuka też jest wyborem, autentycznym sposobem bycia twórcy wobec otaczającej go rzeczywistości. A więc i wobec gór, jakże istotnych w życiu twórczości Tischnera. Moją szkołą patrzenia na góry, jest także poezja Kazimierza-Przerwy Tetmajera. Był geniuszem spostrzeżeń. Chodzi mi o widzenie sposobu odkrywania więzi górali z góralami. Nie wszystko było tam poezją, był też potworny trud, był straszliwy głód i była ludzka nienawiść. Zawsze jednak ktoś potrafił zagrać, by mogła kwitnąć poezja.
Inspiracje górami w filozofii Józefa Tischnera są tak samo łatwe do wychwycenia, jak w twórczości Artystki, której był on Mistrzem. Mój krajobraz fundamentalny bierze się z gór i trochę z szumu Dunajca. Krajobraz intelektualny z Husslerlowskiej redukcji transcendentalnej, to znaczy z tego horyzontu, w którym można zawieść wszelkie przekonania i raz jeszcze je zrewidować. Natomiast horyzont religijny z tych drewnianych kościółków, wśród których wyrastałem - z kościółka w Jurgowie, z kościółka w Łopusznej. A trochę też ze Starego Sącza i tamtejszej tradycji franciszkańskiej. Dlatego też, pozwolę sobie zauważyć Beata Sarapata tak puentuje rozważania Jej duchowego przewodnika, co może również niewątpliwie stanowić motto tej ekspozycji: (…) myśl Józefa Tischnera kształtuje i będzie kształtowała nasze podstawy, odczucia i refleksje na tematy najważniejsze dla człowieka. Spotkanie z Józefem Tischnerem jest doświadczeniem istotnym i zostawia ślady, których nie zatrze ani czas, ani oddalenie. Przeciwnie, wraz z rosnącym dystansem ślady odciskają się coraz bardziej. Jego słowa inspirują do twórczego sposobu bycia, do wolności, do miłości gór i kontynuacji Jego dzieł.
historyk sztuki
Teresa Maria Lisek
Zacytowane fragmenty pochodzą z katalogów:
Beata Sarapata, Sztuka jest wyborem, W żywiole piękna. Malarstwo, IRSA, Kraków 2006
Józef Grabski, Malarstwo pejzażowe Beaty Sarapaty, W żywiole piękna. Malarstwo, IRSA, Kraków 2006
JEŻELI KTOŚ Z PAŃSTWA CHCIAŁBY WSPOMÓC TĘ ORGANIZACJĘ TO PODAJĘ NR KONTA:
PKO S.A. POZNAŃ 8812401747-1111-0000-18491294.
CZĘŚCIOWY DOCHÓD ZE SPRZEDAŻY OBRAZÓW ZAPREZENTOWANYCH NA WYSTAWIE PRZEZNACZONY JEST NA RZECZ STOWARZYSZENIA
"POMOC DLA ŻYCIA" OŚRODEK REHABILITACJI LARYNGOLOGICZNEJ AKADEMII MEDYCZNEJ UL. POLNA 72 A, 60- 803 POZNAŃ.
W KWESTII ZAKUPU OBRAZU PROSZĘ KONTAKTOWAĆ SIĘ Z
BEATĄ SARAPATĄ: TEL. 691706257.
Stowarzyszenie na Rzecz Osób po Operacjach Onkologicznych w Zakresie Głowy i Szyi
"Pomoc dla Życia"
Stowarzyszenie powstało w 1996 r. przy Klinice Otolaryngologii AM w Poznaniu.
Organizuje turnusy rehabilitacyjne dla osób po operacji całkowitego usunięcia krtani, podczas których prowadzona jest m.in. nauka mowy przełykowej, rehabilitacja ruchowa, jaki i wspólne zajęcia oraz spotkania towarzyskie. Nawiązywane są liczne więzy przyjaźni i koleżeństwa.
Dwukrotnie w roku odbywają się spotkania świąteczne dla członków Stowarzyszenia i ich rodzin.
Organizowane są również koncerty charytatywne na rzecz osób po operacjach onkologicznych w zakresie głowy i szyi. Dwa pierwsze odbyły się przy współudziale Teatru Muzycznego w Poznaniu. Kolejny miał miejsce w hotelu "Polonez" i współorganizatorem był Lions Club "Condordia". Ostatni z koncertów z udziałem Chóru Chłopięcego i Męskiego pod batutą Stefana Stuligrosza odbył się w kościele O.O. Dominikanów i poświęcony był pamięci ks. Prof. Józefa Tischnera.
Działalność stowarzyszenia wspiera finansowo Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Organizowane są comiesięczne spotkania członków Stowarzyszenia oraz osób będących w okresie pooperacyjnym. Dodatkowo w spotkaniach uczestniczą rodziny, lekarze, przedstawiciele ZUS i prawnicy.
Stowarzyszenie zrzesza obecnie ponad 200 członków.