E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny

Podhale
Z Janosikiem na okładce
 dodano: 6 Lipca 2007    (źródło: Muzeum Tatrzańskie)

Nowy „Rocznik Podhalański”!

Miłośników tematyki „tatrzańsko-podhalańskiej” zachęcamy do nabycia X tomu „Rocznika Podhalańskiego”, który ukazał się w czerwcu b.r. Tom zawiera ciekawe, wartościowe merytorycznie (często pionierskie) opracowania z dziedziny szeroko pojętej historii i kultury regionu.


W Roczniku znajdziemy następujące teksty: Teresa Maria Lisek: Karol Kłosowski (1882–1971). Życie i twórczość; Tomasz Szybisty: „Sposób zakopański” i jego twórca Edgar Kovats; Jerzy Skrzypczak: Styl zakopiański w twórczości Tadeusza Stryjeńskiego; Katarzyna Tur-Marciszuk: Zakopane Huculszczyzny. Kosowska lecznica doktora Tarnawskiego i sanatorium doktora Chramca. – konsekwencje zmian właściciela; Zofia Rak: Kolekcja łyżników w Muzeum Tatrzańskim; Jan Trynkowski, Zbigniew Wójcik; Fajka Tytusa Chałubińskiego (O jednym eksponacie Muzeum Tatrzańskiego); Wojciech Wiśniewski: Janosik i inni. Tematyka zbójnicka w twórczości Macieja Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego (1814–1890); Tomasz Borucki: Dwie wycieczki tatrzańskie Tytusa Chałubińskiego z Belgami; Krzysztof Jędrzejko, Edward Walusiak: Zasoby florystyczne Pęskowego Brzyzka najstarszego cmentarza w Zakopanem; Piotr Wojciechowski: Mit Zakopanego jako nadrzeczywistość; Jerzy M. Roszkowski: Dokument Jana Kazimierza z 1649 roku dotyczący sołtystwa w Białce (Tatrzańskiej).

W dziale poświęconym wspomnieniom o zmarłych znalazły się teksty o Jerzym Darowskim (1930-2004), muzealniku, długoletnim kierowniku Biblioteki Muzeum Tatrzańskiego oraz o doktorze inż. Henryku Joście (1921-2006), wybitnym znawcy górnictwa i hutnictwa tatrzańskiego, specjaliście w dziedzinie przemysłu wiejskiego na Podhalu. Jak w każdym tomie, tak i w tym, zostały zamieszczone sprawozdania z działalności Muzeum Tatrzańskiego za lata 2003-2006 oraz sprawozdania Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego. Rocznik zawiera bogaty materiał ilustracyjny (100 fot. czarno-białych 16 kolorowych na wkładkach). X tom „Rocznika Podhalańskiego” ukazał się dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego „Promocja Czytelnictwa”, Priorytet III Rozwój Czasopism Kulturalnych.

X tom „Rocznika Podhalańskiego” jest już w sprzedaży na stoisku w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10. Będzie również można otrzymać tom pocztą (za zaliczeniem). Zamówienia prosimy kierować na adres: Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego, ul. Krupówki 10, 34-500 Zakopane. Cena X tomu „Rocznika Podhalańskiego” – 28 zł.

Tekst: ANNA LISCAR

Podpis pod zdjęcie: Na okładce X tomu Rocznika Podhalańskiego oglądamy Janosika Stęczyńskiego z 1853 r., fot. Wojciech Szatkowski.«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    2960

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024