E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Zakopane
Nadzór budowlany może tylko prosić o legalizację
 dodano: 8 Października 2009    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/10/08)
Ten pięciopiętrowy dom na Pardałówce został wybudowany bez żadnego pozwolenia. Mimo to nie zostanie rozebrany

Pensjonat na Pardałówce nie będzie rozebrany. To największa samowola na Podhalu.

Pięciopiętrowy pensjonat na zakopiańskiej Pardałówce został wybudowany nielegalnie. Mimo to nie zostanie rozebrany, jak orzekł powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Zakopanem. Naczelny Sąd Administracyjny nakazał PINB sprawdzić, czy nie da się go zalegalizować. - Teraz musimy prosić właściciela o to, by zechciał wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy - mówi Jan Kęsek, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Zakopanem.


Roboty budowlane przy 5-kondygnacyjnym pensjonacie zaczęły się w kwietniu 2004 r. Obecnie obiekt reklamuje się w internecie i przyjmuje gości. Nikomu z wypoczywających tu turystów nawet przez myśl by nie przeszło, że dom jest od początku do końca wybudowany nielegalnie.

- Właściciel nawet nie próbował starać się o warunki zabudowy czy pozwolenie na budowę - podkreśla inspektor Kęsek.

Właściciel domu, Józef G. M. z Zakopanego przyznaje - co podkreśla sąd w uzasadnieniu do swego wyroku - że postawił dom bez wymaganego pozwolenia na budowę. Nadzór w Zakopanem po oględzinach na miejscu nakazał rozbiórkę budynku. Józef G. M. odwołał się od tej decyzji, jednak Małopolski Inspektorat Nadzoru Budowlanego przychylił się do stanowiska PINB w Zakopanem. Skarga inwestora trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a ten oddalił ją, uzasadniając, że prawo budowlane w sposób jednoznaczny przewiduje rozbiórkę, jeżeli obiekt został wybudowany bez pozwolenia.

- Inwestor od wyroku WSA złożył skargę kasacyjną do NSA, wnosząc o uchylenie wyroku - wyjaśnia inspektor Kęsek.

Ponadto Józef G. M. wniósł o zasądzenie kosztów postępowania. NSA uchylił wyrok, bo w międzyczasie - na skutek orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego - zmieniły się przepisy. Teraz sprawa trafiła do ponownego rozpatrzenia do WSA. MINB musiał wypłacić na rzecz inwestora 757 zł tytułem kosztów postępowania.

- Teraz musimy umożliwić inwestorowi zalegalizowanie samowoli budowlanej na Pardałówce, musimy go poprosić o to, by zechciał wystąpić o warunki zabudowy - tłumaczy Kęsek.

Zalegalizowanie nielegalnej budowy to koszt ok. 75 tys. zł.

Czy Józef G. M. zechce wystąpić o warunki zabudowy, nie wiadomo. Wczoraj nie chciał z nami rozmawiać.

- Dajcie mi żyć! Jestem tym wszystkim wykończony! Nie potrzebuję sensacji! - rzucił krótko Józef G. M. w rozmowie z dziennikarzem „Gazety Krakowskiej". Wielu mieszkańców nie potępia go wcale. - U nas w Polsce takie są przepisy, że legalnie się nie wybudujesz! A na pewno nie szybko! - podkreślają.

Halina Kraczyńska







•  SAMOWOLA NA PARDAŁÓWCE   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 TURYSTA-PROJEKTANT      22:25 Czw, 08 Paz 2009
Tą sprawę śledziłem od samego początku i jest mi smutno , że nasze prawo pozwala na legalizację tej ewidentnej samowoli budowlanej. Bo niestety jest to przykład dla innych , że wszystko wolno , ewentualnie po zapłaceniu haraczu dla urzędu. Jest to ewidentnie przykład działania dla nowych deweloperów w Zakopanem. Nie mówiąc oczywiście o góralach , którzy mają działki większe od 1000 m. kw. Prawo jest tu niczym !!





«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1172





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024