Trwa szukanie miejsca dla eksponatów. Do tego rusza inwentaryzacja zbiorów. Zdaniem urzędników, na muzeum sportu potrzeba ok. 1000 metrów.
W Zakopanem powołana zostanie specjalna grupa ekspertów do poszukiwania miejsca na muzeum sportu. Wkrótce rozpocznie się także inwentaryzacja zbiorów muzealnych. To pierwsze kroki do powołania takiego muzeum pod Giewontem. Zdaniem burmistrza Janusza Majchra, mogłoby się ono mieścić w willi Czerwony Dwór.
– Wiemy już, że takie muzeum jest potrzebne, wiemy też, że mamy co pokazać. Cały czas jednak problemem jest poszukiwanie lokalu – zaznaczył na wczorajszym spotkaniu w sprawie muzeum sportu Maciej Wojak, przewodniczący komisji sportu Rady Miasta Zakopanego. Uczestnicy spotkania doszli do wniosku, że placówka powinna stanowić filię Muzeum Tatrzańskiego, które finansuje Małopolski Urząd Marszałkowski. Sama gmina nie udźwignęłaby takiego ciężaru.
Muzeum Tatrzańskie ma odpowiednie zbiory, które można by zaprezentować. – Eksponaty mają też byli sportowcy, do których należałoby się zwrócić o ich udostępnienie – zaproponował Wojciech Szatkowski, pracownik Muzeum Tatrzańskiego. Wypożyczenie swoich zbiorów zadeklarował np. Mieczysław Król Łęgowski, góral z Harendy, który w domu zgromadził kilkanaście tysięcy eksponatów związanych z historią sportu.
– Zanim jednak zostaną one wystawione, musimy zrobić inwentaryzację tego wszystkiego – zaznaczył Szatkowski. – Dopiero wtedy tak naprawdę będzie wiadomo, jaki obiekt pod muzeum jest potrzebny.
Z kolei burmistrz Majcher stwierdził, że z wyliczeń jego urzędników na muzeum przydałoby się około tysiąc metrów kwadratowych. – A takiego budynku nie mamy. Trzeba by go wybudować – dodał. Wśród proponowanych lokalizacji budowy znalazła się działka przy ul. Zamoyskiego, gdzie jeszcze stoi budynek Świt, a także teren między Centralnym Ośrodkiem Sportu i budynkiem Tatrzańskiego Parku Narodowego przy ul. Bronka Czecha.
– Myślimy też o willi Czerwony Dwór przy Kasprusiach. Przedszkole stamtąd zostanie przeniesione do budynku dawnego Technikum Tkactwa Artystycznego – mówił Majcher.
Szukaniem miejsca i przygotowaniami do powołania muzeum zajmą się przedstawiciele Centralnego Ośrodka Sportu, TPN, Tatrzańskiego Związku Narciarskiego, Muzeum Tatrzańskiego i gminy Zakopane.
Łukasz Bobek