E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Zakopane
IPN przeciw odnowie pomnika Hasiora
 dodano: 9 Września 2009    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/09/09)
Piotr Bąk otrzymał pismo z IPN, w którym instytut poparł sprzeciw wobec renowacji pomnika Hasiora na Snozce (FOT. PRZEMYSŁAW BOLECHOWSKI)

IPN: organy oddać do muzeum socrealizmu. Majcher: w razie potrzeby wezmę je do Zakopanego.

Nie ustaje burza wokół kontrowersyjnego pomnika Władysława Hasiora. Niedawno sprzeciw zakopiańskiego Klubu im. hr. Władysława Zamoyskiego wywołała decyzja władz Zakopanego o wyłożeniu części pieniędzy na remont monumentu. Teraz do dyskusji włączył się krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, który uważa, że pomnik należałoby przenieść z obecnego miejsca do muzeum socrealizmu.


Jednocześnie zarówno Klub Zamoyskiego, jak i IPN uważają, że usunięcie samej inskrypcji – co proponują władze Zakopanego – nic nie da.

Awanturę wywołała inskrypcja, którą – mimo fatalnego stanu pomnika – można przeczytać na tablicy umieszczonej na organach: Wiernym synom Ojczyzny, poległym na Podhalu w walce o utrwalenie władzy ludowej.

– Chodzi o funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, którzy w latach 40. ubiegłego wieku zwalczali niepodległościowe podziemie – podkreśla Piotr Bąk, prezes Klubu Zamoyskiego. – UB w mojej ocenie był najbardziej zbrodniczą organizacją i instytucją w historii państwa polskiego. Renowacja pomników poświęconych pracownikom tego urzędu jest nie do przyjęcia.

Teraz zdanie Zamoyskich podzielił IPN. – Nasz instytut przyjmuje jako naczelną zasadę oczyszczenie przestrzeni publicznej z wszelkich reliktów, które mogą gloryfikować PRL-owską przeszłość – tłumaczy nam Marek Lasota, dyrektor krakowskiego oddziału IPN. – W tym przypadku mamy do czynienia z czymś, co jest dziełem wybitnego artysty, ale co powstało na zamówienie i aby upamiętnić organa bezpieczeństwa.

Z kolei zwolennicy remontu pomnika przypominają, że inskrypcja budząca tyle kontrowersji ma być usunięta. Ale to, zdaniem przeciwników projektu, nie jest wystarczające.

– Nie uważam, aby usunięcie tablicy było wystarczające. Chodzi tu o ludzi, którym ten pomnik – z tablicą czy bez – kojarzy się jednoznacznie. Dlatego jego miejsce, moim zdaniem, jest w muzeum socrealizmu – zaznacza Lasota.

Decyzji w sprawie pomnika bronią władze Zakopanego.

– Uważam, że w ten sposób gmina szanuje swojego obywatela, który stworzył wspaniałe dzieła – podkreśla burmistrz Janusz Majcher. – Przecież inskrypcja zostanie usunięta podczas renowacji. Jeśli zapadnie decyzja o przeniesieniu pomnika, z chęcią w Zakopanem znajdę dla niego miejsce.

Przemysław Bolechowski







•  IPN A POMNIK HASIORA   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 TURYSTA-PROJEKTANT      14:51 Śr, 09 Wrz 2009
IPN przekracza już granice absurdu. Bo idąc jego tokiem rozumowania to np. dawnej Hucie im. Lenina nie wystarczy zmiana nazwy , ale powinno się ją przenieść do skansenu socrealizmu , a miejsce po niej zaorać przywracając wieś Mogiła. Bo przecież jednoznacznie kojarzy się z poprzednim niesłusznym ustrojem. Ciekawe , że nikt w IPN nie wpadł na taki pomysł.
A do usunięcia byłyby praktycznie wszystkie inwestycje socjalizmu , bo każda miała niesłuszną nazwę ! Gratuluję osiągnięcia szczytu głupoty !!
I proponuję żeby do owego skansenu przenieść cały IPN - pożytek będzie większy niż z jego działalności. A nie jest to pierwszy radosny pomysł tej instytucji /np. działanie w sprawie Wałęsy - "historyk" Pan Cęcek !!/.





«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    703





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024