E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
Połączą ich wspólne Tatry
 dodano: 8 Maja 2009    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/05/08)
Majówka tatrzańska była pierwszym krokiem w stronę tworzenia silnego obszaru tatrzańskiego (FOT. HALINA KRACZYŃSKA)

Górale polscy i słowaccy jednoczą się.

Górale tatrzańscy – zarówno polscy, jak i słowaccy – wyłamują się i chcą utworzyć w Europie własny region tatrzański ze stolicą w Zakopanem i lotniskiem w Popradzie. Idea państwa tatrzańskiego propagowana była już w okresie okupacji. Przez szereg lat koncepcja zjednoczenia górali tatrzańskich – co prawda nie w państwo, ale w jeden silny region – błąkała się po umysłach tutejszych władz. Jednak dopiero dzięki Unii Europejskiej i zniknięciu granic pomiędzy Słowacją a naszym krajem idea ta stała się realna.


Ale dotychczas – jak mówi Jan Bosnovic, dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowacji w Warszawie – tylko rozmawialiśmy o tym, głównie politycy tam na górze.

– Teraz jednak powiedzieliśmy sobie: dość już gadania! Bierzemy się za konkretną robotę! Pierwszy milowy krok w stronę utworzenia takiego silnego regionu, który mógłby konkurować z Alpami, został już zrobiony – podkreśla Bosnovic.

Podczas Majówki Tatrzańskiej w długi weekend Słowacy zostali zaproszeni do Zakopanego, gdzie nie tylko się promowali, ale przede wszystkim omawiali z naszymi góralami strategię.

– Zaczniemy od dróg i połączeń – tłumaczy Słowak. – Bo połączenie z Europą dzięki lotnisku w Popradzie już mamy. Ale trzeba tych turystów, którzy przylecą w Tatry, rozwieźć po regionie, na przykład busami do Zakopanego. Nie wyobrażam sobie, że mogliby jeździć złymi drogami i to przez kilka godzin. Musimy mieć w tym wspólnym regionie porządne drogi, kolejki łączące obydwie strony Tatr, ścieżki rowerowe. Na całą tę infrastrukturę będzie można zdobyć olbrzymie środki z Unii w ramach kolejnej perspektywy finansowej, która zacznie się po 2012 roku i będzie wspierała rozwój obszarów funkcjonalnych.

– Musimy już zacząć się przygotowywać do tego okresu – podkreśla Andrzej Gąsienica Makowski, starosta tatrzański. – Wielkie metropolie w kraju walczą o te obszary, aby zdobyć na nie pieniądze. A my mamy taki obszar, wspólny ze Słowakami – Tatry, z niepisaną stolicą w Zakopanem, na którą Słowacy się zgadzają. Od dawna już współpracujemy, w czym tkwi przyszłość i powodzenie projektu.

Pierwszym takim wspólnym dużym przedsięwzięciem mogłaby być olimpiada w Tatrach, promująca cały region.

– Nie musimy ze sobą konkurować. Jedyną naszą konkurencją są Alpy – zaznacza Bosnovic. – Jedni turyści przecież wybiorą Zakopane ze względu na jego atrakcje. Inni poszukają ciszy na Słowacji. Na majowy weekend w Zakopanem było mnóstwo Słowaków, bo chcieli zażyć tego waszego tłumu. Polacy mają dość z kolei tego tłumu i przyjeżdżają do nas.

Obie strony twierdzą, że takie zaniechanie konkurowania z sobą się opłaci po 2012 r.

Halina Kraczyńska


Górale z obydwu stron Tatr mówią, że najwyższy już czas pozbyć się wszelkich granic, aby w końcu sięgnąć po prawdziwe miliony z Unii. Chcą stworzyć nowy wspólny region, którego sercem i motorem napędowym będą Tatry – polskie i słowackie (FOT. HALINA KRACZYŃSKA)





•  Gorallenvolk   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~Góral      19:24 Sb, 09 Maj 2009
w Makowskim już się grzeje i u Krzeptowskich także.





«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    958





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024