E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Zakopane
Za dużo pyłu
 dodano: 2 Maja 2008    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2008/05/02)
Mieszkańcy Zakopanego twierdzą, że gdyby nie halny, nad ich miastem zimą ciągle wisiałby smog (FOT. HALINA KRACZYŃSKA)

RAPORT O STANIE POWIETRZA DLA POWIATU TATRZAŃSKIEGO.

– Najgorzej nie jest, ale też nie można powiedzieć, że jest dobrze – tak podsumował wyniki monitoringu powietrza prowadzonego pod Tatrami Paweł Ciećko, małopolski wojewódzki inspektor ochrony środowiska.


W powietrzu, jakim oddychają mieszkańcy powiatu tatrzańskiego, za dużo mamy pyłu zawieszonego. Inne normy zanieczyszczeń są zachowane. Niestety, bywają okresy, gdy tego pierwszego mamy tak dużo, że powiat nasz jest liderem w tym zakresie w województwie.

Pył zawieszony to efekt procesów spalania, w wyniku którego w powietrzu unoszą się drobne cząstki szkodliwych dla ludzi substancji, m.in. tlenku siarki, tlenku azotu czy amoniaku. Cząstki te przy niesprzyjających warunkach tworzą gęstą zawiesinę, czyli smog. Czym skutkują? Wywołują astmę, bronchit, stany zapalne.

– W Wigilię ubiegłego roku 24-godzinne stężenie pyłu zawieszonego przekroczyło o 500 procent normy, a kilka dni później o 700 procent – wyjaśniają inspektorzy z WIOŚ. – Jeśli chodzi o normy roczne, w powiecie tatrzańskim zostały one przekroczone o 160 procent.

Wszystkiemu winne jest spalanie niewłaściwego paliwa, np. plastiku, oraz niekorzystne położenie w tzw. Rowie Podtatrzańskim.

– Nie mamy nic przeciwko spalaniu w piecach węgla, miału, czy groszku. Jednak chodzi o to, że trzeba je spalać w odpowiednich do tego piecach. Wtedy nie ma emisji szkodliwych związków – podkreśla wojewódzki inspektor.

Dodaje on, że jeśli chodzi o Zakopane, jest to miasto specyficzne. Ma aż 50 dni w roku, gdy panuje tzw. cisza wiatrowa lub występuje inwersja.

– Wtedy wszystko gromadzi się nad miastem, nie ma gdzie tego przewiać – twierdzi Ciećko. Zakopane przez 67 dni w roku ma przekroczone normy stężenia pyłu zawieszonego, gdzie normy europejskie przewidują jedynie 35 dni w roku.

– Do Zakopanego przyjeżdżają rocznie miliony turystów (ok. 3,5 – 4 mln – przyp. red.), zostawiają po sobie tony śmieci, których większość, jak domniemywam, ludzie spalają w swoich piecach – mówi małopolski inspektor.

W 2013 r. zostaną wprowadzone normy, jeśli chodzi o zanieczyszczenia, które będą jeszcze bardziej rygorystyczne. – Gminy mają jeszcze czas na poprawę, dlatego nie bijemy na alarm, ale chcielibyśmy zwrócić uwagę, by rozpoczęli już powoli regulację gospodarki ściekowej i rozwiązali sprawę palenisk domowych. Bo po 2013 r. będą już tylko kary... – ostrzegał inspektor Ciećko.

HALINA KRACZYŃSKA







•  za dużo pyłu   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 slazak      23:03 Czw, 08 Maj 2008
Na Śląsku jest podobny problem,palenie śmieci,i plastikowych butelek,to powszechne zjawisko :-( A Zakopane ma gorące żródła,bogactwo w ziemi,nic ino wykorzystać na maksa,uciec od węgla,śmieci,grzać wodą z ziemi.





«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1358





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024