E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Zakopane
Relacja z 1 dnia Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego
 dodano: 11 Lipca 2022

Zakopiański Festiwal Literacki już po raz 7. przemienia miasto
w literacką stolicę Polski. Także i w tym roku Zakopane odwiedziło wielu znanych i lubianych pisarzy oraz artystów. Pod hasłem „Na tatrzańskim szlaku literatury” pisarze podzielili się z publicznością swoją twórczością, przemyśleniami na temat języka, literatury, ekologii i historii. Pierwszy dzień festiwalu bogaty był w wydarzenia skupione wokół spotkań z autorami.


Już od rana można było odwiedzić na Placu Niepodległości Targi książki. Pomimo zmiennych warunków pogodowych na festiwalu gromadziło się sporo czytelników, którzy mieli szansę uczestniczyć m.in. w #GodzinieWolnegoCzytania. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci, o które zadbał Grzegorz Kasdepke wprowadzając je w tajniki pisarskie. Sporo pytań ze strony młodszej publiczności nie przestraszyło pisarza, który z wielkim zaangażowaniem odpowiadał każdemu zaciekawionemu czytelnikowi. Autor po spotkaniu znalazł czas na podpisanie dedykacji swoim czytelnikom, którzy ustawili się tłumnie w kolejce. Natomiast starsi czytelnicy zainteresowali się publikacją Jędrzeja Morawieckiego, który opowiedział o swojej książce pt. "Szuga". Opowieść była trudna, ale bardzo bogata w reportaże i relacje ukazujące życie mieszkańców Donbasu po Rosyjskiej agresji.

W tym samym czasie w Plenerowej Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej prowadzone były warsztaty integracyjne dla dzieci i młodzieży polsko-ukraińskiej pt. „Eko z biblioteką”. Tego dnia dzieci miały również możliwość poznać bliżej przewodników tatrzańskich i rozwinąć swoje umiejętności plastyczne biorąc udział w spotkaniu literacko plastycznym pt. „Gawędy o przewodnikach tatrzańskich” oraz z „Wandą na szczyt”.

Oficjalne rozpoczęcie 7. Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego odbyło się z udziałem władz Zakopanego Wiceburmistrz Agnieszki Nowak Gąsienicy, przy oczku wodnym, gdzie znajduje się wystawa fotografii „Foto z Misiem”. Po rozpoczęciu Biały Miś wraz z autorkami Barbarą Calliot i Aleksandrą Karkowską w otoczeniu uczestników festiwalu przeszli w korowodzie na Plac Niepodległości.

Tegoroczna edycja festiwalu dała możliwość gościom wziąć udział
w premierze wyjątkowej książki wcześniej wspomnianych autorek Barbary Calliot i Aleksandry Karkowskiej pt. „Foto z misiem”.

Pisarki przybliżyły słuchaczom historię tworzenia tej publikacji, proces zbierania starych fotografii z Misiem oraz zachęciły do kontynuowania tej tradycji jaką jest fotografia z Białym Misiem.

Na zakończenie literackiej części tego dnia spotkaliśmy się z pisarzem Tomaszem Jastrunem, który wprowadził czytelników w spotkanie pt. „Raju nie będzie”.

Pierwszy dzień festiwalu zwieńczył nastrojowy koncert KAPELI HANKI WÓJCIAK. Muzyka z pogranicza folku i piosenki autorskiej nadała temu wieczorowi niezwykle sympatyczną, ale i prawdziwie refleksyjną atmosferę.«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1165

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024