E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Zakopane
Wystawa Bracia w wierze - relacje świadków
 dodano: 18 Grudnia 2020

Instytut Pamięci Narodowej przygotowuje publikację na temat współpracy katolików polskich i słowackich w okresie komunizmu. Zbieramy świadectwa i relacje dotyczące wszystkich pokazanych na wystawie form współpracy. Osoby, które wyrażą chęć podzielenia się z nami swoim udziałem w tej współpracy prosimy o kontakt z autorem wystawy dr. hab. Mirosławem Szumiło, mail: miroslaw.szumilo@ipn.gov.pl.


https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/129140,Wystawa-Bracia-w-wierze-w-Zakopanem.html

13 grudnia 2020 r. na Placu Niepodległości w Zakopanem otwarta została plenerowa wystawa pt. „Bracia w wierze. Współpraca katolików polskich i słowackich w okresie komunizmu”. Krakowski #IPN reprezentował naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Michał Masłowski.

W inauguracji wystawy wzięli udział starosta powiatu tatrzańskiego Piotr Bąk, zastępca burmistrza Zakopanego Tomasz Filar oraz reprezentanci grupy osób, które w czasach PRL przenosiły przez „zieloną granicę” materiały religijne i naczynia liturgiczne. Zgromadzeni wspominali historię przerzutu materiałów, jak i również kontakty ze Słowakami, którzy potrzebowali wsparcia. Wśród obecnych był Krzysztof Wojtecki, zatrzymany przez słowackich pograniczników i przekazany WOP.

W Sanktuarium św. Antoniego odprawiona została msza święta w intencji ofiar stanu wojennego, internowanych oraz członków „Solidarności”. Po nabożeństwie głos zabrali Michał Masłowski z krakowskiego IPN oraz Lucyna Galica-Jurecka, wspominająca represje stanu wojennego jak również historię willi Palace, siedziby gestapo podczas II wojny światowej.

Ekspozycja przedstawia mało znane fakty dotyczące tajnej współpracy polskich i słowackich katolików (duchownych i świeckich) w okresie rządów komunistycznych w obu krajach. Prześladowania, które dotknęły Kościół katolicki w Czechosłowacji były jeszcze dotkliwsze od tych, których doświadczył Kościół w PRL. Katolicy z Polski udzielali słowackim braciom pomocy, przede wszystkim poprzez przerzut przez granicę zakazanej literatury religijnej oraz tajne święcenia słowackich księży w naszym kraju. Ponadto Słowacy przybywali do Polski na pielgrzymki do znanych sanktuariów (Częstochowy i Kalwarii Zebrzydowskiej), na spotkania z Janem Pawłem II oraz spotkania formacyjne Ruchu Światło-Życie.

Wystawa została przygotowana przez IPN, słowacki Instytut Pamięci Narodu (Ústav Pamäti Národa) i Ambasadę RP w Bratysławie.«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    2801

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024