E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Zakopane
Film "Palace KATOWNIA PODHALA - historie prawdziwe"
 dodano: 14 Grudnia 2020    (źródło: https://www.zakopane.pl/strefa-miejska/aktualnosci/aktualnosci-wyroznione/palace-historie-prawdziwe)

13 grudnia 2020 r. odbyła się promocja filmu "Palace - historie prawdziwe". Zapraszamy do zapoznania się z tym wyjątkowym i wzruszającym świadectwem historii, o której wszyscy powinniśmy pamiętać.


13 grudnia 2020 r. odbyła się promocja filmu "Palace - historie prawdziwe". Zapraszamy do zapoznania się z tym wyjątkowym i wzruszającym świadectwem historii, o której wszyscy powinniśmy pamiętać.

"Jeżeli są na świecie święte miejsca (...), miejsca zroszone krwią niewinnie pomordowanych, to takie ciemne nory, w których dogasało życie, a brzęk łańcucha był jedynym pogrzebowym werblem - są najświętsze".

Cytat Jadwigi Apostoł Staniszewskiej, ujęty w filmie "Palace - historie prawdziwe", dobitnie świadczy o cierpieniach kilku tysięcy Polaków, którzy przeszli przez Katownię Podhala. Wśród więźniów „Palace” byli m.in. bł. ks. Piotr Dańkowski, Franciszek Gajowniczek, Kurierzy Tatrzańscy – Stanisław Marusarz, Helena Marusarzówna, Bronisław Czech, a także dr Wincenty Galica.

Z inicjatywy dr Wincentego Galicy, Mariana Polaczyka i Władysława Szepelaka w 1994 r. w podziemiach powstało niewielkie muzeum prowadzone przez Stowarzyszenie Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace”.

Dzięki nowemu zarządowi na czele z Prezes Lucyną Galicą-Jurecką, córką doktora Wincentego Galicy, od grudnia 2016 r. muzeum wznowiło działalność, którą wspierają władze samorządowe z Burmistrzem Miasta Zakopane Leszkiem Dorulą, a także lokalne stowarzyszenia i firmy.
 

Odnośniki do filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=R5fXSjYp360&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=4GJEh-y3xGc

https://www.zakopane.pl/strefa-miejska/aktualnosci/aktualnosci-wyroznione/palace-historie-prawdziwe«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    2746

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024