E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Zakopane
Górale Świata Sercem w Zakopanem
 dodano: 10 Sierpnia 2020    (źródło: https://www.zakopane.pl/strefa-miejska/kalendarz-wydarzen/wydarzenia/2020-08/gorale-swiata-sercem-w-zakopanem)

Górale Świata Sercem w Zakopanem. Od 16 do 22 sierpnia 2020 r. zaplanowana została edycja specjalna Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich „Górale Świata Sercem w Zakopanem”, która będzie preludium 52. Festiwalu przełożonego na rok 2021. Ze względu na wyjątkową sytuację pandemii, dotychczasowa formuła tego wydarzenia nie jest możliwa do realizacji, jednak góralski folklor będzie nam towarzyszyć, a górale z różnych stron świata stworzą wraz z nami e-festiwal. Ta wyjątkowa edycja poświęcona zostanie góralskim kulinariom, a temat ten pozostanie z nami także w kolejnym roku.Z powodów panującej pandemii jesteśmy zmuszeni odwołać część konkursową Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, jak również Międzynarodowego Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni – Tutki. Mamy jednak nadzieję, że pomimo nieobecności w Zakopanem, sercem będziecie Państwo z nami.

W ramach tegorocznej edycji – preludium 52. MFFZG chcielibyśmy Państwu zaprezentować kilka ekspozycji związanych z wydarzeniem.

Wystawy „Wtopieni w krajobraz” oraz „Zakopiańscy Twórcy Ludowi w obiektywie Adama Brzozy” będą towarzyszyć przygotowanej przez Miasto Zakopane publikacji poświęconej osobom tworzącym w Zakopanem. Będą to malarze na szkle, literaci, rzeźbiarze, hafciarki, kowale, osoby tkające i wykonujące ubrania góralskie a także parające się wyrobem wozów konnych. Zaprosimy Państwa tak na spacer po Ich izbach twórczych, gdzie opowiedzą o swojej pięknej i niepowtarzalnej, autorskiej pracy.

Zapraszamy Państwa również na spotkanie z Twórcami Ludowymi, którzy od wielu lat tworzą wielką Festiwalową rodzinę. Ich portrety i prace wspaniale uchwyciła Jolanta Flach, która od wielu lat dokumentuje „ulotne chwile festiwalu”. Zachęcamy również do zapoznania się z publikacją autorstwa Jolanty Flach, wydaną przez Miasto Zakopane z okazji 50 MFFZG. A dla wszystkich, którzy chcieliby poznać tajniki rękodzieła przygotowaliśmy, jak co roku warsztaty tematyczne.

Umożliwimy nabycie publikacji pokonferencyjnej pt. „Wesele. Między przeszłością a teraźniejszością”. Umieszczone w niej referaty zostały wygłoszone w zeszłym roku, podczas konferencji naukowej towarzyszącej Festiwalowi.

Najmłodsi miłośnicy folkloru zaprezentują swoje talenty podczas pokonkursowej wystawy „Dziecięcy plakat festiwalowy”. Ogłosimy również wyniki i wręczymy Laureatom Konkursu nagrody. Dzieci będą mogły wziąć udział w tradycyjnych dla Festiwalu animacjach, które będą nawiązywały do tematu przewodniego Festiwalu.

Nie zabraknie również spotkania z poezją górską. Zaprezentujemy wiersze nadesłane na 49 edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na wiersz o tematyce górskiej im. Tadeusza Staicha.

52 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich będzie zorganizowany pod hasłem „Od snopka do talerza. Zwyczaje i pieśni rolnicze, pasterskie i biesiadne”. Podczas preludium temat pojawi się podczas akcji „Kulinaria górali świata”. Zapraszamy wszystkich do podzielenia się przepisami kulinarnymi miejsc, z których pochodzą. Poprzez nasz profil FB -> MFFZG lub na adres: mffzg@zakopane.eu zachęcamy do wysyłania przepisów oraz zdjęć wykonanych potraw. Można również przesłać film z prezentacją wykonania potrawy lub wykonanie pieśni związanej ze zwyczajami rolniczymi. Z przesłanych materiałów stworzymy międzynarodową księgę kulinarną, którą wydamy w wersji papierowej w 2021 roku.

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia nie zabraknie również koncertów zarówno zespołów z Polski jak i z całego świata, prezentujących repertuar folklorystyczny jak i folkowy. Podhalańscy Muzykanci będą nauczali gry na instrumentach oraz zdradzali tajniki ich budowy. O skrzypcach, basach, piszczałkach i innych opowiadać będzie wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

A za rok…. zarezerwujcie swój czas, aby w dniach 19 do 27 sierpnia 2021 być już nie tylko sercem w Zakopanem!

Na Dolnej Równi Krupowej otworzymy wioskę festiwalową i wraz z Góralami z całego świata spotkamy się by radować się i świętować, jak przez ostatnie 51 lat.
Miejsce: Dolna Rówień Krupowa, Tadeusza Kościuszki, Zakopane
2020-08-16 - 2020-08-22 od 11:00 do 21:00
Organizator: Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury
Strona: www.festiwale.zakopane.pl

 


«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1875

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024