Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego zaprasza na wystawy i wydarzenia zaplanowane na sierpień 2020 roku: „Rok dra Tytusa Chałubińskiego”, Tatrzańskie Musealia 2020, wystawę "Plakat tatrzański i zakopiański dwudziestolecia międzywojennego”, wernisaż i wystawę reprodukcji slajdów Władysława Hasiora, ekspozycję „Witkacy. Firma Portretowa” i wiele innych.
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba udostępnione jest dla zwiedzających wtorek- czwartek, sobota 10:00 – 18:00, piątek 12:00-20:00 oraz niedziela 9:00-15:00
-
„Rok dra Tytusa Chałubińskiego” organizowany w ramach programu „Kultura – Interwencje” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wycieczka – 15 sierpnia - niezwykła wyprawa na Halę Gąsienicową. Jej uczestnikom towarzyszyć będzie: Wojciech Szatkowski kustosz Muzeum Tatrzańskiego oraz aktorzy Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, którzy zaprezentują interpretacje wybranych tekstów autorstwa Tytusa Chałubińskiego. Dodatkową atrakcją będą przygotowane przez artystów inscenizacje: przy oczku wodnym przy Krupówkach i potem podczas stacji przesiadkowej w Kuźnicach. Następnie wycieczka rusza dalej już na tatrzańskie szlaki aż do miejsca docelowego: schroniska PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej, gdzie odbędzie się artystyczny i turystyczny finał wyprawy.
Początek wspólnej wyprawy w przeszłość: 15 sierpnia godzina 10.00 Start: oczko wodne przy zakopiańskich Krupówkach
-
Otwarcie wystawy czasowej TAJEMNICE TATRZAŃSKICH WYPRAW DOKTORA CHAŁUBIŃSKIEGO
Muzeum Stylu Zakopiańskiego willa Koliba , ulica Kościeliska 18, początek godzina 14.00
Zapraszamy serdecznie na otwarcie wystawy czasowej o patronie Muzeum Tatrzańskiego „Tajemnice tatrzańskich wypraw doktora Chałubińskiego”, które odbędzie się w Tatrzańskie Musealia 16 sierpnia 2020 (niedziela) w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba.
Program otwarcia:
godz. 14.00 - spotkanie w ogrodzie i wspólne aranżowanie „Ogrodu Zmysłów”, który powstanie w formie florystycznych nasadzeń
godz. 16.00 - prezentacja wystawy czasowej wraz z oprowadzaniem kuratorskim
Wystawa jest głównym elementem projektu „Rok Tytusa Chałubińskiego” i opowiada o pasjach tego wybitnego lekarza i wspaniałego społecznika. Projekt pt. „Rok Tytusa Chałubińskiego” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2020.
Jako że Tytus Chałubiński był również uznanym naukowcem, uczestnicy warsztatów będą mogli poznać bliżej jego pasję - botanikę. Podczas tworzenia „Ogrodu Zmysłów” sadzone będą m.in. rośliny, których dzikie odmiany występują w Tatrach i na Podhalu. Tworzenie „Ogrodu zmysłów” obok willi Koliba jest działaniem w ramach projektu pt. „Poznaj moją NATURĘ” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt pt. „Rok Tytusa Chałubińskiego” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2020.
-
Muzeum Tatrzańskie: serdecznie zaprasza 15 i 16 sierpnia (sobota i niedziela) do wspólnego świętowania i zabawy
Tatrzańskie Musealia to wyjątkowy festiwal łączący historię z nowoczesnością. Organizowane są one przez najstarszą instytucję kulturalną w regionie. Tego dnia każdy znajdzie w Muzeum Tatrzańskim coś dla siebie – taternik i turysta, lokalny mieszkaniec i przyjezdny, rodzice i dziecko.
Szczegółowy program wydarzeń:
SOBOTA 15 sierpnia
START PRZY OCZKU WODNYM NA ZAKOPIAŃSKICH KRUPÓWKACH
GODZINA 10.00
Wycieczka – 15 sierpnia - niezwykła wyprawa na Halę Gąsienicową. Jej uczestnikom towarzyszyć będzie: Wojciech Szatkowski, kustosz Muzeum Tatrzańskiego oraz aktorzy Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, którzy zaprezentują interpretacje wybranych tekstów autorstwa Tytusa Chałubińskiego.(więcej informacji: wydarzenia główne)
KSIĘGARNIA MUZEALNA
CZYNNA OD GODZ. 13.00 do 15.00
Muzeum Stylu Zakopiańskiego – willa „Koliba”, ulica Kościeliska 18
Zapraszamy do księgarni muzealnej! Będzie to doskonała okazja do rozmowy z ekspertami o naszych książkach i planach wydawniczych. Dla naszych gości przewidujemy z okazji Święta Muzeum Tatrzańskiego promocyjne ceny książek!
„ŚLADAMI TYTUSA CHAŁUBIŃSKIEGO” GRA MIEJSKA
15 SIERPNIA GODZINA 9.00
Przygotowane przez nas wydarzenie to aktywna forma odszukiwania i poznawania różnych miejsc, które nie zawsze są dostrzegane podczas „zwykłego” zwiedzania. Start: w jednym z wyznaczonych punktów, które trzeba odwiedzić w ramach zabawy. Uczestnicy dowolnie układają sobie plan odwiedzenia poszczególnych miejsc. Będą to lokalizacje bezpośrednio związane z doktorem Tytusem Chałubińskim, patronem Muzeum Tatrzańskiego. Zapraszamy do wspólnej zabawy wszystkich, którzy chcą spędzić wakacyjny czas rodzinnie, aktywnie i przy dobrej zabawie, nabywając jednocześnie dawkę nowej wiedzy!
Finał akcji: Muzeum Stylu Zakopiańskiego willa „Koliba", ulica Kościeliska 18
GODZINA 18.00
NIEDZIELA 16 SIERPNIA
MUZEUM STYLU ZAKOPIAŃSKIEGO - WILLA „KOLIBA” JAKIEJ NIE ZNACIE
GODZINY 11.00 i 20.00
WILLA „Koliba” Zakopane ulica Kościeliska
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe zwiedzanie przepięknej, drewnianej willi wybudowanej w stylu zakopiańskim. Oprowadzający dr hab. Zbigniew Moździerz opowie nie tylko o tajemnicach budynku, ale i o samym twórcy stylu Stanisławie Witkiewiczu
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny
Ze względu na pandemię koronawirusa na wydarzenia zaplanowane wewnątrz budynków niezbędna jeszcze wcześniejsza rezerwacja emailowa na adres promocja@muzeumtatrzanskie.pl
-
Plakat tatrzański i zakopiański dwudziestolecia międzywojennego”
Hotel Art&SPA, Zakopane ulica Kościuszki 18
Muzeum Tatrzańskie oraz Dyrekcja Hotelu Art&Spa zaprasza na wystawę prezentującą 10 reprodukcji plakatów, które powstały w Polsce w okresie międzywojennym. Zdaniem wielu ekspertów należą one do najwybitniejszych, jakie powstały w tamtym czasie. Plakaty tematycznie związane są m.in z wydarzeniami sportowymi, które odbywały się w tym czasie w Zakopanem, ale nie tylko.
-
Wernisaż i wystawa reprodukcji slajdów Władysława Hasiora
W wydarzeniu przygotowanym przez Muzeum Tatrzańskie oraz Zarząd Apollo Film zaprezentowanych zostanie kilkanaście slajdów artysty w Kinie Kijów w Krakowie. Wernisaż wystawy 30 sierpnia bieżącego roku.
Termin: 30 sierpnia – 30 października 2020. Wernisaż połączony będzie z prezentacją wydawnictwa Muzeum „Not. Fot Notatnik fotograficzny Władysława Hasiora”.
-
„Witkacy. Firma Portretowa”.
Muzeum Tatrzańskie oraz Dyrekcja Nosalowy Dwór Resort & Spa zapraszają na niezwykłą ekspozycję ciekawych i często nieszablonowych portretów, które artysta malował w Zakopanem.
Wystawa prezentowana będzie w holu przy recepcji oraz na poziomie -1 przy sali konferencyjnej
Termin: 26 sierpnia - 30 listopada 2020.
-
Lekcje i warsztaty w Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego – oferta stała i wakacyjna 2020
Oferta stała:
1. Życie w góralskiej chałupie – lekcja muzealna on-line
Przedstawienie charakterystyki budowy chałupy z zewnątrz i wewnątrz. Przedstawienie m.in. jak wyglądało życie góralskiej rodziny w czarnej i białej izbie (opis każdej z izb i przedmiotów znajdujących się w niej), jakie obowiązki miały dzieci a jakie ich rodzice. Dokumentacja zdjęciowo/filmowa wszelkich istotnych do przeprowadzenia zajęć kadrów/obiektów/itd– dokumentowana będzie chałupa Sobczaków na Rojach. Lekcja przeprowadzona „na żywo” w formie wykładu oraz użyciu przygotowanych materiałów – zdjęcia i film udostępniane i omawiane podczas lekcji.
2. Przyroda Tatr – lekcja muzealna/warsztaty on-line
O czym wiosną gwiżdżą świstaki i śnią zimą niedźwiedzie? Czy wawrzynek wilcze łyko ma coś wspólnego z wilkami i co kryje się pod nazwą „kocie łapki”? Na te i inne pytania odpowiemy Państwu podczas lekcji muzealnej prezentującej tatrzańską przyrodę. Będzie to też jedyna okazja by zwiedzić wirtualnie magazyn przyrodniczy i zobaczyć ponad 130-letnie zielniki, które tworzył sam patron Muzeum Tatrzańskiego dr Tytus Chałubiński. Lekcja składać się będzie z prezentacji on-line ze zdjęciami zwierząt i roślin, które można spotkać w Tatrach. Dodatkowo odtwarzane będą dźwięki jakie wydają świstaki, głuszce, puchacz.Następnie zaprezentowany zostanie filmik prezentujący wnętrze magazynu przyrodniczego i najstarsze muzealne zielniki wraz z komentarzem prowadzącego.
Aktywność warsztatowa: kolorowanie wysłanych do uczestników szarotek, goryczek, świstaka, wykonanie schematu kwiatostanu szarotki itp.
Oferta: „Warsztaty wakacyjne z Muzeum Tatrzańskim”
Zajęcia to niezwykle ciekawe warsztaty, jeśli chcesz, aby Twoje dziecko pożytecznie i ciekawie spędziło czas, koniecznie skorzystaj z tej oferty. Tematyka zajęć będzie bardzo różnorodna i dopasowana do różnego wieku uczestników. Warsztaty mają ciekawą formułę i aktywne uczestnictwo wszystkich osób biorących w nich udział.
1. SPOTKANIA Z TYTUSEM – bezpłatne lekcje on-line w ramach projektu T JAK TYTUS. OPOWIEŚĆ O KRÓLU TATR, finansowanego z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kultura w Sieci.
Warsztaty na temat patrona i jego pasji dla młodzieży, które w sposób atrakcyjny i zrozumiały przedstawią najważniejsze informacje o życiu, pracy i pasji patrona Muzeum Tatrzańskiego dra Tytusa Chałubińskiego
2. „Poznaj moją NATURĘ – natura, sztuka, design” – bezpłatne warsztaty stacjonarne w ramach projektu „Poznaj moją NATURĘ”, finansowanego z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Edukacja Kulturalna
W ramach projektu przybliżana będzie roślinność tatrzańską, nie tylko jako obiekt botaniczny, ale także źródło inspiracji. Odbędą się weekendowe warsztaty z sadzenia tatrzańskich roślin, z tworzenia koszulek i kubków z motywami botanicznymi, plenery malarskie i warsztaty z rzeźby.
3. „Być jak Tytus” – bezpłatne warsztaty stacjonarne w ramach projektu „Rok Tytusa Chałubińskiego”, finansowanego z programu Narodowego Centrum Kultury – Kultura Interwencje
W ramach projektu realizowane będą warsztaty botaniczne, które pozwolą poznać i zrozumieć tajniki pracy botaników i briologów. Uczestnicy będą mogli samodzielnie spróbować stworzyć kartę zielnika i preparat mikroskopowy.
4. „Poszukiwacze tatrzańskich skarbów” - bezpłatne warsztaty stacjonarne geologiczne, paleontologiczne, botaniczne i zoologiczne w ramach projektu pt. „Poszukiwacze tatrzańskich skarbów”, finansowanego w ramach programu Muzeum Historii Polski - Patriotyzm Jutra
Podczas warsztatów prezentować będziemy sylwetki polskich naukowców, którzy odkrywali Tatry, ich piękno i przyrodę. Ponadto uczestnicy będą mogli przez chwilę poczuć się jak wspominani na zajęciach naukowcy – będą brać udział w mini wykopaliskach, będą badać skały i minerały, sprawdzą, jak wyglądają elementy roślin i porostów pod mikroskopem, zbadają lokalne motyle i poznają kolekcje muzealne i zasady ich tworzenia.
- Rezerwacje dla grup zorganizowanych maksymalnie 10-osobowych
- Warsztaty dla klientów indywidualnych odbywają się w środy o godz. 14 oraz w wybrane soboty (informacje na Fb i www.muzeumtatrzanskie.pl ). Liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy, e-mail: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl
Wszystkie planowane lekcje i warsztaty muzealne odbywać się będą zgodnie z wytycznymi NCK w sprawie funkcjonowania domów, centrów i ośrodków kultury w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce. Zdecydowana większość zajęć odbywać się będzie na świeżym powietrzu. W przypadku zaostrzenia restrykcji zajęcia mogą odbywać się w formacie on-line. Większość zajęć odbywać się będzie od poniedziałku do soboty po wcześniejszej rezerwacji miejsc. Rodzinne warsztaty botaniczne z sadzenia roślin tatrzańskich odbywać się będą w trzy soboty wakacji.
GODZINY OTWARCIA:
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba: wtorek - czwartek, sobota 10:00 – 18.00, piątek 12:00-20.00 oraz niedziela 9.00-15:00
Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje: środa-sobota 10:00-18.00, niedziela 9:00-15:00
Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi Opolanka poniedziałek-piątek 10:00-18:00
Dwór w Łopusznej środa-niedziela 10:00-17:00
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, Muzeum Tatrzańskie gmach główny, Galeria Władysława Hasior, Galeria Sztuki im. W i J. Kulczyckich, Zagroda Sołtysów w Jurgowie i Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze są nieczynne z powodu remontu.
Tekst: MT