E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
Wakacje z Muzeum Tatrzańskim
 dodano: 22 Lipca 2020    (źródło: https://www.zakopane.pl/strefa-miejska/aktualnosci/aktualnosci-zwykle/lipiec-2020/wakacje-z-muzeum-tatrzanskim)

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego zaprasza na wystawy i wydarzenia zaplanowane na sierpień 2020 roku: „Rok dra Tytusa Chałubińskiego”, Tatrzańskie Musealia 2020, wystawę "Plakat tatrzański i zakopiański dwudziestolecia międzywojennego”, wernisaż i wystawę reprodukcji slajdów Władysława Hasiora, ekspozycję „Witkacy. Firma Portretowa” i wiele innych.


Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba udostępnione jest dla zwiedzających wtorek- czwartek, sobota 10:00 – 18:00, piątek 12:00-20:00 oraz niedziela 9:00-15:00

  • „Rok dra Tytusa Chałubińskiego” organizowany w ramach programu „Kultura – Interwencje” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wycieczka – 15 sierpnia - niezwykła wyprawa na Halę Gąsienicową. Jej uczestnikom towarzyszyć będzie: Wojciech Szatkowski kustosz Muzeum Tatrzańskiego oraz aktorzy Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, którzy zaprezentują interpretacje wybranych tekstów autorstwa Tytusa Chałubińskiego. Dodatkową atrakcją będą przygotowane przez artystów inscenizacje: przy oczku wodnym przy Krupówkach i potem podczas stacji przesiadkowej w Kuźnicach. Następnie wycieczka rusza dalej już na tatrzańskie szlaki aż do miejsca docelowego: schroniska PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej, gdzie odbędzie się artystyczny i turystyczny finał wyprawy.

Początek wspólnej wyprawy w przeszłość: 15 sierpnia godzina 10.00 Start: oczko wodne przy zakopiańskich Krupówkach

  • Otwarcie wystawy czasowej TAJEMNICE TATRZAŃSKICH WYPRAW DOKTORA CHAŁUBIŃSKIEGO

Muzeum Stylu Zakopiańskiego willa Koliba , ulica Kościeliska 18, początek godzina 14.00

Zapraszamy serdecznie na otwarcie wystawy czasowej o patronie Muzeum Tatrzańskiego „Tajemnice tatrzańskich wypraw doktora Chałubińskiego”, które odbędzie się w Tatrzańskie Musealia 16 sierpnia 2020 (niedziela) w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba.

Program otwarcia:

godz. 14.00 - spotkanie w ogrodzie i wspólne aranżowanie „Ogrodu Zmysłów”, który powstanie w formie florystycznych nasadzeń

godz. 16.00 - prezentacja wystawy czasowej wraz z oprowadzaniem kuratorskim

Wystawa jest głównym elementem projektu „Rok Tytusa Chałubińskiego” i opowiada o pasjach tego wybitnego lekarza i wspaniałego społecznika. Projekt pt. „Rok Tytusa Chałubińskiego” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2020.

Jako że Tytus Chałubiński był również uznanym naukowcem, uczestnicy warsztatów będą mogli poznać bliżej jego pasję - botanikę. Podczas tworzenia „Ogrodu Zmysłów” sadzone będą m.in. rośliny, których dzikie odmiany występują w Tatrach i na Podhalu. Tworzenie „Ogrodu zmysłów” obok willi Koliba jest działaniem w ramach projektu pt. „Poznaj moją NATURĘ” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt pt. „Rok Tytusa Chałubińskiego” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2020.

  • Muzeum Tatrzańskie: serdecznie zaprasza 15 i 16 sierpnia (sobota i niedziela) do wspólnego świętowania i zabawy

Tatrzańskie Musealia to wyjątkowy festiwal łączący historię z nowoczesnością. Organizowane są one przez najstarszą instytucję kulturalną w regionie. Tego dnia każdy znajdzie w Muzeum Tatrzańskim coś dla siebie – taternik i turysta, lokalny mieszkaniec i przyjezdny, rodzice i dziecko.

Szczegółowy program wydarzeń:

SOBOTA 15 sierpnia 

START PRZY OCZKU WODNYM NA ZAKOPIAŃSKICH KRUPÓWKACH 

GODZINA 10.00

Wycieczka – 15 sierpnia - niezwykła wyprawa na Halę Gąsienicową. Jej uczestnikom towarzyszyć będzie: Wojciech Szatkowski, kustosz Muzeum Tatrzańskiego oraz aktorzy Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, którzy zaprezentują interpretacje wybranych tekstów autorstwa Tytusa Chałubińskiego.(więcej informacji: wydarzenia główne)

KSIĘGARNIA MUZEALNA

CZYNNA OD GODZ. 13.00 do 15.00

Muzeum Stylu Zakopiańskiego – willa „Koliba”, ulica Kościeliska 18 

Zapraszamy do księgarni muzealnej! Będzie to doskonała okazja do rozmowy z ekspertami o naszych książkach i planach wydawniczych. Dla naszych gości przewidujemy z okazji Święta Muzeum Tatrzańskiego promocyjne ceny książek!

 „ŚLADAMI TYTUSA CHAŁUBIŃSKIEGO” GRA MIEJSKA 

15 SIERPNIA GODZINA 9.00

Przygotowane przez nas wydarzenie to aktywna forma odszukiwania i poznawania różnych miejsc, które nie zawsze są dostrzegane podczas „zwykłego” zwiedzania. Start: w jednym z wyznaczonych punktów, które trzeba odwiedzić w ramach zabawy. Uczestnicy dowolnie układają sobie plan odwiedzenia poszczególnych miejsc. Będą to lokalizacje bezpośrednio związane z doktorem Tytusem Chałubińskim, patronem Muzeum Tatrzańskiego. Zapraszamy do wspólnej zabawy wszystkich, którzy chcą spędzić wakacyjny czas rodzinnie, aktywnie i przy dobrej zabawie, nabywając jednocześnie dawkę nowej wiedzy! 
Finał akcji: Muzeum Stylu Zakopiańskiego willa „Koliba", ulica Kościeliska 18 

GODZINA 18.00


NIEDZIELA 16 SIERPNIA 

MUZEUM STYLU ZAKOPIAŃSKIEGO - WILLA „KOLIBA” JAKIEJ NIE ZNACIE

GODZINY 11.00 i 20.00

WILLA „Koliba” Zakopane ulica Kościeliska 

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe zwiedzanie przepięknej, drewnianej willi wybudowanej w stylu zakopiańskim. Oprowadzający dr hab. Zbigniew Moździerz opowie nie tylko o tajemnicach budynku, ale i o samym twórcy stylu Stanisławie Witkiewiczu 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny

Ze względu na pandemię koronawirusa na wydarzenia zaplanowane wewnątrz budynków niezbędna jeszcze wcześniejsza rezerwacja emailowa na adres promocja@muzeumtatrzanskie.pl

  • Plakat tatrzański i zakopiański dwudziestolecia międzywojennego”
Hotel Art&SPA, Zakopane ulica Kościuszki 18

Muzeum Tatrzańskie oraz Dyrekcja Hotelu Art&Spa zaprasza na wystawę prezentującą 10 reprodukcji plakatów, które powstały w Polsce w okresie międzywojennym. Zdaniem wielu ekspertów należą one do najwybitniejszych, jakie powstały w tamtym czasie. Plakaty tematycznie związane są m.in z wydarzeniami sportowymi, które odbywały się w tym czasie w Zakopanem, ale nie tylko.

  • Wernisaż i wystawa reprodukcji slajdów Władysława Hasiora

W wydarzeniu przygotowanym przez Muzeum Tatrzańskie oraz Zarząd Apollo Film zaprezentowanych zostanie kilkanaście slajdów artysty w Kinie Kijów w Krakowie. Wernisaż wystawy 30 sierpnia bieżącego roku.

Termin: 30 sierpnia – 30 października 2020. Wernisaż połączony będzie z prezentacją wydawnictwa Muzeum „Not. Fot Notatnik fotograficzny Władysława Hasiora”. 

  • „Witkacy. Firma Portretowa”.

Muzeum Tatrzańskie oraz Dyrekcja Nosalowy Dwór Resort & Spa zapraszają na niezwykłą ekspozycję ciekawych i często nieszablonowych portretów, które artysta malował w Zakopanem.

Wystawa prezentowana będzie w holu przy recepcji oraz na poziomie -1 przy sali konferencyjnej

Termin: 26 sierpnia - 30 listopada 2020.

  • Lekcje i warsztaty w Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego – oferta stała i wakacyjna 2020

Oferta stała:

1. Życie w góralskiej chałupie – lekcja muzealna on-line

Przedstawienie charakterystyki budowy chałupy z zewnątrz i wewnątrz.  Przedstawienie m.in. jak wyglądało życie góralskiej rodziny w czarnej i białej izbie (opis każdej z izb i przedmiotów znajdujących się w niej), jakie obowiązki miały dzieci a jakie ich rodzice.  Dokumentacja zdjęciowo/filmowa wszelkich istotnych do przeprowadzenia zajęć kadrów/obiektów/itd– dokumentowana będzie chałupa Sobczaków na Rojach. Lekcja przeprowadzona „na żywo” w formie wykładu oraz użyciu przygotowanych materiałów – zdjęcia i film udostępniane i omawiane podczas lekcji.

2. Przyroda Tatr – lekcja muzealna/warsztaty on-line

O czym wiosną gwiżdżą świstaki i śnią zimą niedźwiedzie? Czy wawrzynek wilcze łyko ma coś wspólnego z wilkami i co kryje się pod nazwą „kocie łapki”? Na te i inne pytania odpowiemy Państwu podczas lekcji muzealnej prezentującej tatrzańską przyrodę. Będzie to też jedyna okazja by zwiedzić wirtualnie magazyn przyrodniczy i zobaczyć ponad 130-letnie zielniki, które tworzył sam patron Muzeum Tatrzańskiego dr Tytus Chałubiński. Lekcja składać się będzie z prezentacji on-line ze zdjęciami zwierząt i roślin, które można spotkać w Tatrach. Dodatkowo odtwarzane będą dźwięki jakie wydają świstaki, głuszce, puchacz.Następnie zaprezentowany zostanie filmik prezentujący wnętrze magazynu przyrodniczego i najstarsze muzealne zielniki wraz z komentarzem prowadzącego.

Aktywność warsztatowa: kolorowanie wysłanych do uczestników szarotek, goryczek, świstaka, wykonanie schematu kwiatostanu szarotki itp.

Oferta: „Warsztaty wakacyjne z Muzeum Tatrzańskim”

Zajęcia to niezwykle ciekawe warsztaty, jeśli chcesz, aby Twoje dziecko pożytecznie i ciekawie spędziło czas, koniecznie skorzystaj z tej oferty. Tematyka zajęć będzie bardzo różnorodna i dopasowana do różnego wieku uczestników. Warsztaty mają ciekawą formułę i aktywne uczestnictwo wszystkich osób biorących w nich udział.

1. SPOTKANIA Z TYTUSEM – bezpłatne lekcje on-line w ramach projektu T JAK TYTUS. OPOWIEŚĆ O KRÓLU TATR, finansowanego z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kultura w Sieci.

Warsztaty na temat patrona i jego pasji dla młodzieży, które w sposób atrakcyjny i zrozumiały przedstawią najważniejsze informacje o życiu, pracy i pasji patrona Muzeum Tatrzańskiego dra Tytusa Chałubińskiego

2. „Poznaj moją NATURĘ – natura, sztuka, design” – bezpłatne warsztaty stacjonarne w ramach projektu „Poznaj moją NATURĘ”, finansowanego z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Edukacja Kulturalna

W ramach projektu przybliżana będzie roślinność tatrzańską, nie tylko jako obiekt botaniczny, ale także źródło inspiracji. Odbędą się weekendowe warsztaty z sadzenia tatrzańskich roślin, z tworzenia koszulek i kubków z motywami botanicznymi, plenery malarskie i warsztaty z rzeźby.

3. „Być jak Tytus” – bezpłatne warsztaty stacjonarne w ramach projektu „Rok Tytusa Chałubińskiego”, finansowanego z programu Narodowego Centrum Kultury – Kultura Interwencje

W ramach projektu realizowane będą warsztaty botaniczne, które pozwolą poznać i zrozumieć tajniki pracy botaników i briologów. Uczestnicy będą mogli samodzielnie spróbować stworzyć kartę zielnika i preparat mikroskopowy.

4. „Poszukiwacze tatrzańskich skarbów” - bezpłatne warsztaty stacjonarne geologiczne, paleontologiczne, botaniczne i zoologiczne w ramach projektu pt. „Poszukiwacze tatrzańskich skarbów”, finansowanego w ramach programu Muzeum Historii Polski - Patriotyzm Jutra

Podczas warsztatów prezentować będziemy sylwetki polskich naukowców, którzy odkrywali Tatry, ich piękno i przyrodę. Ponadto uczestnicy będą mogli przez chwilę poczuć się jak wspominani na zajęciach naukowcy – będą brać udział w mini wykopaliskach, będą badać skały i minerały, sprawdzą, jak wyglądają elementy roślin i porostów pod mikroskopem, zbadają lokalne motyle i poznają kolekcje muzealne i zasady ich tworzenia.

- Rezerwacje dla grup zorganizowanych maksymalnie 10-osobowych

- Warsztaty dla klientów indywidualnych odbywają się w środy o godz. 14 oraz w wybrane soboty (informacje na Fb i www.muzeumtatrzanskie.pl ). Liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy, e-mail: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl

Wszystkie planowane lekcje i warsztaty muzealne odbywać się będą zgodnie z wytycznymi NCK w sprawie funkcjonowania domów, centrów i ośrodków kultury w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce. Zdecydowana większość zajęć odbywać się będzie na świeżym powietrzu. W przypadku zaostrzenia restrykcji zajęcia mogą odbywać się w formacie on-line. Większość zajęć odbywać się będzie od poniedziałku do soboty po wcześniejszej rezerwacji miejsc. Rodzinne warsztaty botaniczne z sadzenia roślin tatrzańskich odbywać się będą w trzy soboty wakacji.

GODZINY OTWARCIA:

Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba: wtorek - czwartek, sobota 10:00 – 18.00, piątek 12:00-20.00 oraz niedziela 9.00-15:00

Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje: środa-sobota 10:00-18.00, niedziela 9:00-15:00

Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi Opolanka poniedziałek-piątek 10:00-18:00

Dwór w Łopusznej środa-niedziela 10:00-17:00

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, Muzeum Tatrzańskie gmach główny, Galeria Władysława Hasior, Galeria Sztuki im. W i J. Kulczyckich, Zagroda Sołtysów w Jurgowie i Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze są nieczynne z powodu remontu.

Tekst: MT«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    467

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2021