E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Zakopane
W hołdzie Janowi Pawłowi II - cykl koncertów sekstetu proMODERN
 dodano: 7 Lipca 2020

18 lipca 2020 r. o godz. 20.00 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem odbędzie się koncert "W hołdzie Janowi Pawłowi II" w wykonaniu sekstetu proMODERN. Wstęp wolny.


W 2020 roku obchodzimy stulecie urodzin Jana Pawła II. Sekstet wokalny proMODERN upamiętni tę rocznicę serią 5 koncertów "W hołdzie Janowi Pawłowi II".  Odbędą się one w świątyniach związanych z życiem i działalnością duszpasterską Ojca Świętego. Wybór miejsc jest nieprzypadkowy. Bazylika Archidiecezjalna na Starym Mieście w Warszawie to miejsce szczególne, leżące na "szlaku królewskim", który wielokrotnie przemierzał Jan Paweł II podczas pielgrzymek do ojczyzny. W parafii św. Stanisława Kostki w Krakowie Karol Wojtyła mieszkał w latach 1938-1944 jako student UJ, robotnik Solwayu i kleryk. Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach zostało wybudowane jako votum dziękczynne za ocalenie życia Papieża po zamachu 13 maja 1981 roku. O Bazylice w Wadowicach Jan Paweł II mówił: "Z głęboką czcią całuję próg domu Bożego – wadowickiej fary, a w niej chrzcielnicę, przy której zostałem wszczepiony w Chrystusa i przyjęty do wspólnoty Jego Kościoła."

Kościół Duszpasterstwa Akademickiego KUL związany jest z pracą Jana Pawła II na tym uniwersytecie.

Na program koncertów złożą się utwory, które Papież znał i takie, które były mu dedykowane:

  1. Henryk Mikołaj Górecki - Totus tuus
  2. Andrzej Koszewski - Zdrowaś Królewno wyborna
  3. Andrzej Panufnik - Song to the Virgin Mary
  4. Krzysztof Penderecki - Agnus Dei
  5. Paweł Łukaszewski - O vos omnes
  6. Stanisław Szczyciński - Miserere
  7. Andrzej Borzym - Agnus Dei

Zapraszamy na koncerty:

w Warszawie 3 lipca 2020 godz. 20.00, Bazylika Archikatedralna na Starym Mieście,

w Krakowie 17 lipca o godz. 18.45, Kościół św. Stanisława Kostki na Dębnikach,

w Zakopanem 18 lipca o godz. 20.00 Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach,

w Wadowicach 30 sierpnia o godz. 13.00 w Bazylice Ofiarowania NMP,

w Lublinie 16 października o godz. 18.00 w Kościele Duszpasterstwa Akademickiego KUL.

Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

Obowiązuje zakrycie ust i nosa maseczką oraz zachowanie dystansu.

proMODERN - sekstet wokalny muzyki współczesnej istnieje od 2012 roku. W tym czasie wydał cztery własne albumy płytowe i nagrywał muzykę do dwóch innych, dokonując wielu premierowych rejestracji. Prawykonał kilkadziesiąt utworów, nagrywał recitale telewizyjne dla TVP i koncerty radiowe dla PR, występował na zamówienie czołowych ośrodków kulturalnych, w tym większości polskich filharmonii.

Zespół gościł na festiwalach w Polsce i za granicą, w tym Warszawskiej Jesieni, La Folle Journée - Szalone Dni Muzyki, Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY, ReMusica Festival. Współpracował także z wybitnymi zespołami orkiestrowymi w tym NOSPR.

proMODERN zdobył pięć nagród polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk: w 2015 roku w kategoriach „Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej” i „Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa” za swoją debiutancką płytę Where are you. Pieces from Warsaw oraz w 2018 roku w kategoriach „Album Roku Muzyka Współczesna” i ponownie "Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej" za drugi krążek – proMODERN Shakespired. W 2020 roku zespół zdobył Fryderyka w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna za najnowszą płytę "Comfort zone".

W 2018 roku proMODERN otrzymał nominację do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Odkrycie roku” za kreację "Stimmung" K. Stockhausena podczas festiwalu KODY w Lublinie.

proMODERN tworzą:

Marta Czarkowska – sopran

Ewa Puchalska – mezzosopran

Ewelina Rzezińska – mezzosopran

Aleksander Rewiński – tenor

Krzysztof Chalimoniuk – baryton

Piotr Pieron – bas

Organizatorem koncertów jest Arte Fundacja Kultury i Edukacji. Koncerty są dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka" realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    971

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024