|
nawigacja: Z-ne.pl » Tatry» Kultura i sztuka» Muzyka |
Podhale
|
Hotele, pensjonaty i miejsca noclegowe znów będą mogły przyjmować gości!
dodano: 30 Kwietnia 2020 (źródło: https://ugbukowinatatrzanska.pl/mieszkaniec/aktualnosci/753.html)
|
Od 4 maja 2020 r. hotele, pensjonaty i miejsca noclegowe znów będą mogły przyjmować gości. Jest to niewątpliwie dobra wiadomość dla branży turystycznej, jednak nie możemy zapomnieć, że wciąż jesteśmy narażeni na zakażenie wirusem SARS-CoV-2, dlatego nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek i dystansowania społecznego.
https://ugbukowinatatrzanska.pl/mieszkaniec/aktualnosci/753.html
Nadchodzące dni i planowany od 4 maja powrót do turystycznej „normalności” będzie wyzwaniem dla kwaterodawców, którzy muszą zadbać o bezpieczeństwo swoje, swoich pracowników oraz przyjeżdżających gości. Zachęcamy do przeczytania całego artykułu, który odpowie Wam na pytanie jak prawidłowo przygotować się do wynajmowania pokoi w czasach koronawirusa.
Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom?
-
Pilnuj, aby pracownicy mieli możliwość zachowana odpowiedniego dystansu. W zakładach pracy jest to minimum 1,5 metra.
-
Ustal pracę na zmiany, aby ograniczyć ilość pracowników przebywających w danym momencie w obiekcie.
-
Ograniczaj korzystanie z przestrzeni wspólnych. Ustal z pracownikami różne godziny przerw.
-
Zapewnij pracownikom środki ochrony osobistej – maseczki, rękawiczki, przyłbice a także nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem do wykorzystania w razie potrzeby.
-
Zatroszcz się o pracowników powyżej 60 roku życia oraz tych, przewlekle chorych – jeżeli jest to możliwe nie angażuj ich w bezpośredni kontakt z klientem.
-
Zapewnij w mirę możliwości wietrzenie nieklimatyzowanych pomieszczeń.
-
Przygotuj procedurę postępowania na wypadek wystąpienia sytuacji podejrzenia zakażenia
i poinstruuj w tym zakresie pracowników.
-
Tam, gdzie to możliwe ograniczaj kontakty z ludźmi do telefonów, maili itp.
Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo będąc pracownikiem obiektu noclegowego?
-
Przed rozpoczęciem pracy dokładne umyj ręce wodą z mydłem. Staraj się powtarzać tę czynność w ciągu dnia, dodatkowo dezynfekując ręce.
-
Podczas wykonywania obowiązków staraj się nosić osłonę nosa i ust.
-
Zachowuj bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników.
-
Podczas kaszlu i kichania zakrywaj twarz zgiętym łokciem lub chusteczką.
-
W czasie pracy staraj się nie dotykać ust, nosa i oczu.
-
Zadbaj o czystość na swoim stanowisku pracy. Dezynfekuj słuchawki telefonu, klawiaturę, myszkę, włączniki światła czy burko.
-
Unikaj dojazdu do pracy środkami lokomocji publicznej.
Jak dostosować obiekt noclegowy do rządowych wytycznych związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa?
-
Przed wejściem do obiektu i w recepcji umieść w widocznym miejscu informację o maksymalnej liczbie klientów mogących jednocześnie przebywać w danej części obiektu.
-
Ustal i kontroluj maksymalną liczbę gości w hotelu / obiekcie / pensjonacie – na podstawie liczby dostępnych pokoi liczone jako liczba pokoi razy dwie osoby.
-
Umieść na terenie obiektu dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk dostępny dla gości, a w szczególności przy wejściach na teren obiektu, w obszarze recepcji, przy wejściu do wind, punktów gastronomicznych oraz przy wyjściu z toalet.
-
Wywieś instrukcję mycia rąk w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych. A w miejscach do tego przeznaczonych – instrukcję prawidłowej dezynfekcji rąk oraz zdejmowania rękawiczek i maseczek ochronnych.
-
Staraj się codziennie monitorować prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem dezynfekcji powierzchni dotykowych - poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w pomieszczeniach pracy i w pomieszczeniach do spożywania posiłków należy przestrzegać wymaganego dystansu przestrzennego między personelem a gośćmi (minimum 2 metry).
-
Ogranicz do minimum czas przebywania gościa przy recepcji.
-
Wyłącz z użytkowania pomieszczenia takie jak: wspólne sale telewizyjne, pokoje / sale zabaw dla dzieci, baseny, sauny, dyskoteki oraz innych, w których mogą tworzyć się skupiska ludzi, do czasu wejścia w kolejną fazę odmrażania. Umożliwienie korzystania z ww. przestrzeni w sytuacji wynajęcia na wyłączność przez gości hotelu wspólnie zakwaterowanych.
-
Jeżeli w obiekcie posiadasz salę konferencyjną może ona być użytkowana na zasadach zgodnych z aktualnymi przepisami prawa tj. z zachowaniem dystansu minimum 2 metrów odległości osoby od osoby.
-
Bezwzględny zakaz przebywania w hotelu / obiekcie / pensjonacie osób tam niezakwaterowanych.
-
Wprowadź bieżącą dezynfekcję, nie rzadziej niż co godzinę, ogólnych toalet, wind, blatu recepcyjnego (po każdym gościu), klamek, poręczy, uchwytów, telefonów, klawiatury komputerów, urządzeń w pomieszczeniach socjalnych oraz innych, często dotykanych powierzchni.
-
Precyzyjnie dozuj profesjonalne środki myjące.
-
Ogranicz rutynowe sprzątanie pokoi, które powinno się odbywać jedynie na życzenie klienta.
-
Po każdym kliencie zaleca się rutynowe sprzątniecie pokoju i dezynfekcję wszystkich powierzchni dotykowych (w tym oparcia krzeseł), sprzętu (np. piloty) i łazienki oraz gruntowne wywietrzenie pomieszczenia, albo po sprzątnięciu pomieszczenia - dokonanie ozonowania / zamgławiania / dekontaminacji z użyciem innych dedykowanych technologii.
-
Pokój można ponownie wynająć po zakończeniu dezynfekcji w okresie zgodnym z instrukcją urządzenia służącego do dekontaminacji, albo zaleceń producenta zastosowanych technologii.
-
Personel sprzątający powinien być wyposażony i przestrzegać używania jednorazowej maseczki, rękawiczek, a w razie potrzeby jednorazowego fartucha z długim rękawem. Pościel i ręczniki należy prać w temp. min 60 ºC z dodatkiem detergentu. Prane i dostarczane w reżimie sanitarnym.
-
Wprowadź zakaz używania hotelowych suszarek nadmuchowych w łazienkach pokojowych.
-
W miarę możliwości systematycznie wietrz wszystkie pomieszczenia hotelu / obiektu / pensjonatu bądź zastosuj ozonowanie (lub dekontaminacja w innej dostępnej technologii) powierzchni wspólnych, w wyznaczonych zakresach czasowych.
-
Przestrzegaj funkcjonowania restauracji i barów hotelowych / obiektów / pensjonatów w reżimie sanitarnym (z uwzględnieniem zakazu organizowania posiłków w formie bufetu). Możliwość serwowania posiłków tylko dla gości hotelu w przestrzeni restauracji pod warunkiem zachowania minimum 2 m odległości między osobami spożywającymi posiłek.
-
Dokonuj dezynfekcji sprzętów hotelowych udostępnianych gościom (np. rower, kajak itp.) po każdym użyciu.
-
W związku z zagrożeniem wirusem COVID -19 hotel / obiekt / pensjonat ma prawo do zawieszenia lub ograniczenia usług, które zwiększałaby zagrożenie gości oraz personelu hotelu / obiektu / pensjonatu (np. dostarczanie bagaży do pokoi itp.)
-
Wyznacz i przygotuj (m.in. wyposażonego w środki ochrony indywidualnej i płyn dezynfekujący) pomieszczenia, lub pokoju, w którym będzie można czasowo odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
-
Przygotuj i umieść w określonym miejscu (łatwy dostęp) potrzebnych numerów telefonów do stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.
-
Poinformuj wszystkich gości oraz potencjalnych klientów hotelu / obiektu / pensjonatu o procedurach bezpieczeństwa zastosowanych w związku z wirusem COVID-19 w danym obiekcie.
Procedury zapobiegawcze: podejrzenie zakażenia koronawirusem u pracownika/obsługi.
-
Obowiązek zapoznania personelu hotelu / obiektu / pensjonatu odnośnie wprowadzonego protokołu związanego z wirusem COVID-19 (przekazanie najważniejszych wytycznych i obowiązków w tym zakresie).
-
Pracownicy i obsługa hotelu/obiektu/pensjonatu powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
-
Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gis.gov.pl lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.
-
W przypadku wystąpienia u pracownika wykonującego swoje zadania na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy i odesłać transportem indywidualnym do domu. Należy wstrzymać przyjmowanie klientów, powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
-
Pracownik powinien oczekiwać na transport w wyznaczonym pomieszczeniu, w którym jest możliwe czasowe odizolowanie go od innych osób.
-
Zaleca się ustalenie obszaru, w którym poruszał się i przebywał pracownik, przeprowadzenie rutynowego sprzątania, zgodnie z procedurami zakładowymi oraz zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
-
Rekomenduje się stosowanie się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
Procedury postępowania w przypadku podejrzenia u osoby / klienta zakażenia koronawirusem.
-
W przypadku stwierdzenia wyraźnych oznak choroby jak uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, gość nie powinien zostać wpuszczona na teren obiektu. Powinien zostać poinstruowany o jak najszybszym zgłoszeniu się do najbliższego oddziału zakaźnego, celem konsultacji z lekarzem, poprzez udanie się tam transportem własnym lub powiadomienie 999 albo 112.
-
Jeśli gość mieszka w hotelu / obiekcie / pensjonacie – czasowe odizolowanie go w dedykowanym pomieszczeniu, powiadomienie dyspozytora medycznego o podejrzeniu zakażenia i zgłoszenie incydentu do kierownictwa obiektu, co umożliwi obsłudze ustalenie obszaru, w którym poruszała się i przebywała osoba, przeprowadzenie rutynowego sprzątania, zgodnie z procedurami obiektu oraz zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
-
Ustalenie listy pracowników oraz klientów (jeśli to możliwe) obecnych w tym samym czasie w części / częściach obiektu, w których przebywał klient i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
-
Wstrzymanie przyjmowania gości, powiadomienie właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej i stosowanie się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
Źródło: https://www.gov.pl/web/rozwoj/hotele-i-inne-miejsca-noclegowe?fbclid=IwAR2BYxa77_WSvXQRyWXia9E1cM2iCdpMFV2Uhip2e2Qch9NbMCq-Lk2UM50
|
|
|
«« Powrót do listy wiadomości
|
|
|
|
|
Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »» |
|