E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Zakopane
Wieczór w Czerwonym Dworze: "Sabała - mity i fakty"
 dodano: 26 Lutego 2020

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Zakopiańskie Centrum Kultury zapraszają 2 marca 2020 r. o godz. 18:00 na Wieczór w Czerwonym Dworze: "Sabała - mity i fakty", który poprowadzi dr Wiesław Wójcik.Postać Sabały obrosła już wieloma mitami, weszła na stałe do opowieści przewodników tatrzańskich, znajdziemy ją także na pomniku obok doktora Tytusa Chałubińskiego.

Jan Krzeptowski Sabała urodził się 26 stycznia 1809 roku w Kościelisku, zmarł 8 grudnia 1894 roku w Zakopanem. Był muzykantem, przewodnikiem, w młodości kłusownikiem, polowacem (myśliwym), gawędziarzem, nazywany góralskim Homerem. W wędrówkach górskich towarzyszył m.in. Tytusowi Chałubińskiemu i Stanisławowi Witkiewiczowi. Był ojcem chrzestnym Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) razem z Heleną Modrzejewską. Melodie grane przez niego na złóbcokach nazywane są sabałowymi nutami. Pochowany został na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.

Dr Wiesław Wójcik – przewodnik tatrzański, działacz Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego. Autor wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych, od 1976 r. redaktor naczelny „Wierchów”. Autor monografii Sabała, wydanej przez Wydawnictwo TPN w 2009 roku.
 
Miejsce: Willa Czerwony Dwór, Kasprusie, Zakopane
2020-03-02 18:00
Organizator: Centrum Kultury Rodzimej Willa Czerowony Dwór
Strona www: https://www.zakopane.pl
E-mail: czerwonydwor@zck.com.pl
Telefon: 661601651

 


«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1171

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024