E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Zakopane
Batory w Zakopanem we wrześniu!
 dodano: 3 Września 2019

Batory w Zakopanem we wrześniu! Zapraszamy!
Od 3 do 30 września: Plenerowa wystawa w Parku Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
6 września, 18:00 Wernisaż wystawy. Oprawa muzyczna Kapela Jutrzenka pod dyrekcją Krzysztofa Trebuni-Tutki, Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”, ul. Grunwaldzka 3, Zakopane
9 września, 19:00 Spotkanie autorskie z Barbarą Caillot i Aleksandrą Karkowską: „Jak górale do Ameryki płynęli”, Restauracja Ziębówka, Witów 304a przy Dolinie Chochołowskiej
12 września 19:00 Spotkanie autorskie: Zakopiańska premiera książki „Marsz, marsz Batory”, Kawiarnia Kmicic, ul. Stanisława Kmicica 11a


Projekt został objęty patronatem przez następujące instytucje:
  • Miasto Gdynia,
  • Muzeum Emigracji w Gdyni,
  • Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku,
  • Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”,
  • Program “Niepodległa”.
Patronem medialnym jest National Geographic Polska.
 
Polecamy naszą książkę “Marsz, marsz Batory”
 
Książka „Marsz, marsz BATORY”
Autorki Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Oryginały
Format B5
Ilość stron 240
Okładka twarda
Cena 48,- PLN
ISBN 978-83-943230-8-0
Wydanie I, 2019
 
Oczarował nas statek M/S Batory. Legendarny transatlantyk. 33 lata pływał pod polską banderą, odbył 222 regularne rejsy oceaniczne, przewożąc w nich ponad 270 tysięcy pasażerów.
Dla wielu z tych osób to była podróż w jedną stronę… podróż na emigrację, podróż życia.
Udało nam się porozmawiać z ponad 50 pasażerami „Batorego” oraz członkami załogi mieszkającymi dzisiaj w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie lub Polsce.
Podzielili się z nami swoimi wspomnieniami, wrażeniami, tajemnicami i fotografiami…
Rejs Batorym to był czas oczekiwania na kraj obiecany. Wspomnienia z tej podróży wciąż budzą silne emocje. 11 dni, 3198 mil morskich i zmienia się całe życie.
 
Ja, mąż, dwoje dzieci, matka i siostra z dziećmi. Płynęliśmy wszyscy. Decyzja na całe życie. Wzięliśmy cały dobytek. Jak nic nie masz, to bierzesz wszystko, co masz.
 
Przygoda? Okazja? Byliśmy zachwyceni Zachodem, chciałem to zobaczyć. Bilet kupiłem sobie sam. Mama rozpaczała. Płynąłem w czerwcu 1967, na emigrację. Ameryki się nie bałem, wręcz przeciwnie.
 
My jechaliśmy na zaproszenie wuja, którego znałam tylko z listów. Mama nie chciała, żebym widziała, jak zamyka dom po raz ostatni.
 
Mówili o „Batorym”, że jest przystojny. Tam był oddech świata. Nawet zapach był światowy. Zapach amerykańskich papierosów i pomarańczy
 
Woda, woda i woda. Było przyjemnie i jednak groza była.
 
Zebrałyśmy fotografie które pochodzą z prywatnych archiwów pasażerów, członków załogi oraz pasjonatów legendarnego transatlantyka. Większość ze zdjęć nie była dotąd nigdzie publikowana.
Zaprezentowane teksty to fragmenty wypowiedzi pasażerów, których pamięć o „Batorym” jest wciąż żywa, wzbudza wielkie emocje, czasem śmiech, czasem łzy, pomimo upływu wielu lat.
Cytaty zilustrowane fotografiami stanowią spójną opowieść o wyjątkowej podróży, często podróży życia.
 
Wokół książki „Marsz, marsz Batory” zbudowałyśmy projekt „B jak Batory”, na który składają się następujące elementy:
 
  • zeszyt „B jak Batory” - w sprzedaży
  • krótki film promujący książkę (2 minuty) https://youtu.be/_ZYV76dmPJo
  • dłuższy film promujący książkę (9 minut) https://youtu.be/DAvXYjvm0Eo
  • pierwsze odsłony plenerowej wystawy fotograficzne odbyły się w Gdyni i Warszawie wiosną i latem 2019
 
O autorkach
Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot napisały razem kilka książek, stworzyły wydawnictwo, kreują kulturalne wydarzenia. Ich dzielna pracowitość, dociekliwa ciekawość i szczególna wrażliwość nie jest związana z konkretnym miejscem na geograficznej, etnograficznej czy kulturalnej mapie Polski. Zajmowały się wielkomiejską Warszawą, góralskim Podtatrzem, Sopotem –nadmorskim kurortem, oddają w Państwa ręce książkę o podróżujących statkiem „Batory”. Przy wszystkich różnicach ich prace mają mocny wspólny mianownik. Jest nim pamięć rzeczy pierwszych, prostych, głęboko osobistych. Emocjonalne wspomnienie przypisane konkretnej osobie, ulotne i kruche jak każde pojedyncze istnienie. Tą pamięć Barbara i Aleksandra otaczają czułą opieką. Znajdują ją, zapisują, budują z niej opowieść, która dzięki książce może trwać i nas darzyć. Matkują temu istnieniu obdarzając je jeszcze jednym życiem. Piękna i ważna praktyka.
Kuba Szpilka, antropolog kultury
 
Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot poznały się na warszawskiej Sadybie. Obie kochają podróże, fotografie, książki. Działają społecznie. Połączyły swoje pasje i mocne strony, by odnaleźć historie zachowane w pamięci, obudzić wartościowe wspomnienia i przekazywać je dalej. W 2015 roku założyły Oficynę Wydawniczą Oryginały. Są autorkami międzypokoleniowych książek "Banany z cukru pudru" (2015) i "Na Giewont się patrzy" (2016), „Mewa na patyku” (2019), serii interakcyjnych zeszytów "Babciu! Dziadku! Proszę opowiedz mi!", "Notatnik wakacyjny", "Na Gwiazdkę", "Zeszyt tatrzański” oraz zeszytu „B jak Batory” o historii statku M/S Batory. Piszą, prowadzą spotkania autorskie i warsztaty. Obie przekonane, że poznawanie swoich korzeni pozwala na świadome i twórcze działanie w nowoczesnym świecie.


«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    323

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2020