E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Zakopane
51. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich - Dzień Górali Polskich
 dodano: 21 Sierpnia 2019

51. Międzynarodowy
Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem
Dzień Górali Polskich
 

W roku 2019 mija 100 lat od powołania Związku Podhalan oraz 115 lat od powstania Związku Górali. Związek Podhalan to jedna z największych i najstarszych organizacji w Polsce, która chroniła i kultywowała regionalne dziedzictwo. Również akcenty tego pięknego jubileuszu znajdą swoje odzwierciedlenie w programie tegorocznego Festiwalu – zwłaszcza w dniu 22 sierpnia, podczas Dnia Górali Polskich.


22 sierpnia

 

13:30 DZIEŃ GÓRALI POLSKICH. REKORD W TAŃCU ZBÓJNICKIM

wioska festiwalowa

17:00 GALA JUBILEUSZOWA 100-LECIA ZWIAZKU PODHALAN

namiot festiwalowy Dolna Rówień Krupowa

 

16-23 sierpnia

 

WYSTAWA PLENEROWA Z OKAZJI 115-LECIA ZWIAZKU GÓRALI I 100-LECIA ZWIAZKU PODHALAN

Ekspozycja przygotowana przez Związek Podhalan Oddział Zakopane ukazuje dzieje regionalnego ruchu na przestrzeni swojej ponad 115 - letniej historii.

wioska festiwalowa

 

HISTORIA ZWIĄZKU PODHALAN W POLSCE

 

W 1904 roku zacna grupa górali powołała do życia towarzystwo Związek Górali pod wezwaniem błogosławionego Andrzeja Boboli. Na swoim sztandarze wypisali słowa „W jedności siła”. Z inicjatywy Związku Górali odbyły się trzy Zjazdy Podhalan, pierwszy w 1911 r. w Zakopanem, drugi w 1912 r. odbył się w Nowym Targu, III Zjazd w 1913 r. miał miejsce w Czarnym Dunajcu. Towarzystwo prowadziło szeroką działalność społeczną, edukacyjną, patriotyczną. W okresie, gdy nadciągało widmo wojny, zwiększył się nabór do Drużyna Podhalańskich i Legionów.

Prawie równocześnie z odrodzeniem się Rzeczpospolitej na IV Zjeździe Związku Górali w Nowym Targu 3-4 sierpnia 1919 r. powołano Związek Podhalan. Za jego twórców uważa się uczestniczących w tym Zjeździe przedstawicieli różnych stanów: polityków, samorządowców, nauczycieli, artystów, rolników. Byli to m.in.:

- posłowie: Wojciech Roj, Józef Bednarczyk, Jan Bednarski,

- przedstawiciele władz samorządowych: Jerzy Uznański, Stanisław Łęcki, Franciszek Dworski,

- księża: Ferdynand Machay, Józef Buroń, Antoni Sikora,

- pisarze: Feliks Gwiżdż, Władysław Orkan, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, gen. Andrzej Galica.

Pierwszym Prezesem Związku Podhalan został nauczyciel z Odrowąża Jakub Zachemski, kolejnym zaś Feliks Gwiżdż, poeta i prozaik również pochodzący z Odrowąża. W okresie międzywojennym z inicjatywy Związku Podhalan powstały: Seminarium Nauczycielskie i Wysokogórska Szkoła Rolnicza w Nowym Targu, Spółdzielnia Mleczarska w Szaflarach, droga na Spiszu z Niedzicy do Gronia, liczne Kasy Stefczyk, wiele bibliotek i kilka domów ludowych. Prowadzono akcje oświatowe, organizowano sympozja naukowe, prowadzono sprzedaż maszyn rolniczych.

Po II wojnie światowej, jesienią 1945 roku, Związek Podhalan wznowił formalnie działalność, jednak sytuacja polityczna i wrogi stosunek władz doprowadziły do zawieszenia działalności 31 grudnia 1948r.

Po 1956 roku podjęto próbę reaktywowania Związku Podhalan. W 1957 r. udało się zarejestrować Związek Górali Tatrzańskich, którego prezesem został pisarz z Kościeliska Stanisław Nędza-Kubiniec. 6 grudnia 1959 r. na XXIV Zjeździe Podhalan przywrócono nazwę Związek Podhalan. Kolejnymi prezesami byli: Władysław Stachowiec, Stanisław Bafia, Wincenty Galica, Jerzy Ustupski, Józef Staszel, Andrzej Kudasik, Franciszek Bachleda-Księdzularz, Stanisław Kowalczyk, Andrzej Gąsienica-Makowski, Jan Hamerski, Maciej Motor-Grelok. Od 2014 roku Prezesem Zarządu Głównego ZP jest Andrzej Skupień.

Związek Podhalan funkcjonuje na obszarze całej Góralszczyzny Polskiej we wszystkich 12 subregionach. Tworzą go dzisiaj Górale: Podhalańscy, Babiogórscy, Czadeccy, Orawscy, Śląscy, Pienińscy, Sądeccy – Biali i Czarni, Spiscy, Zagórzańscy, Żywieccy i Kliszacy. Kilka tysięcy członków ZP skupionych jest w 86 oddziałach. Większość oddziałów posiada sztandar

związkowy. Niemal przy każdym z oddziałów działa zespół regionalny. Od 1973 roku oficjalna siedziba Związku jest Dom Podhalański im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Władysława Orkana w Ludźmierzu, gdzie odbywają się zjazdy i inne uroczystości. Natomiast sekretariat znajduje się w Nowym Targu.

Według statutu ZP naczelnym celem organizacji jest służba Ojczyźnie poprzez dbałość o moralny poziom mieszkańców Ziem Górskich oraz kulturalny i materialny ich rozwój i ochrona duchowych i materialnych wartości krajobrazu środowiska naturalnego regionu.
 

Więcej informacji na stronie www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru
oraz www.facebook.com/MFFZG.Zakopane/«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    251

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2020