E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
Wieczór w Muzeum Tatrzańskim „Norweskie ślady Nart” w ramach Święta Małopolski
 dodano: 28 Maja 2019

1.06.2019 (sobota), godz. 18:00

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25

 

Podczas spotkania będzie można posłuchać opowieści inspirowanych północą, m.in. o polarnikach norweskich: Roaldzie Amundsenie i Fridtjofie Nansenie, skoczkach z Kongsbergu, bogatych tradycjach narciarstwa biegowego w Norwegii i narciarstwie wędrownym w górach Tafjordfjella i Alpach Sunmorskich. Nie zabraknie także staronormańskich sag na temat narciarza Hemminga.


Wieczorek w Muzeum Tatrzańskim to niepowtarzalna okazja do poznania tradycji i śladów nart Norwegów, które prowadzą do… Polski. Zapraszamy!

Niedawny pobyt w górach Tafjordfjella zainspirował prelegenta Wojciecha Szatkowskiego do zorganizowania wieczoru narciarskiego poświęconego tradycjom narciarskim tego kraju, który nieprzypadkowo nazywany jest Ojczyzną Narciarstwa.

Będzie to dobra okazja do poznania tradycji i śladów nart Norwegów, które prowadzą także do Polski i w cały świat. Prezentacja multimedialna będzie zawierała pięć opowieści o norweskim narciarstwie: pierwsza dotyczyć będzie staronormańskich sag o narciarzu Hemmingu, druga opowie o polarnikach norweskich: Roaldzie Amundsenie i Fridtjofie Nansenie, trzecia o braciach Sigmundzie, Bigerze i Asbjoernie Ruudach – skoczkach narciarskich z Kongsbergu, ze słynnej szkoły skoczków Kongsberg, czwarta o teamie trenera Miki Kojonkoskiego, który prowadził kadrę norweskich skoczków i ostatnia, która traktuje o bogatych tradycjach narciarstwa biegowego w Norwegii i narciarstwie wędrownym w górach Tafjordfjella i Alpach Sunmorskich. Jest to dobra okazja, by sięgnąć do przebogatego, prywatnego archiwum narciarskiego, w którym od lat Wojciech Szatkowski gromadził materiały: wspaniałe skoki i loty narciarskie Norwegów w Planicy 2004, narciarzy ze złotego teamu trenera Miki Kojonkoskiego, Roara Ljoekelsoeya – mistrza świata w lotach indywidualnie i w drużynie, Tommyego „Tigera” Ingebrigtsena, Andreasa Jacobsena, Bjoerna Einara Romoerena i innych, zwycięstwo Andreasa Bardala w Zakopanem, wspaniałe biegi Marit Bjoergen i Pettera Northuga jr. I wielki talent króla biathlonu –  Ole Einara Bjoerndalena. Heya Norge – ten okrzyk norweskich kibiców, których pełno jest, jak i polskich, na sportowych arenach całego świata, nadal pokazuje narciarskie oblicze kraju dawnych Wikingów. Oblicze, które jest wielką dumą Norwegów.

 

Wojciech Szatkowski / Muzeum Tatrzańskie

 

Serdecznie zapraszam do wilii Oksza, Zamoyskiego 25.

Partnerem wydarzenia jest Skitourowe Zakopane.

 

Szczegółowy plan:

⛷18.00 – rozpoczynamy od opowieści o staronordyckich bohaterach: Ulr i Skade, narciarzu Hemmingu i norweskich opowieściach królewskich, sagach grenlandzkich o Wikingach-narciarzach. Potem opowieść przeniesie nas na bieguny: Fridtjof Nansen i Roald Amundsen – ich wyprawy polarne z użyciem nart przedstawi Wojciech Szatkowski (Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem).
Potem przeskoczymy płynnie do Kongsbergu na słynną skocznię narciarską „Hannibalbakken”, gdzie powstała szkoła skoczków Kongsbergband. Bracia Sigmund,
Birger i Asbjoern Ruud i ich wspaniałe kariery sportowe, w tym wątki polskie i zakopiańskie będą tematem kolejnej opowieści

⛷18.45 – Mateusz Mróz (Skitourowe Zakopane.pl) opowie o skitourach w Norwegii w kontekście tegorocznej wyprawy w Alpy Sunmorskie. Specjalnie w Okszy odbędzie się premiera filmu
z tej wyprawy, jak i pokaz filmu o ubiegłorocznej wyprawy narciarskiej do Tjoennebu w Tafjordfjella.

⛷19.20 – Wisz Orłowski opowie o wyprawach narciarskich do Norwegii z użyciem jachtu.

⛷19.50 Wojciech Szatkowski opowie o biegach narciarskich w Norwegii w kontekście sukcesów biegaczy i biegaczy norweskich: Marit Bjoergen i Pettera Northuga juniora. Ponadto odbędzie się pokaz filmu o biegach Northuga na Mistrzostwach świata FIS w Oslo (2013) i na zawodach międzynarodowych oraz wspomnienie o skoczkach z teamu trenera Miki Kojonkoskiego: Roarze Ljoekelsoeyu,
Andersie Jacobsenie, Bjoernie Einarze Romorenie i Andersie Bardalu.
Ostatnia część wieczoru to powrót do magicznego miejsca – Tjoennebu i relacja z tegorocznej wyprawy na fokach w Tafjordfjella.

 

Serdecznie zapraszamy do wilii Oksza, Zamoyskiego 25.

Partnerem wydarzenia jest Skitourowe Zakopane.

 «« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    246

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2019