Festiwal ETNOmania (www.etnomania.pl) to koncerty, pokazy, warsztaty, prezentacje i mnóstwo innych etno atrakcji. Do tej pory odbyły się 3 edycje imprezy, czwarta planowana jest na 20 lipca, jak zwykle w skansenie w Wygiełzowie (40 km od Krakowa). Głównym celem Festiwalu jest pokazanie, jak tradycja odnajduje się we współczesności i jakie są jej przejawy.
Na Festiwalu ETNOmania zaprezentuje się ponad 100 wystawców rękodzieła i folkdizajnu, odbędzie się prawie 20 warsztatów rzemiosła, do tego koncerty topowych zespołów folkowych, pokaz mody, etnoinstalacje, kuchnia tradycyjna i w nowoczesnym wydaniu, strefa dzieci i relaksu. Organizatorzy chcą, żeby każdy znalazł coś dla siebie - dzieci i dorośli, studenci, miłośnicy kultury ludowej, etnodesignu i ekologii.
Żeby to wszystko zorganizować, potrzebne jest wsparcie finansowe. Festiwal jest dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ale to wciąż za mało, by go zrealizować. Dlatego Organizatorzy liczą na Sponsorów i wsparcie poprzez portal Polak Potrafi.
Na portalu Polak Potrafi (www.polakpotrafi.pl) trwa właśnie akcja crowdfundingowa, dzięki której można wesprzeć Organizatorów. Potrwa do 12 maja, celem jest 20 000, by móc zrealizować wszystkie zaplanowane atrakcje. Idea portalu polega na tym, że dostaje się wszystko, albo nic, dlatego tak ważne jest promowanie projektu wśród znajomych i zaprzyjaźnionych instytucji.
Oto link do projektu: http://polakpotrafi.pl/projekt/etnomania
Wszystko zajmie Wam 5 minut, a Organizatorom pozwoli zrealizować Festiwal – dla WAS ;)
* * *
Festiwal ETNOmania 2014
Niedziela, 20 lipca
Skansen w wygiełzowie
Warsztaty. Koncerty. pokazy. Prezentacje
Czwarta edycja Festiwalu ETNOmania odbędzie się w niedzielę, 20 lipca, na terenie skansenu – Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie (40 km od Krakowa w stronę Oświęcimia). Festiwal powstał w ramach projektu Szlak Rzemiosła Małopolski, a jego Organizatorem jest Fundacja NADwyraz.
Jak tradycja odnajduje się we współczesności? – na to pytanie Organizatorzy starają się odpowiedzieć na swoim Festiwalu.
Zostanie na nim zaprezentowane tradycyjne rękodzieło ludowe, do tego warsztaty rzemiosła, twórcy i ich historie, kuchnia i produkty regionalne, nauka tradycyjnych tańców ludowych i koncerty topowych zespołów folkowych.
Pokazane zostanie także, dzięki komu i czemu tradycja żyje – młodzi projektanci, tworzący w duchu ETNO, pokaz ETNOmody ze współczesnymi kolekcjami w duchu folkowym, designerskie produkty z motywami ETNO oraz szereg warsztatów.
Zobaczycie jak tradycja uczy, bawi i inspiruje!
Wszystkie atrakcje zostaną zaprezentowane w sześciu strefach tematycznych:
RZEMIOSŁA:
· całodzienne warsztaty i pokazy rzemiosła, prowadzone przez twórców ze Szlaku Rzemiosła Małopolski, m.in. koronka klockowa, zabawkarstwo, bibułkarstwo, rzeźbiarstwo, garncarstwo, tkactwo, kowalstwo, pieczenie chleba, malarstwo na szkle;
· kiermasz rękodzieła ludowego i artystycznego – do kupienia piękne wyroby rękodzielnicze, m.in. rzeźby, garnki gliniane, koronki, podkowy, kwiaty z bibuły, chusty ludowe;
· akcje happeningowe i folkowe przestrzenne instalacje;
FOLKDIZAJNU:
· twórczo przetworzona tradycja na stoiskach młodych projektantów – do kupienia ubrania, torby, biżuteria, elementy wyposażenia wnętrz, meble, zabawki – wszystko z motywami ETNO;
· warsztaty inspirowane, czyli ETNOdesign dla każdego – ozdabianie toreb, t-shirtów, jeansów motywami ETNO;
· pokaz ETNOmody, czyli współczesne kolekcje inspirowane tradycją;
EKO:
· kiermasz EKOproduktów – żywność, zabawki, ubrania;
· warsztaty recyclingowe;
· EKOkuchnia – produkty wegańskie, wegetariańskie, organiczne;
MUZYKI:
· koncerty młodych zespołów folkowych;
· warsztaty tańców ludowych;
DZIECI:
· program ARTystyczno-EKOlogiczny – zabawy plastyczne, ruchowe, zgadywanki, nauka poprzez zabawę;
· konkursy z atrakcyjnymi nagrodami;
RELAKSU:
· kuchnia tradycyjna, wegetariańska i slow-food – pierogi, żurek, groch z kapustą, ziemniaki po cabańsku i napar z mięty, ale również burgery, humus, muffinki i inne pyszności;
· kiermasz produktów regionalnych – swojskie wypieki, przetwory;
· konkursy z atrakcyjnymi nagrodami;
· wycieczki piesze i rowerowe po okolicy, a także na Zamek Lipowiec;
· ,,piknikowanie” na kocykach i leżaczkach ;)
Więcej informacji na:
www.SzlakRzemiosla.pl
www.ETNOmania.pl
www.facebook.com/szlak.tradycyjnego.rzemiosla
www.facebook.com/ETNOman
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Organizator:
Fundacja NADwyraz, ul. Kielecka 17, 31-523 Kraków, 12 686 06 06;
www.nadwyraz.pl