Podczas uroczystej Sesji Rady Miasta z okazji X Dni Zakopanego zostały wręczone Nagrody Burmistrza Miasta Zakopane za rok 2012. Tegorocznymi laureatami są: Mirosława Lubowicz, Teresa Jabłońska i Antoni Marmol. Laudacje odczytał zastępca burmistrza Mariusz Koperski. Pamiętną wizytę na Podhalu Ojca Świętego Jana Pawła II w roku 1997 przypomniał zebranym w Miejskiej Galerii Sztuki były burmistrz Zakopanego Adam Bachleda Curuś.
Szanowna Pani MIROSŁAWA LUBOWICZ
Nieodżałowany Jerzy Waldorff mawiał, że muzyka łagodzi obyczaje, a ja mogę dodać, że śpiew czyni życie piękniejszym. Od roku 2005 Tatrzański Chór „Szumny”, przez Panią założony i kierowany, towarzyszy zakopiańczykom podczas ważnych dla naszego miasta wydarzeniach kulturalnych, angażując się również w działalność charytatywną. Jest też ambasadorem naszego regionu w Polsce i na świecie, znakomicie promując podhalańską kulturę muzyczną. Swej pasji, jaką jest propagowanie śpiewu chóralnego, poświęca Pani swój wolny czas, pracując przy tym społecznie, z całkowitym zaangażowaniem. Toteż w imieniu wszystkich zakopiańczyków dziękuję serdecznie za dotychczasową działalność artystyczną i przyznaję Pani Nagrodę Burmistrza za rok 2012.
Burmistrz Miasta Zakopane
JANUSZ MAJCHER
Szanowna Pani TERESA JABŁOŃSKA
Muzeum Tatrzańskie pod Pani dyrekcją to nie tylko ważna instytucja kulturalna dla Zakopanego, ale też dla całej Polski. Znakomita znajomość zakopiańskiego życia artystycznego XIX i XX wieku pozwoliła Pani na napisanie wielu interesujących pozycji książkowych i opracowanie wydawnictw albumowych. Jest Pani również współautorką wystaw monograficznych, poświęconych twórcom związanym z Zakopanem. To dzięki wystawom przygotowanym przez Muzeum Tatrzańskie, Zakopane zaistniało artystycznie we Francji i we Włoszech. Toteż w uznaniu zasług w rozwoju kulturalnym naszego miasta przyznaję pani Nagrodę Burmistrza Miasta Zakopane za rok 2012.
Burmistrz Miasta Zakopane
JANUSZ MAJCHER
Druh ANTONI MARMOL
W tym roku mija sześćdziesiąt sześć lat od dnia, w którym został Pan członkiem zakopiańskiego „Sokoła”, choć swą karierę w sportach zimowych rozpoczął Pan jeszcze przed drugą wojną światową. Jej ukoronowaniem było w roku 1950 powołanie do kadry narodowej biegaczy narciarskich. Niestety, przynależność do „Sokoła”, tak dziś chwalebna, uniemożliwiła Panu start w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Oslo w roku 1952. Gdy zakończył Pan czynne uprawianie sportu, poświęcił się Pan trenowaniu młodych zawodników, z których wyrosło wielu wybitnych biegaczy narciarskich, między innymi Józef Łuszczek, mistrz świata w biegach narciarskich z roku 1978. Kiedy Polska stała się wolnym krajem, w roku 1990 znalazł się Pan w gronie osób, które przyczyniły się do reaktywowania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Gniazdo w Zakopanem. Dziś jest Pan jego członkiem honorowym, mocno zaangażowanym we wszystkie ważne wydarzenia sportowe, kulturalne i patriotyczne, odbywające się w naszym mieście. Pana szczególną zasługą jest zainicjowanie Biegu Gąsieniców, masowej imprezy, propagującej biegi narciarskie. W uznaniu zasług w działalności sportowej, zawodniczej i trenerskiej, dziękując zarazem za zaangażowanie społeczne na rzecz Zakopanego, przyznaję Panu Nagrodę Burmistrza za rok 2012.
Burmistrz Miasta Zakopane
JANUSZ MAJCHER
(EM)