E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Felietony
„Pierwsze Korkowe Dumacki”
 dodano: 24 Marca 2010    (źródło: Redakcja - studenci PPWSZ)
Świąteczny korek na wyjeździe z Zakopanego

Pomysłów na rozwiązanie problemu przebudowy zakopianki jest tyle, ile dziur w całej trasie prowadzącej do stolicy Tatr. A może nawet więcej. Spór ciągnie się już od kilku lat, ale tak naprawdę nikt nie wie jaki będzie finał. O dwupasmówce prawdopodobnie możemy już raczej tylko pomarzyć i gdybać…. dlaczego? czemu? przez kogo?


Nasuwa się też pytanie co by było gdyby jednak owa droga szybkiego ruchu powstała. Górale mieszkający w „dolinie” krajowej siódemki, protestują. Nie chcą przesiedleń, ani ekranów, które już dzisiaj dzielą mieszkańców i przyjeżdżających ceprów. Boją się że ich przydrożne interesy, w tym agroturystykę, spotka podobny los co „Czarnego Lwa” i „ Białą Damę” (motele w Pcimiu), które świecą pustkami - właśnie za sprawą wspomnianych wcześniej ekranów.

Tak źle i tak nie dobrze. Teraz jest korek w Poroninie, a gdyby była nowa droga zakorkowałoby się całe Zakopane. Wtedy nie pozostałoby nam nic innego jak do nazwy Zakopane dopisać drive-in. Rozwiązało by to z kolei wiele ceperskich problemów m. in. turyści przestaliby narzekać na brak miejsc w lokalach i hotelach (wszystkie czynności wykonywaliby nie wychodząc z samochodu). Tatry przecież też mogliby oglądać przez szybę swojego pojazdu, o ile byłyby widoczne. Ale o „smogach” nie będę pisał, bo kto by się nimi przejmował, kto dziś w nie wierzy.


Nieporozumień jest wiele, ale prawda jest jedna: Żeby była podaż, musi być i popyt. Parafrazując: żeby były dutki muszą być cepry. I nie ukrywajmy, tak było, jest i „bedzie”.

Nie pozostaje więc nic innego jak siąść i robić to co górale umieją najlepiej czyli „dumać, dumać i jeszcze raz dumać”. Można by nawet zorganizować „Korkowe Dumacki”. Myślę, że impreza taka z roku na rok cieszyłaby się coraz większą popularnością, a że „pociąg” do takiej imprezy by był, jestem pewien tak samo jak to, że „kolejka” pod Tatry będzie się ciągła jeszcze przez kilka lat. Nie mogłoby zabraknąć degustacji oscypków „wędzonych” w spalinach Zakopianki, stoisk z plastikowymi krasnalami, baranimi skórami i skarpetkami. Głównym punktem programu mogłaby być konferencja naukowa: „ Wpływ korków na rozwój Zakopanego i okolic” i oczywiście impreza do białego rana. Potem jak to zazwyczaj bywa, obudzilibyśmy się z kacem, tyle że „moralnym” . „Bekając” spalinami i zarzucając jeden drugiemu, że konfliktu nikt nie umie rozwiązać, problemu Zakopianki, korków, zysków i strat, a nie wzrastających zanieczyszczeń….. ale jak mówi przysłowie: „ Pieniądze nie śmierdzą”…… do czasu.

Tekst: GRZEGORZ SŁONINA - PPWSZ


•  :)   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~Moniaa      22:36 Śr, 24 Mar 2010
Świetny artykuł:-)

•  !!   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~IlOnA      22:39 Śr, 24 Mar 2010
Super tekst:-) bardzo ciekawy:p

•  zakopianka   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 mike44      00:20 Czw, 25 Mar 2010
DUDKI mistrzu Słonino, nie dutki.

         •  Re: zakopianka   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~dutki      08:19 Czw, 25 Mar 2010
http://www.nowytarg.pl/dane.ph p?cid=1260

chyba jednak przez T :)

pozdrowienia

         •  Re: zakopianka   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~Marta      21:16 Czw, 25 Mar 2010
to nawet ja jakem krakowianka wiem, że duTki a nie duDtki panie mądrala ;)

•  Super   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~Przypadkowa turystka      23:37 Czw, 25 Mar 2010
Ooooo miło widzieć Pana Grzesia piszącego teksty nie tylko na moje strony internetowe. Tak trzymać!!

•  wierna turystka   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~penelopa      13:37 Sb, 27 Mar 2010
A ja jestem po stronie górali, do których jeżdżę od 45 lat (z Katowic do Białego Dunajca) i samochodem i w korkach niejednokrotnie. Nie wyobrażam sobie jednak poustawianych ekranów, bowiem za chwile będą one brudne i szkaradne a stojąc w korkach póki co można pooglądać przynajmniej tatrzańskie widoki. Serki czy krasnale również mi nie przeszkadzają... Najlepiej wszystko zabetonowac, zaszklić a tak naprawdę zastanawiam się czy gdyby nawet powstała dwupasmówka (w wyniku pretargu czyli najtańszych materiałów), jak szybko rozpoczęłyby się na niej remonty i utrudnienia w jeżdzie...

«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    7025

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2021