E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Felietony
2009 rokiem konia
(TLB )

Wszystko zaczęło się na początku roku. To wtedy, kiedy pod Tatrami jeszcze był śnieg i było biało i czysto. Za to drogi były dziurawe trochę bardziej niż obecnie.

Miało to miejsce w Zakopanem, na Krupówkach i na Gubałówce, a więc na najbardziej zatłoczonych deptakach w kraju. Obecni byli ludzie w całej Polski, kamery, aparaty cyfrowe. Świadków tego jak poniósł koń na Gubałówce było wielu. Tego, co na skutek szczekającego psa wyrwał się fiakrowi, nawet udało się sfilmować, a obraz ten był zatrważający. W obu przypadkach bohaterem był koń, a winnym fiakier, czyli woźnica góralski.
I niby nic, gdyby nie czujna podhalańska policja nie złapała pijanych fiakrów w kondukcie weselnym. Czujność policji spowodowana była ponoć życzliwym donosem mieszkańców stolicy. Finał tego taki, że zaczęło o koniach ( ! ) na Podhalu być głośno.

Sprawa koni, które mogą okazać się niebezpieczne stała się niezwykle medialna. Afery z tymi miłymi, na wskroś polskimi, zwierzętami pozazdrościł też Kraków i okazało się, że i tam konie ponoszą i tratują biednych turystów.

Konna atmosfera grozy zaczęła zataczać coraz szersze kręgi. Kolejne wydarzenia nieco odmieniły opinię o koniach i po incydencie na drodze do Morskiego Oka i śmierci konia Jordka, okazało się że to tylko ofiary nieludzkich fiakrów.

To wydarzenie stało się apogeum roku konia w Polsce, a już na pewno na Podhalu. Stało się tak popularne, że głos zabrał nawet Związek Podhalan, Prezydent no i turyści. Potępieniom nie było końca, a okazało się że koń po prostu padł. Potem już nikt nie spytał fiakra, czy ma drugiego konia i czy po stracie Jordka, aby nie stracił - on i jego rodzina - środków do życia?

Wbrew jednak pozorom historia ta ma miły finał. Oto grupa uczniów z zakopiańskiego liceum zdołała uratować klacz Awersję. Okazało się jednak że na Podhalu kochamy konie. Ale o tym w Polsce już nie było tak głośno.

Tak więc mija kolejny rok, tym razem koniem naznaczony. Przyszły rok niesie nam wybory. Może więc zastąpią one sensację ze zwierzętami w roli głównej?

Chyba że na pierwszy plan wejdą... barany!

tlb
 strona:

«« Powrót do listy wiadomości


Udostępnij     Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    7704

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2021