E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
Ahoj przygodo!
 dodano: 23 Kwietnia 2009

Rozpoczyna się ósma edycja Programu NIVEA Błękitne Żagle. W tym roku znowu błękitnie zrobi się w wielu pięknych miejscach w Polsce. I znowu najmłodsi, kilkuletni zaledwie żeglarze, wystartują w pierwszych w swoim życiu regatach.


Terminarz najważniejszych regat NIVEA Błękitne Żagle 2009:
 
Nowy Targ (Jezioro Czorsztyńskie) 6 – 7 czerwca
Szczegółowy program regat na Zalewie Czorsztyńskim – w maju na portalu www.z—ne.pl
 
Mrągowo (jezioro Czos) 27 – 28 czerwca
Poznań (Jezioro Kierskie) 4 – 5 lipca
Brodnica (jezioro Niskie Brodno) 25 – 26 lipca
Kielce (Zalew Kielce) 8 – 9 sierpnia
Puck (Zatoka Pucka) 22 – 23 sierpnia

  •  

  •  
Idea Programu
NIVEA Błękitne Żagle to prekursorskie przedsięwzięcie w skali światowej. Program skierowany jest do najmłodszych żeglarzy w wieku do 11 lat. Obejmuje on 33 kluby żeglarskie, które otrzymują wsparcie finansowe oraz sprzęt sportowy. Program opiekuje się także kadrą narodową polskich Optimiściarzy – NIVEA Team Poland, która z sukcesami reprezentuje nasz kraj we wszystkich zawodach najwyższej rangi sportowej.
Program realizowany jest we współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim (PZŻ) oraz Narodowym Stowarzyszeniem Klasy Optimist (NSKO). Od lat patronuje mu także Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polski Komitet Olimpijski. Program wspiera uznana marka odzieżowa Henri Lloyd, Targi Wiatr i Woda oraz miesięcznik „Żagle”.
Główną ideą akcji NIVEA Błękitne Żagle jest promowanie żeglarstwa jako sposobu na aktywny wypoczynek dzieci i ich rodzin. Nacisk położony jest też na walor edukacyjny, czyli wychowywanie dzieci poprzez sport, stymulujący prawidłowy rozwój psychofizyczny.
 
W tym roku w Programie pojawi się nowy klub żeglarski – UKS Silesia, który zastąpi UKS Żagielek Zabajkę z Głogowa Małopolskiego. Klub powstał niedawno, ale już pochwalić się może prężnie rozwijającą się szkółką żeglarską dla najmłodszych oraz zawodnikami, którzy startują zarówno w zawodach lokalnych, jak i międzynarodowych. Warto także wspomnieć, że na ósmą edycję Programu NIVEA Błękitne Żagle przypadnie miły jubileusz – setne błękitne regaty!
 
NIVEA Polska – Patron najmłodszych żeglarzy
NIVEA to jedna z najbardziej znanych i lubianych marek w Polsce. Od dziesiątków lat cieszy się ona niemijającą popularnością i sympatią wśród konsumentów. Firma NIVEA Polska chętnie dzieli się swoim sukcesem rynkowym, a orientacja prospołeczna, niezawodność i szacunek należą w całym koncernie Beiersdorf do stałych elementów filozofii. NIVEA Polska Sp. z o.o., jako duże i silne przedsiębiorstwo, chce angażować się w ważne społecznie sprawy. Od roku 2001 trwa partnerski program z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym – Bezpiecznie z NIVEA i WOPR, którego celem jest poprawa stanu bezpieczeństwa na plażach polskiego wybrzeża. Kolejną akcją, zainicjowaną w roku 2002, jest długofalowy Program NIVEA Błękitne Żagle, wspierający najmłodszych żeglarzy, promujący zdrowy tryb życia, bezpieczną zabawę oraz wspólny wypoczynek dzieci i rodziców.
 
Moda na Optimisty
Blisko 7 tysięcy najmłodszych żeglarzy objętych Programem od 2002 roku, zorganizowanie blisko 100 błękitnych regat i rodzinnych pikników, około 6 mln zł dotacji na rzecz klubów żeglarskich to efekty realizowania założeń akcji NIVEA Błękitne Żagle. Jednak tym, co najbardziej cieszy jej pomysłodawców, jest ogromny wzrost liczby polskich Optimiściarzy czynnie uprawiających żeglarstwo. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku było ich zaledwie 350, a dziś aż 1300! Program NIVEA Błękitne Żagle ma w tym swój znaczący udział. Statystyki prowadzone przez NSKO wskazują także, że od 2002 roku, kiedy Program został uruchomiony, ponad dwukrotnie wzrosła liczba sprzętu sportowego dostępnego w klubach i umożliwiającego dzieciom naukę żeglowania.
Ogromnie cieszą również sukcesy w międzynarodowej rywalizacji zawodników z NIVEA Team Poland. Największe dotychczas osiągnięcia datują się na 2003 rok, kiedy chłopcy zdobyli Mistrzostwo Europy i rok 2004, gdy w Mistrzostwach Świata w Ekwadorze polscy zawodnicy wywalczyli I miejsce w zawodach drużynowych Team Racing oraz II miejsce w klasyfikacji państw (Miami Herald Trophy). W tym samym roku chłopcy obronili także tytuł Mistrza Europy. W sezonie 2005 Polska była organizatorem Mistrzostw Europy NIVEA IODA European Optimist Championships, a rok 2006 przyniósł kolejny wielki sukces – Polacy wrócili z trzema medalami Mistrzostw Europy – dwoma srebrnymi i jednym brązowym.
Sezon 2007 zawodnicy kadry NIVEA Team Poland zakończyli dużym osiągnięciem, jakim był złoty medal i drużynowy puchar Europy, zdobyte w październiku, w Berlinie. A w 2008 roku sukcesem zakończyły się Mistrzostwa Europy w kategorii drużynowej, po raz pierwszy rozgrywanej w tej randze sportowej. Młodzi Optimiściarze wywalczyli srebrny medal. To nie jedyny polski akcent na mistrzostwach we Włoszech. Najbardziej utytułowana polska zawodniczka – Sara Piasecka - zajęła trzecie miejsce w zawodach indywidualnych.
 
Można stwierdzić, że w Polsce trwa moda na Optimisty, a dzięki Programowi NIVEA Błękitne Żagle coraz więcej błękitnych żeglarzy wypływa na szerokie wody sportowej kariery.
 
Jak powstała najmniejsza łódka regatowa świata?
Konstruktorem łódki był Amerykanin, Clark Mills, który zgodził się zaprojektować ją na prośbę działającej na Florydzie organizacji społecznej „Klub Optymistów”. Jego wolontariusze, obserwując małych chłopców bawiących się na ulicach miasta czterokołowymi, popychanymi wózkami, pomyśleli, że warto stworzyć ich pływający odpowiednik. Optimist powstał w 1947 roku. Jego prosta budowa spowodowała, że chwilę później w ślady Millsa poszło wielu konstruktorów - naśladowców.
W Europie łódka pojawiła się w 1954 roku dzięki kapitanowi duńskiego statku, Axlowi Damgaard. Optimist zauroczył go, gdy przebywał z wizytą w USA i postanowił, po niewielkim jego zmodyfikowaniu, rozpropagować tę łódkę na kontynencie europejskim. 11 lat później powstał Międzynarodowy Związek Klasy Optimist, IODA (International Optimist Dinghy Association), który założyło siedem krajów. Obecnie IODA zrzesza 114 krajów z niemal wszystkich kontynentów. Zarejestrowanych jest w niej 130 tys. łódek, co oznacza, że Optimist jest drugą najpopularniejszą klasą żeglarską na świecie.
 
Więcej o Programie: www.nbz.pl
 

 
Kluby objęte Programem NIVEA Błękitne Żagle w 2009 roku:
 
MKS Dwójka Warszawa
MKŻR Szczecin
PTŻ Nowy Targ
SSW Iława
UKS Arka Gdynia
UKS Dwójka Baza Mrągowo
UKS FIR Warszawa
UKS HALS Sopot
UKŻ HORN Kraków
UKS KET Charzykowy
UKS Kuźnia Rybnik
UKS Marina Warszawa
MKŻ Mikołajki
UKŻ MOKiS Kamień Pomorski
UKS MOS Ełk
UKS Mustang Giżycko
UKŻ OPTI CWM Gdynia
UKS Pilawa Nieporęt
UKS Pojezierze Brodnica
UKS Port Toruń
UKŻ Tramp Koszalin
UKS Zalew Kielce
UKS Zatoka Puck
UKS YKP Kalisz
UKS Yacht Klub STAL Gdynia
UKS YKP Gdynia
UKS Silesia Chełm Śląski
UKŻ Żeglarz Wrocław
UKŻR Niegocin Giżycko
WKŻ Wolsztyn
WTR Węgorzewo
ŻMKS Poznań
ŻUKS Optymistrz Poznań










«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1739





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025