E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Zakopane
Artystyczne 15 lat
 dodano: 15 Listopada 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/11/15)

W Zakopanem: Jubileusz POSA.

Dokonaniami uczniów w dziedzinie teatru, folkloru, plastyki i dziennikarstwa pochwaliła się Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Artystyczna w Zakopanem podczas gali jubileuszowej z okazji piętnastolecia istnienia. Gości na swoje urodziny szkoła zaprosiła w miniony poniedziałek, do Teatru Witkacego.


W POSA zajęć artystycznych jest sporo. Przedstawienie ich podczas jednego spotkania jest praktycznie niemożliwe, dlatego gala, która odbyła się w teatrze, to początek jubileuszowych prezentacji szkoły.

Uroczystość rozpoczęła projekcja filmu dokumentalnego przygotowanego przez uczniów klasy III gimnazjum podczas warsztatów dziennikarskich pod kierunkiem Ewy Czerwieniec. W dokumencie zatytułowanym "Artystyczna dla opornych" gimnazjaliści próbowali odpowiedzieć na pytanie, jaka jest szkoła artystyczna.

POSA jest jedyną szkołą w Polsce, która w swojej ofercie ma lekcje z wiedzy o regionie. Program opracował Maciej Pinkwart, który te zajęcia także prowadzi. Ich uzupełnieniem jest praktyczne spojrzenie na region w postaci lekcji folkloru. Każdy uczeń POSA w klasie IV przechodzi jednoroczny kurs śpiewu i tańca góralskiego. Zajęcia te prowadzi Elżbieta Cukier, która z okazji jubileuszu przygotowała program folklorystyczny. Wykonał go międzyklasowy zespół, specjalnie stworzony na potrzeby jubileuszu. Tancerzy nagrodzono gromkimi brawami, usłyszeli też słowa uznania od obecnych na widowni znawców "tematu", m.in. Franciszka Bachledy Księdzularza, sekretarza Urzędu Miasta Zakopanego, i wicestarosty tatrzańskiego Andrzeja Skupnia.

W foyer teatru goście mieli okazję oglądać wystawę prac plastycznych, którą przygotowała kierownik wydziału plastyki w POSA, Renata Mrowca. Była to tylko mała próbka tego, co będzie można zobaczyć 23 listopada w Galerii Zespołu Szkół Plastycznych im. A Kenara "Strug". Tego dnia otwarta zostanie duża, retrospektywna wystawa prac absolwentów i uczniów szkoły.

Prawdziwą artystyczną ucztę przygotowała na galę III klasa gimnazjum pod kierunkiem Krzysztofa Najbora, aktora Teatru Witkacego i nauczyciela w POSA. To była główna niespodzianka wieczoru. Gimnazjaliści przedstawili bardzo udany, udowadniający ich dobry warsztat aktorski, zabawny spektakl według "Snu nocy letniej" Williama Szekspira.

Jubilatce pozostały jeszcze do prezentacji dokonania muzyczne. Koncert jubileuszowy zaplanowano na 18 grudnia w Miejskiej Galerii Sztuki.

15-lecie szkoły to okazja, która skłania do refleksji i podsumowań. Nie zabrakło, więc słów uznania ze strony zaproszonych gości. Wśród nich gratulacje na ręce obecnej dyrektor szkoły, Justyny Jasiorkowskiej, składał reprezentujący Centrum Edukacji Artystycznej główny wizytator, Eugeniusz Buda. Zakopiańską szkołę artystyczną zna bardzo dobrze, bowiem przez pięć lat sprawował nad nią nadzór w imieniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Najważniejszym gościem gali była Lidia Długołęcka-Pinkwart, założycielka i wieloletnia dyrektor POSA. Bez niej ta szkoła nigdy by nie powstała. Dzięki jej marzeniom i uporowi w ich realizacji dzisiaj Zakopane może poszczycić się szkołą o wyjątkowym, unikalnym na skalę kraju charakterze. Piętnastolecie było, więc okazją, by za to "dzieło" jej podziękować.

Tego wieczoru w teatrze odbyła się także promocja książki "Portrety" wydanej z okazji jubileuszu. Jej autorką jest Lidia Długołęcka-Pinkwart, która zebrała kilkanaście wywiadów z absolwentami POSA i kilkoma nauczycielami. Losy absolwentów i ich spojrzenie na szkołę z perspektywy czasu ukazują sens istnienia szkoły artystycznej. Wydawcą książki jest Rada Rodziców POSA.

(ECZ)


Ważnym gościem gali była Lidia Długołęcka-Pinkwart, założycielka POSA
Gimnazjaliści zaprezentowali "Sen nocy letniej" Szekspira w wersji współczesnej (Fot. Ewa Czerwieniec)

Jubileuszowe nagrody

Medale Edukacji Narodowej otrzymały Elżbieta Rybowicz i Danuta Pietrzak.

Burmistrz Zakopanego przyznał nagrody Ewie Czerwieniec-Walczewskiej, Jarosławowi Hulbójowi, Mirosławowi Nadymusowi, Tomaszowi Paluchowi.

Nagrody Rady Rodziców otrzymali: Lidia Długołęcka-Pinkwart, Justyna Jasiorkowska, Ewa Czerwieniec-Walczewska i Maciej Pinkwart.

Nagrody dyrektora POSA otrzymali nauczyciele: Anna Maciejewska, Grażyna Malinowska, Irena Orłowska-Świerczyńska, Aleksandra Kowal-Kozłowska, Monika Koba, Krzysztof Najbor, Marek Wrona, Renata Mrowca, Katarzyna Pietrzyk, Jadwiga Barańska-Różak, Stanisław Lubowicz, Zofia Ziach, Cezary Wagner i Elżbieta Cukier oraz pracownicy administracji: Elżbieta Drożdż, Anna Krzysztoszek-Ząbek, Maria Strączek, Stanisław Piekarczyk, Grzegorz Bieniek, Paweł Gut-Misiaga.









«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    2464





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025