E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Zakopane
XV-LECIE PAŃSTWOWEJ OGÓLNOKSZTAŁCĄCEJ SZKOŁY ARTYSTYCZNEJ W ZAKOPANEM
 dodano: 12 Listopada 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/11/12)
Justyna Jasiorkowska, od dwóch lat piastuje stanowisko dyrektora POSA należącej do Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem

Jesteśmy dumni z absolwentów mówi JUSTYNA JASIORKOWSKA, dyrektor Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem.


- Czy po piętnastu latach istnienia szkoła artystyczna znalazła swoje miejsce w Zakopanem?

- Zdecydowanie tak. Szkoła znalazła swoje miejsce w lokalnym środowisku, choć jest prowadzona przez Ministerstwo Kultury, a nie samorząd regionalny. Jesteśmy zapraszani do współuczestnictwa w konkursach, zawodach sportowych. Organizujemy koncerty, wystawy. Mamy też poparcie władz miejskich dla wielu naszych poczynań. Zresztą o tym, jak jesteśmy postrzegani, świadczy najlepiej znakomita rekrutacja do szkoły w ostatnich latach. Notujemy stały wzrost zainteresowania wśród rodziców, którzy chętnie zgłaszają do nas przyszłych pierwszoklasistów. Cieszy nas to ogromnie, gdyż czujemy akceptację i potwierdzenie słuszności kierunku naszych starań o naprawdę dobrą szkołę.

- Pierwsi absolwenci POSA są już studentami. Czy po 15 latach można powiedzieć, kim jest jej absolwent, jaką drogę życiową wybrał?

- Z okazji naszego jubileuszu mogliśmy wydać - dzięki pomocy finansowej Rady Rodziców - książkę pt. "Portrety absolwentów Szkoły Artystycznej w Zakopanem", która w pewnym stopniu odpowie na to pytanie. Materiał do książki zebrała i opracowała Lidia Długołęcka-Pinkwart, założycielka szkoły i jej wieloletnia dyrektorka. Absolwenci w wywiadach wielokrotnie odwołują się do czasów szkolnych, doceniają wpływ POSA na ich dalszy rozwój. Ich sukcesy pokazują, jak łatwo odnajdują się w przeróżnych dziedzinach życia. Jesteśmy z nich ogromnie dumni i cieszymy się, że nas dobrze wspominają i chętnie odwiedzają.

- Jakie atuty szkoły uważa Pani za najważniejsze?

- Najważniejszy jest oczywiście jej program - urozmaicony, podpierany ciekawymi projektami, wyjazdami i plenerami. Praca w małych klasach to też atut. Skutkuje bardzo dobrymi wynikami nauczania i sprawia, że szkoła jest bezpieczna. Największym jednak są ludzie, którzy tu pracują. Bez nich niewiele by się udało. Jest to znakomity zespół kompetentnych i kreatywnych nauczycieli. Oni właśnie przez te piętnaście lat tworzyli szkołę i wypracowali jej obecny kształt. Za to im dzisiaj serdecznie dziękuję.

Koncertujący uczniowie
 

Mikołajowe koncerty są wielkim przeżyciem dla świeżo upieczonych uczniów POSA

6 grudnia każdego roku to magiczna data w muzycznym życiu POSA. To dzień, w którym pierwszoklasiści, już po trzech miesiącach nauki, występują na swoim pierwszym w życiu koncercie. Od tego wszystko się zaczyna.

Takich pokazów przeżyją jeszcze wiele, za każdym razem bogatsi o doświadczenia, lepsi w opanowywaniu tremy.

Gry na instrumencie w klasach od I do VI uczą się wszyscy uczniowie. Grają indywidualnie oraz w zespołach i orkiestrze. Dzieci mają również okazję śpiewać w chórze i zespołach wokalnych. Efekty muzycznego kształcenia prezentują podczas koncertów w szkole, często poza nią. Szkoła ma już na swoim koncie koncerty między innymi w Rzymie, Wiedniu, Popradzie, Nitrze.

Piórem i słowem
 

Pokazy klas gimnazjalnych to wyjątkowe wydarzenia w życiu szkoły

Jak trudno zostać poetą? O tym może opowiedzieć każdy uczeń POSA, bo każdy wielokrotnie w czasie nauki podejmuje trud napisania wiersza. Tę dziedzinę sztuki dzieci poznają podczas zajęć z literatury, w których uczestniczą już od czwartej klasy szkoły podstawowej.

Piszą także inne utwory o charakterze literackim: opowiadania, eseje. Gatunki dziennikarskie zgłębiają podczas lekcji masmediów i warsztatów dziennikarskich. Twórczość publikowana jest w szkolnych wydawnictwach i na stronie internetowej. Doceniana jest na wielu konkursach. Co roku POSA może pochwalić się liczną grupą laureatów na Ogólnopolskim Konkursie Twórczości Literackiej "Lipa". Ważnym szkolnym wydarzeniem jest doroczna Gala Poezji.

Fantastyczną zabawę, popartą jednak ciężką pracą, mają uczniowie podczas zajęć teatralnych. Te prowadzone są już od pierwszej klasy szkoły podstawowej przez aktorów Teatru Witkacego. Każda grupa wystawia przynajmniej jeden spektakl rocznie. Wielkim wydarzeniem są zwykle pokazy teatralne klas gimnazjalnych. Starsi uczniowie mają bowiem okazję występować w scenerii prawdziwego teatru. Ich spektakle prezentowane są na małej scenie Teatru Witkacego.

Artystyczna piętnastolatka 

Szkoła powstała w 1992 i początkowo działała pod nazwą Państwowa Podstawowa Szkoła Artystyczna. Jako POSA funkcjonuje od chwili, kiedy przy podstawówce, w 1999 roku powstało także gimnazjum. Przez pierwsze lata szkoła funkcjonowała eksperymentalnie przy Państwowej Szkole Muzycznej im. M. Karłowicza. W 1996 została zatwierdzona przez Ministerstwo Kultury i Sztuki jako osobna ośmioklasowa placówka oświaty artystycznej w ramach Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem. Założycielką szkoły jest mgr Lidia Długołęcka-Pinkwart, która do 2005 roku pełniła funkcję jej dyrektora.

POSA finansowana jest z budżetu Ministerstwa Kultury Sztuki, a dodatkowe fundusze na utrzymanie, a przede wszystkim na realizację artystycznych programów, przekazują rodzice, czasem prywatni sponsorzy i Towarzystwo Edukacji Artystycznej. Szkoła współpracuje z naukowcami z Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego.

W tej chwili w szkole uczy się 121 uczniów, którzy realizują pełny program szkoły podstawowej i gimnazjum, pełny program szkoły muzycznej I stopnia, a ponadto zajęcia z dziedziny plastyki i historii sztuki, teatru, baletu, wiedzy o muzyce, wiedzy o regionie, warsztatów literackich, warsztatów dziennikarskich. Od najmłodszych klas prowadzona jest nauka języków obcych i obsługi komputerów. Wszystkie wymienione dziedziny sztuki dzieci w klasach szkoły podstawowej poznają w stopniu podstawowym. Przechodząc do gimnazjum, dokonują wyboru fakultetu: plastycznego, muzycznego lub literackiego.

Obecnie dyrektorem POSA jest Justyna Jasiorkowska.

Napisali o szkole 

Pierwszy raz trafiłem do szkoły we wrześniu 1995 roku, gdy prowadziłem wraz ze studentami pedagogiki UŁ badania biograficzne nad wybitnymi twórcami mieszkającymi pod Giewontem. (...) Kiedy wraz z szesnastoma studentkami przyszedłem do gmachu przy Sienkiewicza 12, uderzył mnie od razu jeden znamienny widok. Zobaczyliśmy uśmiechnięte od ucha do ucha dzieci. (...) Istnieje wśród badaczy szkół powiedzenie, że efektywność i jakość nauczania można poznać nie tyle po wynikach testów, ile po minach dzieci. (...) POSA stanowi wyjątkową, unikalną w skali naszego kraju, a być może również w skali szerszej, innowację edukacyjną. Badania jakościowe (...) dowiodły, że wielu nauczycieli przedmiotów artystycznych realizuje postulaty twórczego nauczania niemal we wzorcowy sposób.

PROF. DR HAB. KRZYSZTOF J. SZMIDT,

KATEDRA BADAń EDUKACYJNYCH UŁ

(..) Efekty dopracowanego i racjonalnie realizowanego eksperymentu (...) przejawią się w tym, że uczniowie prezentują niezwykły na każdym etapie nauczania stopień aktywności artystycznej, świadomości, wrażliwości i inteligencji, a także wyróżniają się oryginalnością i odwagą w formułowaniu tez, ocen oraz wyrażaniu własnych przemyśleń i poglądów.(...) Skorelowane treści programów zajęć ogólnokształcących z zajęciami artystycznymi oraz realizacja ścieżek międzyprzedmiotowych pomagają uczniom osiągać bardzo wysokie wyniki z zajęć ogólnokształcących, co jest wyraźnie widoczne w wynikach sprawdzianu i egzaminu kompetencyjnego - jednych z najwyższych wyników w grupie szkół podstawowych i gimnazjów w województwie małopolskim.(...) Osiągnięcia POSA jednoznacznie wskazują, że - prowadzony w POSA eksperyment należy do jednych z najciekawszych i najbardziej inspirujących metod pedagogicznych w polskim szkolnictwie artystycznym, i że metoda ta warta jest kontynuowania.

EUGENIUSZ BUDA, Gł. WIZYTATOR,

CENTRUM EDUKACJI ARTYSTYCZNEJ

(...) W szkole tej dzieci i młodzież może w pełni rozwijać swoje zamiłowania i zdolności artystyczne pod okiem wybitnych mistrzów i wytrawnych pedagogów. Szkoła powstała dzięki zdolnościom, uporowi i pasji długoletniej Dyrektorki Pani Lidii Długołeckiej-Pinkwart, która stworzyła jej idee, program i wywalczyła dla niej status szkoły państwowej, co ma niebagatelne znaczenie dla kształcenia uczniów zdolnych pochodzących z rodzin o różnym stopniu zamożności.

PROF. ZW. WIESłAWA LIMONT,

UMK W TORUNIU

Przy sztalugach i komputerze
 

Praca Jana Pęksy

Na początku działania POSA plastycy rysowali i malowali, siedząc w ławkach, w zwykłej sali lekcyjnej. Od kilku lat możliwości realizacji zajęć plastycznych w szkole artystycznej bardzo się poprawiły. Teraz pracuje się przy sztalugach oraz przy komputerach umożliwiających poznanie grafiki komputerowej i technik filmowych.

Zajęcia plastyczne prowadzone są od pierwszej klasy w wymiarze od 2 do 4 godzin. Ogromne możliwości twórczej pracy dają plenery, które w POSA organizowane są przynajmniej trzy razy w roku. W pierwszym, we wrześniu, nad polskim morzem uczestniczą wszyscy uczniowie. Wiosną kulturę europejską poza granicami naszego kraju poznają gimnazjaliści. W czerwcu maluchy z klas I do III spędzają kilka dni w Tatrach.

Szkoła organizuje wystawy i nie tylko w swojej szkolnej galerii. W historii zdarzyły się już plastyczne prezentacje m.in. w Instytucie Polskim w Rzymie, w Ambasadzie Polskiej w Atenach, w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem, w zakopiańskim hotelu "Stamary".











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1494





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025