E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Tatry» Wycieczki» Wszystkie

Podhale
Zbieranie danych
 dodano: 31 Października 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/10/31)
- Kto jest właścicielem obiektu, jaka jest powierzchnia zabudowy i użytkowa, z czego zrobiono budynek. O to pytają gromadzący dane - wyjaśnia geodeta powiatowy Jerzy Sowiński (z prawej) (Fot. Rafał Gratkowski)

Mieszkańców niepokoją wizyty ze starostwa.

Pukają do domów, pytają o właścicieli lokali, sprawdzają, w jaki sposób użytkowane są nieruchomości. Ich praca potrwa do stycznia. Na podstawie zebranych danych, gmina będzie mogła zweryfikować nałożone na właścicieli nieruchomości podatki. Przykład niektórych gmin wskazuje, że po stworzeniu ewidencji gruntów i budynków wpływy do budżetu wzrosły nawet o 70 procent.


Goście odwiedzający mieszkańców Zakopanego to pracownicy krakowskiego konsorcjum, które wygrało przetarg na sporządzenie ewidencji gruntów i budynków. - To zadanie zlecone przez rząd, płacimy za to 400 tysięcy złotych. Mapa ewidencji gruntów przyda się np. gminie, która będzie mogła sobie sprawdzić, czy stan faktyczny pokrywa się z tym zgłoszonym przez właścicieli nieruchomości, czy nie trzeba nałożyć większego podatku. Z naszych doświadczeń z innymi gminami, okazuje się, że po sporządzeniu nowej ewidencji wpływy do budżetu wzrosły nawet o 70 proc. - tłumaczy starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski. Wyjaśnia też, że mieszkańcy powinni się w sprawie tworzonej ewidencji kontaktować wyłącznie z pracownikami konsorcjum, które posiada upoważnienia od starosty do tworzenia bazy danych. - Ludzie są zaniepokojeni, ale nie trzeba przychodzić do urzędu, pracownicy konsorcjum spotkają się w dowolnym, dogodnym dla właściciela nieruchomości terminie i spiszą wszystkie potrzebne dane - dodaje starosta.

Naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami starostwa tatrzańskiego Jerzy Sowiński przypomina, że tworzenie mapy ewidencji gruntów i budynków to obowiązek nałożony na powiat Ustawą prawo geodezyjne i kartograficzne. - My już mamy dane o gruntach, jak są położone działki, w jakim obrębie, do jakiej gminy przynależą, jaką mają powierzchnię. Teraz zbierane są dane o powierzchni zabudowy, o własności, o powierzchni użytkowej i z jakiego materiału wykonany jest budynek - dodaje Jerzy Sowiński.

Po zebraniu wszystkich potrzebnych danych stworzone zostaną kartoteki budynków. Dokument na trzy tygodnie wyłożony będzie do weryfikacji przez obywateli w Wydziale Geodezji.

(RAV)











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1845





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024