Zakopane, Nowy Targ, Szczawnica, Rabka-Zdrój - przedwyborczo.
Głosując na kandydata do Sejmu, stawiamy na jednej wybranej liście jeden "x" w kratce po lewej stronie nazwiska. Wybierając senatora - możemy postawić "x" dwa razy, przy dwóch nazwiskach. Jeśli ktoś postawi jeden "x" - głos też będzie ważny.
W Zakopanem osoby niepełnosprawne i starsze mogą liczyć na transport do komisji wyborczej. Wystarczy zadzwonić w godz. od 10 do 18 na nr tel. 202 04 00 (centrala) lub 202 04 45 (sekretariat burmistrza) i się umówić.
- Osoby przyjezdne, które będą posiadały odpowiednie zaświadczenie mogą zagłosować w dowolnej komisji - zapewnia Maria Ringer, naczelnik Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Zakopane. - Niepełnosprawnym polecamy komisję w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych, która mieści się na parterze i jest łatwo dostępna.
W Szczawnicy usytuowanie lokali wyborczych pozostanie bez zmian. Mieszkańcy Jaworek głosować będą w budynku zlikwidowanej szkoły, w Szlachtowej urny wyborcze umieszczone będą w budynku Szkoły Podstawowej nr 3, pozostałe lokale wyborcze mieścić się będą w remizie OSP, Szkole Podstawowej nr 1, sanatorium "Papiernik", Gimnazjum Publicznym. Osoby niepełnosprawne mogą głosować w Szkole Podstawowej nr 1.
W Rabce-Zdroju dwa lokale będą przygotowane na przyjęcie niepełnosprawnych, oba nie mają przygotowanych barier architektonicznych. Pierwszy z nich to lokal nr 5, który w tym roku mieści się w przedszkolu nr 1 na osiedlu Orkana, drugi - na terenie szpitala (lokal nr 12). Każda osoba, która nie ma szans na samodzielne dojście do lokalu wyborczego, może zadzwonić pod numery: 0 (18) 2677424 i 0 (18) 2676440 lub bezpośrednio na numer komórkowy pełnomocnika wyborczego: 0 (693) 029181 i podać swój adres. Zostanie po nią wysłany samochód.
W Nowym Targu mieszkańcy: Alei Solidarności, ulic Podtatrzańska (od ul. Krakowskiej do Szaflarskiej) - domy, Podtatrzańska: 44,46,47,47E (bloki), Spokojna, Wojska Polskiego: 16, 18, 20, 22, 24, 26 (bloki), os. Wincentego Witosa, będą głosowali w nowo utworzonym lokalu wyborczym usytuowanym w Przedszkolu Prywatnym "Wesoła Ciuchcia" przy ul. Wojska Polskiego 26.
Natomiast mieszkańcy ulic: Cypriana Kamila Norwida, Grel (od nr 1 do wiaduktu), Przywodzie, Skotnica, Skotnica Górna, Świętej Anny, Ustronie, Ustronie Górne, Zacisze, os. Jana Bednarskiego, którzy wcześniej głosowali w lokalu Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul Kościuszki, teraz oddadzą głosy w nowo utworzonym lokalu wyborczym w MBWA Galeria "Jatki" ul. Kościuszki 4. Ci, którzy byli przypisani do lokalu PKPS (w tym samym budynku przy Kościuszki) - nadal tam będą głosowali.
W dniu wyborów nowotarski Urząd Miasta zapewnia stałą łączność telefoniczną. Dyżur pełniony będzie od godz. 5 do 20, przez pracowników ewidencji ludności, numer telefonu (018) 266 29 11, i pełnomocnika Okręgowej Komisji Wyborczej - tel. (018) 261 12 51. Gdyby zaszła konieczność transportu osób niepełnosprawnych do lokalu wyborczego, UM prosi o wcześniejsze zgłoszenie zapotrzebowania na numer telefonu: (018) 26 623 29 lub 26 11 251. Do potrzeb niepełnosprawnych przystosowane są lokale obwodów: nr 1 (Szkoła Podstawowa na Klikuszówce), nr 6 (Zakład Gospodarczy Zieleni i Rekreacji przy stadionie im. Piłsudskiego, ul. Kolejowa), nr 7 (Miejski Ośrodek Kultury przy al. Tysiąclecia) i nr 9 (Szkoła Podstawowa nr 5 przy ul. Orkana). Jeśli ktoś niepełnosprawny wybiera się do innego obwodu - dziś do godz. 15 będzie mógł wziąć zaświadczenie z Urzędu Miasta, uprawniające do glosowania w lokalu przystosowanym.
Stanisława Szołtysek, pełnomocnik ds. wyborów w nowotarskim UM, przypomina o konieczności zabrania z sobą na głosowanie jakiegoś dowodu tożsamości ze zdjęciem. Doświadczenia ubiegłych lat wskazują, że wiele osób o tym zapomina, a bynajmniej nie wystarczy oświadczenie jakiegoś członka komisji: "ja go znam". Mąż zaufania może wtedy zgłosić zastrzeżenie.
(ASZ, KOV, TEZ, BES,)