E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Tatry» Wycieczki» Wszystkie

Podhale
Nagrody Kolberga dla podhalańskich artystów
 dodano: 6 Października 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/10/06)

Dzisiaj dwoje artystów z Podhala - Anna Stopka-Słowińska z Kościeliska i Jan Karpiel-Bułecka z Zakopanego - odbiera w Zamku Królewskim w Warszawie Nagrodę im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej". To najwyższe uznanie dla twórców kultury tradycyjnej.


Nagroda im. Oskara Kolberga ustanowiona została w 1974 r. z inicjatywy płockiego miesięcznika społeczno-kulturalnego "Barwy". W 2002 decyzją ministra kultury jej głównym organizatorem stało się Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Współorganizatorami są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (fundator głównych nagród) oraz Fundacja "Cepelia" - Polska Sztuka i Rękodzieło.

Wyróżnienie jest przyznawane twórcom, badaczom i popularyzatorom kultury tradycyjnej. Ma na celu promowanie najlepszych osiągnięć w twórczości ludowej. Wśród laureatów wielokrotnie pojawiali się Podhalanie. W XXXII edycji jest ich dwoje.

Anna Stopka-Słowińska urodziła się w Kościelisku i tam mieszka do dzisiaj. Malarstwem na szkle zajęła się, zachęcona przez krewnych, w 1987 r. Zaczęła od scenek rodzajowych z życia Podhala, z czasem coraz bardziej pasjonowały ją Madonny - obecnie w większości maluje obrazy o tematyce sakralnej. Po raz pierwszy pokazała swoje obrazy w 1989 r. na wystawie w Muzeum Tatrzańskim. Od tej pory prezentowała je na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jej prace trafiły także do Watykanu, przekazane Janowi Pawłowi II.

Jan Karpiel-Bułecka jest osobą rozpoznawalną w całej Polsce - to zakopiański muzykant i bajarz, założyciel kapeli "Zakopiany". Dużo koncertuje, często występuje w roli konferansjera podczas wielu podhalańskich imprez, także na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Z zawodu jest architektem (ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej), w swojej pracy szczególnie zwraca uwagę na dbałość o zachowanie podhalańskich tradycji w budownictwie. Czyni to nie tylko poprzez przygotowywane projekty, ale często także o tym mówi publicznie podczas posiadów na temat tradycyjnego budownictwa i innych spotkaniach dotyczących architektury.

Na skrzypcach Jan Karpiel-Bułecka nauczył się grać od ojca. Sam opanował także inne instrumenty pasterskie z Podhala. Jest znawcą góralskiej i karpackiej muzyki oraz tradycji. W 1988 r. został laureatem Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości ludowej.

Przy okazji warto wspomnieć, że laureatem tegorocznej Honorowej Nagrody im. Oskara Kolberga jest znany wielu zakopiańczykom Marco Querel, wyróżniony za promowanie polskiej kultury ludowej we Włoszech. Marco Querel przez wiele lat jako promotor kultury ludowej przyjeżdżał do Zakopanego i ściśle współpracował z organizatorami Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. (ECZ)











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    809





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024