E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
Polaniorski Osod w Kościelisku
 dodano: 18 Września 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/09/18)
Owce prowadzone do zagrody w ramach widowiska plenerowego "Osod" w wykonaniu zespołu "Polaniorze" z Kościeliska

Zakończenie VI Tatrzańskich Wici.

W niedzielę na stadionie biathlonowym w Kościelisku odbył się III Polaniorski Osod, który zarazem był imprezą wieńczącą tegoroczną edycję Tatrzańskich Wici. Na oficjalnym otwarciu niedzielnego spotkania wójt Kościeliska Bohdan Pitoń wyraził nadzieję, że Polaniorski Osod już na stałe wpisze się w kalendarz regionalnych imprez.


Osod, czyli powrót bacy z owcami z hal to jedno z ważniejszych wydarzeń na podhalańskiej wsi, które towarzyszy góralom od najdawniejszych czasów. Po raz pierwszy w formie widowiska osod przedstawił zespół "Polaniorze" jeszcze w latach 70. na Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, za co otrzymał wówczas Złotą Ciupagę w swojej kategorii. Od trzech lat w okresie wczesnej jesieni podobny pokaz przedstawiany jest w Kościelisku. Również w tym roku "Polaniorze" zaprezentowali widowisko plenerowe "Osod". W czasie gdy na scenie trwały tańce i śpiewy, z tyłu na polanie pojawił się baca Józef Słodyczka-Maśniak ze swoim owczym stadem, które wzbudziło wielkie zainteresowanie wśród publiczności.

Jan Karpiel-Bułecka, wybitny znawca kultury karpackiej, w części zatytułowanej "Nuty ze sałasa" wraz z gośćmi z Beskidu Żywieckiego, Szczyrku i Wielkopolski zaprezentował typowe instrumenty pasterskie wraz z rzetelnym opisem każdego z nich. Usłyszeliśmy więc heligonkę (najstarszy typ akordeonu), piszczałkę, okarynę (rodzaj fletu z gliny), dudy i beskidzkie gajdy, które wspólnie zagrały w drugiej, popołudniowej części "Nut ze sałasa".

Po pożywieniu dla duszy był też czas na ucztę dla ciała - rozpoczęła się bowiem kulinarna rywalizacja o najlepiej przyrządzone potrawy z baraniny i jagnięciny. Z siedmiu zgłoszonych restauracji i karczm jury w składzie: Alosza Awdiejew - profesor filologii słowiańskiej, aktor i pieśniarz; Józef Pitoń - gawędziarz z Kościeliska, choreograf, przewodnik i ratownik tatrzański oraz Józef Dorula wybrało trzy, które najbardziej zasłużyły na nagrodę.

Złote "Baranie Rogi" zdobyła Leśniczówka "U Zięby" z Witowa, srebrne - Gazdówka "Pod Lasem" z Kościeliska, a brązowe - karczma "Siwor" z Kościeliska.

Niedzielna impreza odbywała się na stadionie biathlonowym, trudno więc wyobrazić sobie, aby mogło zabraknąć części sportowej. Chętni mogli wystartować w zawodach w dwóch kategoriach: rodzinnej i samorządowej sztafecie biathlonowej. Całość miała charakter zabawy, nie brakowało jednak emocji i ducha rywalizacji. Pierwszą kategorię zdominowała trzypokoleniowa rodzina Pitoniów, która zajęła dwa pierwsze miejsca, a na trzecim uplasowała się rodzina Białasów. W kategorii sztafety samorządów i zakładów pracy zwyciężył zespół komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem, drugie miejsce wywalczyła Rada Gminy Bukowiny Tatrzańskiej, a trzecie Rada Gminy w Poroninie.

Na scenie w Kościelisku pojawili się także goście z zagranicy - wystąpił chór "Teika" z Łotwy pod dyrekcją Daigi Galeji, a po nich Słowacy przedstawiający muzykę pasterską pod kierownictwem Richarda Janoština, na co dzień kierownika Muzeum Oravskiej Dediny w Zubercu. Organizatorzy przygotowali też zabawę dla dzieci - konkurs "Na bacówce", który sprawdzał wiedzę najmłodszych na temat pasterskich tradycji.

Oficjalne zakończenie VI Tatrzańskich Wici nie oznaczało jednak końca imprezy - przy żywej muzyce i tej granej z płyt goście długo jeszcze bawili się. Sprzyjała temu ładna, choć nieco chłodna pogoda oraz gęsto rozstawione stoiska z regionalnym jadłem.

(KP)

Fot. Katarzyna Paluch


Oficjalne rozpoczęcie III Polaniorskiego Osodu - Anna Nędza-Kubiniec, prezes Związku Podhalan w Kościelisku oraz wójt gminy Kościelisko Bohdan Pitoń
Nagrodę za 1. miejsce w konkursie "O Baranie Rogi" odebrał syn Marii Zięby, szefowej Leśniczówki "U Zięby"


Jury ocenia "konkursową" baraninę i jagnięcinę - na pierwszym planie: Alosza Awdiejew, w tle: Józef Dorula
"Nuty ze sałasa" - Jan Karpiel-Bułecka (z lewej) i Antoni Gluza prezentują flet gliniany - okarynę







«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    2385





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024