E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
Mieszkańcy mają głos
 dodano: 18 Września 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/09/18)

Dzianisz. Zostać w gminie Kościelisko czy przyłączyć się do Czarnego Dunajca?

W Dzianiszu rozpoczęły się konsultacje społeczne, których wyniki wskażą, czy mieszkańcy chcą oddzielenia wsi od gminy Kościelisko i przyłączenia jej do gminy Czarny Dunajec, czy też nie chcą zmieniać obecnego stanu rzeczy.


Konsultacje zorganizowane zostały przez Urząd Gminy w Kościelisku. Wcześniej Rada Gminy podjęła stosowna uchwałę w tej sprawie. Każdy dom w Dzianiszu do końca miesiąca odwiedzi dwuosobowy zespół konsultantów składający się z radnego gminy oraz pracownika Urzędu Gminy. Urząd wytypował 5 takich zespołów. Początkowo w skład każdej grupy wchodzić miał także przedstawiciel Rady Sołeckiej w Dzianiszu, jednak nie wyraziła ona zgody na współpracę (z wyjątkiem jednej osoby).

Każdy mieszkaniec Dzianisza może zabrać głos w sprawie oddzielenia się wsi od gminy, składając podpis na liście. Jeśli konsultanci nie zastaną któregoś z mieszkańców Dzianisza w domu, może on złożyć swój podpis do końca miesiąca w Urzędzie Gminy (pokój nr 9).

Tymczasem inicjatorzy akcji mającej na celu oddzielenie wsi od gminy Kościelisko i przyłączenia jej do gminy Czarny Dunajec są przeciwni konsultacjom zorganizowanym przez gminę. - Przeprowadziliśmy własne konsultacje już w kwietniu, zebraliśmy ok. 800 podpisów, i przekazaliśmy je "wyżej", otrzymał je premier. Na ten temat zresztą sołtys Dzianisza osobiście z premierem rozmawiał - mówi Wojciech Biernacki, przedstawiciel komitetu protestującego przeciwko przynależności Dzianisza do gminy Kościelisko.

Zmiana administracyjna wsi naruszyłaby nie tylko granice dwóch gmin, ale także powiatów - tatrzańskiego i nowotarskiego. Opinie samorządów w sprawie zmian administracyjnych sołectwa nie mają mocy sprawczej, są jednak niezbędne, by mogła zostać wszczęta odpowiednia procedura. Decyzję podejmie Rada Ministrów na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

(AGN)











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    505





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024