E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
Jesteście wspólnotą
 dodano: 23 Lipca 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/07/23)
Piątkowe uroczystości rozpoczęły się od modlitwy nad grobem Jana Jędrola, twórcy Poroniańskiego Lata

XXXIII Poroniańskie Lato.

W piątkowe popołudnie działacze Związku Podhalan w Poroninie, mieszkańcy gminy i zaproszeni goście zebrali się nad grobem Jana Jędrola, gawędziarza i działacza regionalnego, twórcy Poroniańskiego Lata. Później na ścianie Gminnego Ośrodka Kultury odsłonięto poświęconą mu tablicę, zaprojektowaną przez Wojciecha Łacka i odlaną z brązu przez Tomasza Rossa.


- U progu 33. Poroniańskiego Lata, w osiemdziesiątą rocznicę działalności Związku Podhalan, zrodził się pomysł uhonorowania wielkiego piewcy kultury podhalańskiej na polskiej ziemi i poza jej granicami. Chcemy upamiętnić to wszystko, co Jan Jędrol po sobie pozostawił. Niech ta tablica po wsze czasy przypomina tego miłośnika Tatr i wszystkiego, co podhalańskie - mówił Bronisław Stoch, wójt Poronina.

Tablicę poświęcił ksiądz Franciszek Juchas, a odsłonili ją: Stanisława Pilch, córka Jana Jędrola, wraz z Andrzejem Gąsienicą Makowskim, starostą tatrzańskim i wiceprezesem Związku Podhalan.

- Wielkie Bóg zapłać za pamięć o naszym ojcu - mówiła wzruszona Stanisława Pilch. - Pamiętacie o jego robocie i kontynuujecie jego dzieło. Związek Podhalan to było jego życie, czasem zdawało nam się, że ważniejsze od rodzinnego.

Później uroczystość przeniosła się na scenę przed Gminnym Ośrodkiem Kultury, gdzie zebrali się dawni i obecni działacze Związku Podhalan w Poroninie, który podczas tegorocznego Poroniańskiego Lata obchodzi swoje 80-lecie.

- Każda rocznica łączy w sobie kilka wymiarów. Pierwszy wymiar, to powrót do przeszłości. Drugi, to spojrzenie przez pryzmat przeszłości na dzień dzisiejszy, a trzecim jest zauważenie i docenienie tych ludzi, którzy przeszłość tworzyli, a bez których nie byłoby dnia dzisiejszego - podkreślał wójt Bronisław Stoch, który z okazji rocznicy wręczył medale "Zasłużony dla Gminy Poronin" oraz pamiątkowe tablice i spinki.

Otrzymali je: Aniela Bafia, Andrzej Buńda, Jan Dorula, Tadeusz Dorula, Stanisław Gał, Stanisław Gąsienica-Wawrytko, Zofia Górska, ks. Józef Gut, Józef Hagowski, Jan Hamerski, Maria Jamrych, ks. Franciszek Juchas, ks. Józef Kadela, Stanisława Łukaszczyk, Teresa Nocoń, dr. Bronisław Orawiec, Tadeusz Orawiec, Józef Pawlikowski-Bulcyk, Józef Pawlikowski Kaźmierzyca, Andrzej Skupień i Bronisław Stoch. Ponadto wyróżniono jeszcze sześćdziesięciu innych działaczy Związku Podhalan.

- Takie uroczystości najlepiej pokazują, że jesteście wspólnotą, która kultywuje tradycję. To najpiękniejsza forma bycia we wspólnocie - że pamięta się wydarzenia i osoby, które tę wspólnotę tworzyły. To wielka szkoła patriotyzmu - podsumowała obecna na uroczystości poseł Anna Paluch.

W Gminnym Ośrodku Kultury otwarto wystawę podsumowującą 80 lat działalności Związku Podhalan w Poroninie, przygotowaną przez Anielę Bafię. Znalazły się na niej m.in. najstarsze zachowane zdjęcia z działalności związku, wykonane na początku lat 30., archiwalne dokumenty i wydawnictwa oraz bogata współczesna dokumentacja fotograficzna, autorstwa Stanisława Gała. Najcenniejszym eksponatem jest bez wątpienia sztandar oddziału ZP w Poroninie, najstarszy sztandar Związku Podhalan w Polsce. Osobną gablotkę poświęcono prezesom oddziału.

(KOV)

Zdfjęcia: Michał M. Kowalski


Pamiątkową tablicę odsłonili Stanisława Pilch i Andrzej Gąsienica Makowski
Najcenniejszym eksponatem na rocznicowej wystawie jest najstarszy sztandar Związku Podhalan w Polsce









«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1161





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024