E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
Pożegnali stryka Jaśka
 dodano: 9 Czerwca 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/06/09)
Mostowi Anno Domini 2007 (Fot. Michał M. Kowalski)

Poronin: XIV Zjazd Rodu Mostowych.

Wspomnienia o stryku Janie Gucie-Mostowym, zmarłym w zeszłym roku nestorze rodu Mostowych, zdominowały tegoroczny rodzinny zjazd, który odbył się tradycyjnie w Boże Ciało w Poroninie. Mostową Roku 2007 została Anna Marduła.


Jan Gutt-Mostowy mieszkał we Wrocławiu i był ostatnim synem Pawła i Heleny Guttów-Mostowych z Poronina, właścicieli słynnej Wańkówki. Był zapalonym zbieraczem dokumentów historycznych dotyczących Poronina, Podhala oraz postaci z nimi związanych. W książce "Hej, Mostowi, Mostowi..." opracował i spisał genealogię rodu Guttów-Mostowych i był inicjatorem rodzinnych zjazdów rodowych, które odbywają się od 1994 roku. W swoim dorobku miał także słownik gwary góralskiej oraz liczne sztuki góralskie. Część z nich to sztuki jego autorstwa, a część to gwarowe przekłady i adaptacje utworów znanych dramatopisarzy, m.in. Aleksandra Fredry i Moliera. W dwóch ostatnich zjazdach rodzinnych stryk Jasiek już nie uczestniczył z powodu złego stanu zdrowia. Zmarł w grudniu zeszłego roku w wieku 86 lat. Pochowany został we Wrocławiu.

Czwartkowy XIV Zjazd Rodu Mostowych rozpoczął się od mszy świętej i złożenia części prochów Jana Gutta-Mostowego na poronińskim cmentarzu. W świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury najbliższa rodzina stryka Jaśka zorganizowała poświęconą mu prezentację, a na scenie przed "Wańkówką" dziecięcy teatr wystawił jedną z jego sztuk. Jak co roku uhonorowano Mostowego Roku. Tym razem ten zaszczytny tytuł przypadł Annie Mardule. Po raz pierwszy laureatkę uhonorowano mosiężnym herbem z góralską parzenicą autorstwa warszawskiego artysty Krzysztofa Kizlicha - także Mostowego. Jego oryginalne rzeźby można było oglądać na wystawie zorganizowanej przed Gminnym Ośrodkiem Kultury. Wiele z nich znalazło nabywców. (KOV)











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1149





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024