E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Zakopane
Krzeptówki w żałobie
 dodano: 26 Maja 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/05/26)
Ostatnie dzieło ks. Drozdka - zbiór papieskich pamiątek dla sanktuarium; na zdjęciu z obrazem Jasnogórskiej Pani, na którego odwrocie Jan Paweł II w 1979 roku złożył dedykację wiernym (Fot. Rafał Gratkowski)

Odszedł ks. kustosz Mirosław Drozdek.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w żałobie. Wczoraj o godz. piątej nad ranem, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł ks. Mirosław Drozdek SAC, kustosz Sanktuarium MBF w Zakopanem.


Pierwszy kapelan zakopiańskiej "Solidarności", służby zdrowia i nauczycieli. Pomysłodawca i organizator największych uroczystości kościelnych na terenie Zakopanego, lecz przede wszystkim inicjator budowy sanktuarium na Krzeptówkach. Blisko trzydzieści lat swego życia poświęcił na pracę dla umiłowanego Skalnego Podhala. Ks. Drozdek przez kilka miesięcy walczył z chorobą nowotworową. Przed tygodniem o modlitwy o jego zdrowie prosili kapłani we wszystkich zakopiańskich świątyniach. Rak okazał się jednak silniejszy.

Ksiądz kustosz urodził się 14 sierpnia 1944 roku w miejscowości Zakrzew. W 1962 roku przystąpił do Zgromadzenia Ojców Pallotynów w Otwocku, a następnie przeniósł się do Ożarowa Mazowieckiego. Święcenia kapłańskie przyjął 14 czerwca 1970 w Ołtarzewie z rąk abpa Bronisława Wacława Dąbrowskiego. W 1974 roku został wikarym w Poznaniu. Do Zakopanego został przeniesiony w 1979 roku.

Ojcowie pallotyni działali na Krzeptówkach od początku lat 50. ub. wieku. Kaplica Niepokalanego Serca Maryi powstała w 1951 r. Poświęcił ją ks. arcybiskup Baziak 11 października 1959 r. W kaplicy znajduje się historyczna figura Matki Bożej Fatimskiej, podarowana przez biskupa Fatimy ks. kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu w 1961 r. 15 października 1961 r., ówczesny biskup Krakowa - Karol Wojtyła dokonał poświęcenia figury i kaplicy.

Zmarły ks. Mirosław Drozdek w pamięci wiernych pozostanie inicjatorem wzniesienia sanktuarium na Krzeptówkach jako wotum wdzięczności za ocalenie życia Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu 13 maja 1981 r. Plac pod budowę świątyni poświęcono w lipcu 1987 r. 21 października 1987 r. w Rzymie na placu św. Piotra Ojciec Święty Jan Paweł II koronował Statuę Matki Bożej Fatimskiej. Metropolita Krakowski ks. Franciszek kardynał Macharski 13 maja 1992 r. poświęcił wybudowany kościół.

W tym roku Zakopane świętuje dziesiątą rocznicę wizyty Jana Pawła II. Papież przybył 7 czerwca 1997 r. także do Sanktuarium Fatimskiej Pani na Krzeptówkach. Sprawował tu mszę świętą, konsekrował kościół i wygłosił kazanie. Po przybyciu do sanktuarium najpierw nawiedził kaplicę Niepokalanego Serca Maryi. W swojej homilii papież wyraził wdzięczność za tę świątynię i prowadzoną tutaj modlitwę w jego intencji. - Sanktuarium na Krzeptówkach jest mi w najszczególniejszy sposób bliskie i drogie. Za przyczyną Matki Bożej Fatimskiej życie zostało mi na nowo darowane. Przybyłem do was, aby wam podziękować za waszą dobroć, pamięć i modlitwę, która tu trwa nadal. Dziękuję wszystkim za tę świątynię. Zawiera ona waszą miłość do Kościoła i papieża - mówił Jan Paweł II.

Miniony rok był niezmiernie trudny dla ks. kustosza. W lutym "Tygodnik Podhalański" opublikował artykuł ujawniający, że ks. Mirosław Drozdek mógł być w latach 80. tajnym współpracownikiem SB o kryptonimie Ewa. Tekst powstał w oparciu o materiały SB znajdujące się w IPN. Opublikowano kopie niektórych cytowanych archiwaliów. W oświadczeniu wydanym po publikacji ks. Drozdek kategorycznie zaprzeczył, jakoby współpracował z SB. Na początku marca wniósł do sądu pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko autorowi publikacji. Ksiądz domagał się przeprosin w ogólnopolskich mediach oraz 10 tys. zł na rzecz Caritas. Proces zakończył się ugodą obu stron. O spotkaniach księdza z SB napisali również historycy IPN, jak również ks. Tadeusz Isakowicz Zaleski w książce "Księża wobec bezpieki".

Ksiądz Mirosław Drozdek spocznie w miejscu, które wraz z lokalną społecznością stworzyli pallotyni - na Krzeptówkach. - Tutaj w sposób szczególny spełnia się prośba Matki Bożej poprzez codzienną modlitwę różańcową, uwielbienie Eucharystii, nabożeństwa pierwszych sobót, pokutę i ofiarę. Modlitwy za Ojca Świętego to Różaniec odmawiany przed Najświętszym Sakramentem oraz wieczorny Apel. Oprócz codziennej modlitwy od maja do października 13. każdego miesiąca trwa nocne czuwanie w intencji Ojca Świętego, a dwa razy do roku - 13 maja i 16 października - odbywa się procesja dziękczynna ulicami Zakopanego. Z zakopiańskiego sanktuarium ruszyła Krucjata Różańca Rodzinnego. Z Krzeptówkami związana jest polska gałąź Białej Armii. Przy sanktuarium działa także ośrodek wydawniczy "Biblioteka Fatimska" - mówił ks. Mirosław Drozdek. Jednym z ostatnich dzieł jego życia było zapełnienie sanktuaryjnego skarbca cennymi pamiątkami z życia i kapłańskiej posługi Jana Pawła II.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek o godz. 12 w Domu Zakonnym na Krzeptówkach. Zmarły zostanie pochowany w krypcie na terenie sanktuarium.

(RAV)











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    2500





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025