E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
Gotowi do sezonu
 dodano: 7 Maja 2007    (źródło: Dziennik Polski - www.dziennik.krakow.pl - 2007/05/07)

Goprowcy na Podhalu.

Grupa Podhalańska GOPR wzbogaciła się o nowoczesny system monitorowania, dzięki któremu ratownik siedzący w centrali na ekranie komputera może obserwować położenia goprowskich samochodów. W ten sposób można m.in. koordynować akcję ratowniczą.


Naczelnik Grupy Podhalańskiej GOPR Mariusz Zaród siedzi w centrali GOPR w Rabce przy komputerze. Na monitorze obserwuje położenie wszystkich samochodów terenowych GOPR. Akurat w górach panuje spokój. W Pieninach i na Długiej Polanie w Nowym Targu auta stoją przy dyżurkach. Jeden z landroverów stacjonujących w Rabce pojechał kilka godzin temu do miasta, a później - zabrał go ratownik GOPR, by pojechać na trening z psami ratowniczymi. Na monitorze komputera można sprawdzić trasę, jaką pokonało auto i dokładny czas, w jakim było używane. Dane te można również odtworzyć - np. w postaci animacji na ekranie komputera. W ten sposób ratownik koordynujący akcję poszukiwawczą, organizowaną na dużym terenie, w której udział bierze kilkudziesięciu goprowców i kilka samochodów, może podejmować właściwe decyzje, które zaowocują szybkim i sprawnym odnalezieniem poszukiwanego bądź kontuzjowanego turysty i udzieleniu mu pomocy.

Niebawem firma PLUS, oficjalny sponsor GOPR, wykona audyt urządzeń elektronicznych w Grupie Podhalańskiej GOPR - m.in. komputerów i telefonów komórkowych. Jeśli znalezione zostaną jakiekolwiek usterki, sprzęt zostanie wymieniony. - Chcemy być dobrze przygotowani do sezonu - mówi naczelnik Grupy Podhalańskiej.

Swoją działalnością obejmuje ona szmat terenu: część pasma Babiej Góry, Pasmo Polic, Pasmo Podhalańskie, Orawę, Gorce, Beskid Wyspowy, część Beskidu Sądeckiego, Pieniny - w sumie ok. 1500 km szlaków turystycznych i 4200 km kwadratowych powierzchni. Na dużych zalesionych obszarach bardzo łatwo się zgubić. Poszukiwania zaginionych turystów są - nie licząc wypadków narciarskich na stokach - najczęstszymi interwencjami, do jakich wzywani są ratownicy Grupy Podhalańskiej. (AGN)











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    558





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024